НАСТАВЉАЈУ СЕ ИСКОПАВАЊА КОД ДЕРОЊА: Овде је пре 33 године откривена вредна фигурина стара осам векова
МУЗЕЈСКА јединица у Оџацима (МЈО) припрема се за нова ископавања на археолошком локалитету Доња Брањевина код села Дероње.
Реч је о трећем делу петогодишњег пројекта, започетог пре две године под називом "Доња Брањевина - почеци живота праисторијских пољопривредника у српском Подунављу", који спроводе МЈО, Народни музеј из Београда и Градски музеј у Сомбору, уз подршку Министарства културе.
Претпрошле године је у Доњој Брањевини откривена досад највећа земуница из доба раног неолита, а лане је око те куће, старе 8.000 година, изронио трг. Њему се, према речима руководиоца истраживања Андреја Старовића, вишег кустоса Народног музеја у Београду, не назире крај, а чије ће обрисе археолози покушати да докуче овог септембра.
Садашња истраживања су наставак ископавања која су у Доњој Брањевини рађена од 1965. до 1996. године. Ранонеолитско насеље Доња Брањевина окрио је 1965. године, у време велике поплаве, кад су рађени насипи на Дунаву између Дероња и Каравукова, учитељ и археолог-аматер Сергеј Кармански.
- Кармански је током година истражио читав један блок од преко 800 квадратних метара овог насеља из прве половине 6. миленијума пре нове ере. Ту је 1989. године откривена фигурина названа Црвенокоса богиња, данас већ иконична представа раног неолита југоисточне Европе - истакао је Старовић.
Статуета Црвене богиње, за коју је Кармански записао да је уметнички осмишљен симбол плодности првих земљорадника на тлу Војводине, једна је од највећих атракција изложбе "Сан неолитске ноћи", отворене у Музеју Војводине у Новом Саду. Поставку, која ће трајати до 15. октобра, приредили су Старовић и кустос Музеја Војводине Лидија Баљ, у оквиру програма "Тврђава мира" Европске престонице културе.
Због Црвенокосе богиње, али и других драгоцених налаза, МЈО се залаже да Доња Брањевина буде уписана на Унескову листу светске културне баштине.
"КАРАВУКОВО СТИЛ"
ВРЛО вредан археолошки налаз на подручју општине Оџаци је и појасна женска копча из касне антике (половина 5. века), нађена 1906. године у атару села Каравуково.
- Копча од сребра са позлатом, која је припадала племкињи из германског племена Остроготи, јединствен је накит, по којем је украшавање из тог доба у стручној литератури добило назив "Каравуково стил" - предочио је кустос-археолог МЈО Бранислав Васов.
Препоручујемо
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)