ЏЕМПЕРИ У ПРЕСТОНИЦИ МОДЕ: Изложба "Дневник једног века" у Културном центру Србије у Паризу посвећена рукотворинама из Сирогојна
ЏЕМПЕРИ из Сирогојна враћају се у престоницу моде. На плакатима, сећања из осамдесетих. Вигдис Финбогадотир, председница Исланда, обучена у један од њих, разговара са британском краљицом Елизабетом.
Ту су жене плетиље на ревији својих радова, покретач целог пројекта Добрила Смиљанић у Музеју на отвореном "Старо село", посета жена дипломата 1983. Сирогојну, обилазак председника Тита, плакати за Јапан... Снимци су, углавном, из седамдесетих и осамдесетих година, када је џемпер из Сирогојна био препознат у читавом свету као познат бренд. Уз фотосе, оригинални експонати, с погледом на Бобур.
- Без прошлости, из које је и Добрила црпела своје мотиве, не можемо да објаснимо како је дошло до развоја таквог бренда. Документарним фотографијама покушавамо да подсетимо на та времена, а експонатима да покажемо да џемпери и даље трају - истиче, за "Новости", Јелена Тоскић, музејски саветник Музеја на отвореном "Старо село" у Сирогојну.
Она је, уједно, и аутор изложбе "Дневник једног века" која се организује у Културном центру Србије у Паризу од 6. до 17. септембра.
Наша саговорница подсећа да је цео пројекат "Сирогојно" покренула Добрила Смиљанић 1962. године и да је све до двехиљадите функционисало у оквиру Друштвеног предузећа "Сирогојно" у коме су деловале и плетиље.
- У једном тренутку било је чак 1.700 жена које су радиле као кооперанти у изради вунених џемпера. Сада их има много мање, али се и даље раде. Изложили смо примере џемпера које је креирала Добрила Смиљанић, али и неки од млађих аутора. То су џемпери који се још увек плету у Сирогојну, оригинални ручни радови, раде их локалне жене плетиље, и читав спрат је посвећен управо њима као ауторкама овако дивних радова - каже Тоскићева.
На паноима су џемпери, али и јакне, хаљине.
- Радио се и трикотажни програм, а постојали су, чак, и купаћи костими од вуне! То је мода која је седамдесетих била у врхунцу - истиче Јелена Тоскић.
Пројекат представљања осмислила је Гога Грубјешић, организатор "Етнолоџи фестивала".
- Захваљујући "Етнолоџи фестивалу", који се бави промоцијом културног наслеђа и идентитета, с циљем да се подрже они који се баве ручним радом, имала сам среће да дођем у контакт с предивном причом о Сирогојну која ме толико заинтересовала, да само сада започели неколико пројеката. Један од њих је и представљање у Паризу. Ово је, за мене, права филмска прича, село без струје и воде које је стигло до целог света и популарности неслућених размера - каже Грубјешићева за наш лист.
Истиче да ће у оквиру "Етнолоџи фестивала", од 7. до 9. октобра, у Београду, у Етнографском музеју, бити организована и модна ревија џемпера из Сирогојна који су инспирисали савремене дизајнере.
СВЕ НАСТАЛО ЗАХВАЉУЈУЋИ ДОБРИЛИ
- ОВЕ године хтели смо да представимо музеј, како је настајао, и век живота у златиборском селу, у западној Србији. Следеће године бисмо желели да реализујемо изложбу само о дивној жени Добрили Смиљанић. Она је сада ушла у 87. годину, пензионер је и своју старост живи у изузетном виталном и интелектуалном стању. Резултат њеног рада је Музеј на отвореном "Старо село" - каже директор овог музеја Светлана Ћалдовић Шијаковић (на слици).
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)