СПЕЦИЈАЛНИ ДОДАТАК - НАТО ИЗАЗВАО ХУМАНИТАРНУ КАТАСТРОФУ: Немачки обавештајци тврдили- Нема "етничког чишћења" на Косову
У ТОКУ ПРИКРИВАЊА стварних мотива за покретање НАТО рата против СР Југославије, заобилажени су и други службени обавештајни документи које је у поседу имала немачка влада о ситуацији на Косову.
Ови документи, као и Хартвигови, су потврђивали да нема "етничког чишћења" на Косову у месецима пре агресије. Поставља се оправдано питање - зашто се лагало са највишег нивоа? На пример, немачки министар Јошка Фишер (Joschka Fischer), правдајући НАТО интервенцију стављао је "хуманитарну катастрофу" у први план, без обзира на службене извештаје. Наведимо неколико:
"Чак и на Косову, не могу се потврдити експлицитни прогони етничких Албанаца. Источно Косово још увек није обухваћено оружаним сукобима. Што се тиче јавног живота у градовима као што су Приштина, Урошевац, Гњилане и др, у току целог периода конфликта, наставили су да живе нормалним животом. Акције снага безбедности нису биле уперене против косовских Албанаца као дефинисане етничке групе, већ против војних противника УЧК/ОВК и њихових претпостављених подржавалаца". Или "после споразума са српским руководством крајем 1998. безбедносна ситуација и услови живота албанске популације су се видно поправили...
Посебно у већим местима јавни живот се од тада вратио у релативну нормалу" (Наведено према: Roland Keith, Failure of Diplomacy, Returning OSCE Human Rights Monitor Officers. A View From the Ground in Kosovo", The Democrat, May 1999.)
Роланд Кит (Roland Keith)) директор испоставе Верификационе мисије ОЕБС на Косову, који је тамо боравио до 20. марта 1999, извештавао је да је највећи узрочник насиља на Косову УЧК/ОВК :
"ПО МОМ ДОЛАСКУ (на Косово) рат је еволуирао у сукоб средњег интензитета, заседе, прекидање критично важних комуникација, киднаповање припадника снага сигурности од стране ОВК/КЛА. То је изазвало значајно повећање губитака на страни државних снага и одговор тих снага. Током марта, терор и контра-терористичке акције. Почетком марта овај терор и антитерористичке акције операције су довеле до тога да становници многа села напуштају и одлазе у друга села, градове или брда да се склоне. (... у оригиналу).
Ситуација је била кристално јасна да провокације ОВК/КЛА, којима сам лично био сведок, заседама, патролама изазвале жртве и губитке. То је било чисто и јасно кршење претходног споразума из октобра и резолуције ОУН 1199. (...) Ја нисам био сведок нити сам имао иједног сазнања о тзв. етничком чишћењу, а сигурно ни догађаја "геноцидне политике" док сам ја био са Верификационом мисијом која је евакуисана 20. марта (...)
НАТО бомбардовање од 24. марта је очито резултирало узурпирању људских права и значјном хуманитарном катастрофом и неких 600.000 косовских Албанаца који су напустили провинцију или били протерани. Ово се, какогод, није догодило пре 20. марта, тако, ја бих приписао хуманитарну катастрофу директно или индиректно НАТО ваздушном бомбардовању и резултатима антитерористичке кампање.
Ова запажања потпуно се подударају са оперативном грађом бригада и самог штаба Приштинског корпуса и Треће армије за период од краја 1998. до марта 1999. (Најважнији догађаји из дневника команданта Приштинског корпуса генерал-потпуковника Небојше Павковића.)
Препоручујемо
СА УНУКОМ И ЋЕРКОМ ЧЕКА ДА СТИГНЕ У МИТРОВИЦУ: Сведочење Драгана заробљеног на Јарињу преко 15 сати (ВИДЕО)
01. 08. 2022. у 13:02 >> 13:25
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (5)