ТРАБЗОН КАО БИСЕР ЦРНОГ МОРА: Град историје, светиња, спорта, уметности и природних лепота (ФОТО/ВИДЕО)
ТУРСКА већ годинама успешно доказује да је одлична локација за одмор, а град Трабзон (кроз историју познат и као Трапезунт) можда је најбољи пример колико садржајан и пријатан одмор може бити.
Град основан у VIII веку, са погледом на бескрајно Црно море сваког госта проведе кроз неколико векова, а спој религија, нација и животног стила је његово највеће богатство.
Аја Софија - бисер Трабзона
У Трабзону се налази једна од три Аја Софије. Највећа Аја Софија се налази у Истанбулу, а трабзонску је изградио цар Манојло И Комнин почетком XXИИИ века. На фрескама ове православне цркве (која се данас користи као џамија) приказано је неколико важних сегмената из Библије, попут Христовог рођења, крштења, распећа, приче о Адаму и Еви и Еденском врту... Иако кажу да "слика говори хиљаду речи", фреске у овој светињи су далеко изнад те изреке. Аја Софија у Трабзону представља узвишеност, а уметност којој ћете сведочити унутар њених зидина није за поређење са било чим што ћете затећи на некој изложби, галерији...
У Аја Софији осећате да је сваки њен камен и сваку њену фреску створио онај који је заиста инспирисан од стране самог Творца. Чак и графити, чак и начин на који је ова светиња уништавана, сведоче о историјском вртлогу који се надвио над Црноморском регијом, Византији, крсташким походима, односу Турака и Грка...
Ататуркова палата са погледом на море
Град добро памти и три посете великог турског лидера и реформатора Кемала Ататурка. Његова палата са погледом на Црно море још један је од украса којим се диче становници Трабзона. Током своје последње посете Трабзону, 1937. године, Ататурк је у том граду саопштио одлуку да све што има оставља турском народу. "Волео бих још много тога да поклоним свом великом народу", казао је Ататурк и вратио се у Истанбул где је годину дана касније преминуо.
У палати можете да видите како је изледала радна соба турског лидера, где је спавао, где је обедовао, где су му спремали храну, а посебно је интереснтна чувена фотографија Ататурковог изласка из парламента 29. октобра 1923. године када је проглашена република. Када су фотографи желели да оковече овај историјски тренутак, млади Али Риза је остао без фотографије. Ататурк је приметио да слабо сналажљиви фотограф плаче, а када му је Али Риза објаснио да није успео да направи фотографију овог историјског догађаја, Ататурк је затражио од својих сарадника да поново изађу из парламента, како би млади фотограф успео да овековечи тај тренутак. Та фотографија Али Ризе једна је од најпознатијих фогографија великог турског лидера и парламента те државе.
Повратак у будућност
Љубитељи архитектуре могу да уживају у традиционалном изгледу турских кућа приликом посете насељу Ортамахале. Цвеће на прозорима кућа и кафа на овом брду уз залазак сунца може да буде идеално решење за садржајан поподневни одмор, а одлично место за вечеру је и ресторан "Акпинар" у насељу Ацабаат. Пружите свој поглед на град, на море, али и на храну која је сервирана отмено и традиционално.
Град дише за Трабзонспор
Шампион Турске у фудбалу, који ће се у Лиги Европе намерачити на нашу Црвену Звезду, понос је града на Црном мору. Има ли шта лепше у спорту од тога да клуб из малог града надјача елиту из Истанбула? Трабзонспор је то успео и прошле године и неколико пута у својој историји. Прави је изазов наћи становника Трабзона који навија за Фенербахче, Галатасарај или Бешикташ. Град има свој клуб којим се дичи, чије се симболи њишу на сваком кораку у Трабзону.
Чак су и аутобуска стајалишта направљена тако да изгледа као да путници који чекају градски превоз, у ствари седе на клупи за резервне играче, испред својих омиљених играча. Укратко - локални патриотизам, спорт изнад новца, аутсајдер изнад фаворита, љубав и страст изнад свега.
