СВЕТИЊА У ВРАЊУ СЛАВИ 690 ГОДИНА: Манастир Светог Николе, Метох Хиландара, обележава велики јубилеј
ПОЧЕТКОМ октобра једна од најлепших светиња у Врању манастир Светог Николе, метох Хиландара, прославиће 690 година постојања.
Светиња богате историје и још богатије духовне вредности, ушушкана подно Пржара, данас представља верски објекат вредан сваког поштовања, плени лепотом, духовним миром, а међу верницима се све чешће говори о чудима која се дешавају после молитви у овој светињи.
У Епархији врањској врло се темељно ради на припремама за обележавање овог јубилеја, којем ће присуствовати, како је планирано, Његова светост патријарх српски Порфирије.
- Обележавање јубилеја почеће 2. октобра, када ће бити уприличена промоција монографије о манастиру, вредног издања иза којег стоји дуготрајан и озбиљан истраживачки рад. Сутрадан увече предвиђено је да буде служена вечерња служба и доксологија - каже за "Новости" протонамесник Ведрак Костић.
Према његовим речима, централна прослава планирана је за 4. октобар, када ће бити освештана спомен-костурница, а служиће се и парастос жртвама Првог светског рата. У овој светињи биће приређена и трпеза за госте и вернике.
Када је реч о историји манастира Светог Николе, доступни подаци указују да је сазидан између 1322. и 1331. године, у време краља Стефана Дечанског. Он је цркву и манастир даривао кнезу Балдовину, а уз то и сва права која је црква тада имала, и сву њену имовину. На молбу властелина Маљушата, сина кнеза Балдовина, краљ Душан - потоњи цар Душан Силни, приложио је Цркву Светог Николе манастиру Хиландар. Повеља којом се ово даривање потврђује писана је од 1343. до 1345. године и представља први писани траг о Цркви Светог Николе, као метоху манастира Хиландара.
После Маричке битке 1371. и Косовског боја 1389. године, монасима Хиландара био је отежан долазак и живот на овом месту, као и превожење робе из ових крајева на Свету Гору. То је и био разлог што су почетком петнаестог века потпуно напустили манастир Светог Николе у Врању.
После одласка монаха 1402. године и властеле, а услед напада Турака, нажалост, не постоје више никакви подаци о животу манастира. Све до 19. века, манастирска црква била је у рушевинама. Писани трагови и подаци о манастиру поново се појављују 1894. године и, поред осталог, говоре и о првој већој обнови цркве, која је почела за време владавине Обреновића, а завршена је у време династије Карађорђевић, 1905. године.
По завршетку Другог светског рата, у коме је уништена сва документација о историји манастира, ова светиња доживела је исту судбину као и већина осталих у Србији.
Тако је било више деценија, готово до краја деведесетих година 20. века. Тада је на иницијативу епископа врањског Пахомија покренута још једна обнова ове светиње, којом је обухваћен цео манастирски комплекс.
Последњих година озбиљно се ради на уређењу и манастира и порте. Сакрални објекат плени својим изгледом и представља истински драгуљ града Врања.
КУЛА ПО УГЛЕДУ НА ПИРГ СВЕТОГ САВЕ
У ОКВИРУ обнове врањског манастира Светог Николе, 2002. године почела је и изградња пирга, по угледу на пирг Светог Саве у Хиландару. Пирг (кула) Светог Саве био је главни одбрамбени објекат у српској светињи на Атосу. Налази се на источним одбрамбеним зидовима, а са дворишне стране на њега се наслања Црква светих архангела.
Подрум и прва четири спрата пирга подигнути су у време Светог Саве, док су три спрата дограђена у доба краља Милутина. Током своје историје Пирг Светог Саве имао је разне намене: за одбрану, смештај војника и поклоника. Једно време у њему су били сенара и магацин за храну и жито. У њему су биле дуго похрањене књиге и старе иконе, па су у пиргу нађени чувени Хиландарски листићи из 11. века, најстарији сачувани писани документ на српскословенском језику.
ПРИПРЕМЕ
ДОК трају припреме за прославу 690 година светиње у Врању, наш саговорник, старешина храма Света Тројица у Врању, протонамесник Ведран Костић каже да је велико задовољство што Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Град Врање и Епархија врањска заједнички раде на обележавању великог јубилеја.
Препоручујемо
"НОВОСТИ" НА ЛИЦУ МЕСТА: Незгода код Врања, саобраћај се одвија наизменично (ФОТО)
12. 08. 2022. у 21:53
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)