СЕНИОР ЈУНИОРУ БЕЖИ 59 ГОДИНА: У Парламенту 28 посланика старије од 65, али само 13 се званично изјашњавају као пензионери
СРБИЈА је једна од најстаријих земаља на свету, па ипак састав њеног парламента релативно је млад.
Више од половине посланика млађе је од 50 година, а 10 одсто нема ни 30. Најмлађи народни трибун Никола Бокан рођен је 1999.
Иако нови сазив само на први поглед делује као један од најмлађих од увођења вишестраначја, проценат сениора је, ипак, већи него у прошлом мандату. Према подацима Отвореног парламента, у посланичким клупама седи 28 народних представника старијих од 65 година, од чега се само њих 13 декларишу као пензионери. Најстарији је проф. Владета Јанковић, рођен 1940, па је разлика између најстаријег и најмлађег пуних 59 година.
Ту су и чувени професор римског права у пензији др Жика Бујуклић (1952), па некадашњи градоначелник Крагујевца Верољуб Стевановић (1946), коме је ово шести мандат, први пут је биран 1993, затим глумац Лазар Ристовски (1952), виолиниста и магистар музике Јован Колунџија (1948), бизнисмен Драгомир Карић (1948), драмски писац Синиша Ковачевић (1954), Золтан Дани (1956), пензионисани пуковник ПВО, који је 1999. са својим људима срушио амерички "невидљиви" авион Ф117. Ту је и др Андреја Савић (1947), универзитетски професор у пензији, председник Савеза пензионера и бивши начелник ресора ДБ, затим Нада Мацура (1948), лекар и познато ТВ лице, Милан Кркобабић (1952), министар и један од оснивача ПУПС.
- Не осећам се као пензионер, иако сам формално у пензији, јер сам све време активан - каже Золтан Дани, посланик СПС.
На питање зашто је одлучио да се политички ангажује у Скупштини, спремно одговара:
- Једном војник у служби народа, увек војник! Можемо да имамо и 150 странака, али имаћемо само једну државу, којој морамо да помогнемо, посебно у овако тешким временима. Морамо да очувамо њену слободу, независност и уставни поредак и зато сам одлучио да дам допринос.
Иако ће тај допринос дати у телима која немају директно везе са пензионерима, наш саговорник каже да ће увек гласати за све оно што сениорима доноси бољи стандард.
И чувени виолиниста Јован Колунџија, посланик СНС у другом мандату, верује да може да помогне бољитку земље, па и најстарије популације:
- Моја мама живи од очеве пензије, која је симболична. Да нема мене, да не путујем и не свирам и даље, тешко би могла да споји крај са крајем. Таквих људи има доста. Али, сведоци смо да се последњих година ствари померају набоље, да су пензије неколико пута повећане, а најављено је и значајно повећање од јесени. Колико ће пензионери, али и сви остали, боље живети, не зависи само од власти. Пре свега зависи од глобалне кризе изазване сукобима у Украјини, што утиче и на нашу привреду и извоз. Гласаћу увек за оно што олакшава живот најстаријој популацији, ако то не руши стубове државе.
Према речима посланика Александра Чотрића, који је први пут биран 1993. и ово му је девети мандат, најстарији парламент Србија је имала одмах на почетку вишестраначја.
Тада се, објашњава, и даље гласало по већинском принципу, за личности, а не за листе.
Доминирали су, од професија - лекари, по полној структури - мушкарци, а по старосној - старији. На питање како то да смо једна од најстаријих земаља, а да је састав законодавног тела све млађи, Чотрић узвраћа:
- Бити посланик је динамичан посао, у ком има пуно састанака, путовања, не своди се све само на пленуме. То ипак више одговара сензибилитету млађих, мада не треба ни старије запоставити.
Свакој првој седници новог сазива председава најстарији посланик. У прошлом мандату била је то Смиља Тишма, рођена 1929. године, посланик СПС. У том моменту имала је 91 годину. Позната је као преживело дете логора Јасеновац и логора у НДХ.
Деведесет једну годину имао је и, сада покојни, посланик ПУПС Ђуро Перић, који је био народни трибун у два мандата - 2008. и 2020. За време радног века био је криптолог и дешифровао поруке упућене југословенском председнику Јосипу Брозу Титу. Са њим је, бродом "Галеб", пропутовао Африком.
Новинар Захарије Трнавчевић (1926) имао је 86 година када је био в. д. председника Скупштине између 31. маја и 23. јула 2012. Његова вршњакиња, некадашња гувернерка Народне банке, пријатељица Слободана Милошевића и посланица СПС-а, Борка Вучић председавала је парламенту 2007. са 81 годином.
МИЋУН НАЈДУЖЕ У КЛУПИ
НАЈДУЖИ посланички стаж имао је некадашњи председник Демократске странке Драгољуб Мићуновић (92). Био је што републички, што савезни посланик пуне три деценије.
Последњи скупштински мандат завршио је 2020.
- Сећам се кад смо му у Скупштини прославили осамдесети рођендан. Пријатељи су га изненадили књигом сећања, која је за ту прилику изашла из штампе - каже Чотрић.
ДЕВЕТОРО У ОСМОЈ ДЕЦЕНИЈИ
ТАБЕЛЕ Отвореног парламента показују да је сазив 2020-2022. имао по једног посланика рођеног у деценији 1920-1929. и 1930-1939, 10 рођених између 1940. и 1949. и 22 рођених између 1950. и 1959. Данас нема посланика старијих од 82 године. Њих девет рођено је око Другог светског рата, а 28 између 1950. и 1959.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)