Сумела манастир
У близини Трабзона налази се и манастир Сумела подигнут на каменој стени крајем IV века. Популаран је, не само због чињенице да је стар више од 1.600 година, већ и због спектакуларног погледа на непрегледан шумски предео.
Легенда о оснивању манастира Сумела каже да су се двојици калуђера (један је живео у Атини, други у Истанбулу) у сну јавила Богородица и затражила од њих да јој саграде кућу на месту на ком се данас налази манастир. Када су калуђери дошли до Црних планина које је Богородица описала у сну, после лутања су наишли на пећину у којој се налазила икона коју је насликао Апостол Лука. Тада су ту направили цркву, а после њихове смрти на истом месту саграђен је манастир.
Унутар зидина манастира налазе се и собе у којима су боравили монаси, као и учионице у којима су њихови млађи другови у вери стицали своја знања о Богу и његовим креацијама.
Бајбурт и музеј Бакси
Ако наставите пут ка унутрашњости Турске, можете посети и пећину Карача у месту Гумушане. Ваздух пећине Карача добар је за многе респираторне болести, а посебно астму.
Град Гумушане се налази на малом простору, али има велики број модерних стамбених зграда, а ушушкан је између брда.
У близини налази се и град Бајбурт. У том граду се налази огромна тврђава из IX века са које се простире поглед на ово живописно место. На тврђави се налазе и керамичке плочице које су постављене на тврђаву како би одбијале сунчеву светлост у лице непријатељу.
Недалеко од Бајбурта крије се права посластица. На неких сат времена вожње од града, у маленом селу Бајрактар на врху брда налази се музеј савремене уметности и традиционалних заната Бакси. Домаћини ће вас послужити свежом, органском храном врхунског квалитета. Чист ваздух, предели који одузимају дах, уметност и невероватна прича о томе како је турски уметник Хјусаметин Хочан одлучио да у том малом месту сагради музеј како би очувао наду у живот на селу и мештанима малог места надомак Бајбурта подарио наду и пажњу, поруку да нису заборављени, оставиће све оне који посете ово место са осмехом на лицу чак и неколико дана од посете музеју Бакси.
У музеју Бакси упознаћете људе који се старају о музеју. Ради се о волонтерима који плене интелигенцијом и који свакодневно осмишљавају различите програме за локалне жене и децу које је живот оставио у селу на преко 1.500 метара надморске висине.
Добродошли у Беспинар, драго нам је само да вас видимо
У таквој атмосфери ваља наставити пут до музеја "Етнографског музеја Кенан Јавуз". Шетајући тим музејом, такође смештеним у малом месту Беспинар, пролазите кроз векове и уживате у природним лепотама Турске.
Такође ћете сведочити и томе како и у Беспинару изгледа борба против немилосрдне урбанизације и колико друштвено одговорних појединаца има Турска. Они се до последње капи свог сноја боре за живот села Турске, а све туристе са поносом показују мештанима, који вас дочекају уз искрени осмех и реченицу: ,,Добродошли у наше место".
Гостопримство, цене у Турској - само позитивни утисци
Уколико имате способност да препознате учтиви осмех и онај прави, из Трабзона ћете се вратити пуни позитивне енергије. Водичи и локалци су врло срдачни и увек су спремни да вам изађу у сусрет. Услови смештаја су бољи него у многим извиканим западним земљама, а цене у најбољим ресторанима су знатно ниже него цене код нас, уз храну која је укусна, разноврсна и магично зачињена.
Ако одлучите да одмор проведете садржајно, онда је Трабзон идеалан град за вас. Љубитељи историје, спорта, архитектуре, религије, политике имају шта да виде у овом граду на Црном мору, а вратиће се из града само са позитивним утисцима, пуних плућа.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)