ИЗВОР ЧИСТОГ ВАЗДУХА ИЗ БОРОВИХ ШУМА: Девојачки бунар, на ободу Делиблатске пешчаре код Алибунара, посетиоце мами нетакнутом природом
НА само 50 километара од Београда, а тридесетак од Вршца, налази се јединствена природна оаза - излетиште Девојачки бунар, чији ваздух, због непрегледних борових шума, пореде са златиборским.
Зато и не чуди што велики спортски клубови баш у ово изузетно место годинама доводе своје млађе селекције на летње припреме, а све је више викендаша из Београда и околине који купују или зидају куће у хладовини тамошњих четинара и разноликог листопадног дрвећа.
Излетиште је смештено на рубу Делиблатске пешчаре, у општини Алибунар, и представља идеалну дестинацију онима који траже место где ће имати савршен "бег за викенд".
Туристима нуди нетакнуту природу, јединствене песковите стазе за шетњу, јахање коња кроз шуму, спортске терене, дечја игралишта, као и посете многобројним винаријама, кафићима и ресторанима. Амбијент није урбанизован, а тежња локалне самоуправе је да тако и остане.
- Девојачки бунар је бисер природе, који се налази под заштитом Унеска - објашњава за "Новости" Татјана Ђурђевић, директорка Туристичке организације општине Алибунар.
- Настао је у време Марије Терезије, која је пре више од два века наложила пошумљавање Делиблатске пешчаре, такозване европске Сахаре, како се песак не би ширио ван њених граница. Та дивна шума и данас опстаје и управо она нуди посебан мир и свежину ваздуха, за којима савремени туристи жуде. Зато и бележимо све више дневних посета, али и ноћења у два ресторана са преноћиштем "Плава дама" и "Гранд", као и у викендицама за издавање.
У "Плавој дами", првом угоститељском објекту на Девојачком бунару, који има стотину постеља, током лета су углавном смештени млади спортисти. Тренутно су ту фудбалери Партизана, који тренирају на приватном фудбалском терену. На располагању им је и отворени базен, који се налази у дворишту ресторана. Излетиште има још један терен за фудбал, као и за кошарку и одбојку на песку.
- Ово је идеално место за децу, јер се налази у самој шуми, далеко од великих саобраћајница. Безбедно је и мирно - додаје Ђурђевићева.
Свој процват Девојачки бунар доживео је у време епидемије вируса корона, када су људи поново почели да се окрећу природи. Осим шетњи по шумовитим равничарским пределима, једна од њихових омиљених активности је и прављење пикника на пространом и увек уредно покошеном травњаку у централној зони.
- У том делу, од 2007. године, налази се и јединствена црква брвнара, посвећена Огњеној Марији, која се празнује 30. јула, као и стари бунар, по којем је и само излетиште добило име. Имамо и наткривену бетонску бину, на којој се одвијају многобројни културно-уметнички програми и одржавају летњи концерти - каже наша саговорница.
Најзначајнија манифестација је Сајам меда, која се одржава у јуну. Осим тога, једном годишње приређују и концерт популарних певача и бендова.
НЕДОВОЉНО ВИНО СА ПЕСКА
У ДЕЛИБЛАТСКОЈ пешчари је у време Марије Терезије било 1.800 хектара винограда, а данас ту традицију чувају две винарије из општине Алибунар - "Ђорђе" и "Галот". Винарија "Ђорђе" налази се у самом Девојачком бунару, а специфична је по свом подруму, на чијем крову се, буквално, налазе засади винове лозе. Модерно опремљени "Галот" смештен је у Банатском Карловцу, где им је и дегустациона сала. Обе винарије нуде квалитетна вина са песка.
ЛЕГЕНДЕ КРИЈУ НАСТАНАК ИМЕНА
СПЕЦИФИЧНОСТ Девојачког бунара представља осам бунара, који су избушени пре него што је почело пошумљавање Делиблатске пешчаре. Један од њих, који се налази у центру излетишта, под заштитом је државе и крије бројне легенде. Име је, према једној верзији, добио по девојци Достани, коју су мештани баш код њега каменовали јер се заљубила у младог Турчина. Према другој, назван је по девојакама изузетне лепоте које су из њега захватале воду и носиле је уморним радницима који су пре два века садили дрвеће.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)