У ЈАМИ, УБИЈЕНИ ОД УСТАШКЕ РУКЕ, ЗАВРШИЛО ЈЕ 1.600 СРБА: На Ливањском пољу служeна прва литургија новим свецима (ФОТО)
НА Ливањском пољу где Бистрица тече, заклани у јаме бацани су преци, потомци се данас радују са Христом, мученици српски постадоше свеци.
Ово више није поље где се страда и долина смрти где се стално плаче, Ливањско је поље место васкрсења где блистају мошти и од сунца јаче.
Овим је стиховима завршио своју беседу у храму Успења Пресвете Богородице у Ливну, у Босни и Херцеговини, владика бихаћко-петровачки Сергије, обнародујући тако да су свештеномученици и новомученици ливањски ове године постали свеци. Он је предводио свечану литургију која је први пут у граду старца Вујадина одржана уместо парастоса свештеницима Ристи Ћатићу, Кости Станишићу и Илији Будимиру који су заједно са још 1.600 православних Срба пострадали од усташке руке тако што су бацани у јаме у Ливањском пољу, око Огњене Марије 1941. године. Њих је СПЦ у мају ове године прибројала сабору светих.
- Постојаћемо све дотле докле будемо памтили, а како будемо памтили претке, тако ће и нас упамтити потомци. То је историјска правда која се не може заобићи, зато памтимо, помињимо и молимо се онима који нас воле са небеса, који нас не остављају чак ни онда када их заборавимо изморени непотребним бригама овога света - поручио је владика Сергије окупљеном народу.
А окупили су се у великом броју православни Срби из Ливна и пространог Ливањског поља, расејани по свету после војне операције хрватске војске "Олуја". Дошли су, као и сваког лета од 1995. да обиђу порушене домове, гробља и малобројне рођаке који су се вратили да наставе живот у завичају.
- Наша света обавеза, али и мотив да сагледамо себе и да из дана у дан постанемо бољи.
Да се волимо и међусобно помажемо, да не заборавимо једни друге, баш као и овај град и овај крај који је у српској историји дао бројне јунаке, свештенике, песнике и мученике - поручио је владика бихаћко-петровачки.
Свечаном литургијом у храму у Ливну обележена је не само 81 година од великог страдања Срба на овом подручју, већ и 31 година како су њихове мошти извађење из јама широм Ливањског поља и похрањене у заједничку спомен-костурницу која се налази непосредно поред цркве Успења Пресвете Богородице. Ранијих година у костурници је на Огњену Марију служен помен свим страдалима.
Ове године поред свештенства бихаћко-петровачке епархије, на литургију су дошли и бројни гости, свештеници који су службовали у овој цркви Мирко Јамеџија, који је у Ливну службовао до почетка грађанског рата, Жељко Ђурица, који је први свештеник који је дошао у цркву након завршетка сукоба, бивши амбасадор БиХ у Грчкој Бранко Докић, начелник општине Босанско Грахово Урош Ђуран, представници Удружења "Огњена Марија Ливањска" из Београда, које негује традицију, обичаје и посебно културу сећања овог краја, монахиње из Жиче, као и бројни грађани и верници.
ОЖИВЕО ЗАВИЧАЈ
ТОКОМ лета у селима у доњем делу Ливањског поља где су живели Срби и где је сада, нажалост, остало малобројно српско становништво, одржавају се бројна окупљања расејаних. Традиционалне завичајне скупове у свом селу имају Басташани, Нугларани, Грковчани, Казанчани, Пеуљани. Сви су обновили порушена гробља у својим селима, а у некима чак и изградили цркве капеле.
Препоручујемо
МАЛИ СЛОБОДАН ПОСТАО СВЕТАЦ: Крвнички убијени дечак на иконама новомученика (ФОТО)
27. 07. 2022. у 20:08 >> 20:23
ПАТРИЈАРХ СТИГАО У БРАТУНАЦ: Годишњица страдања Срба - Порфирије служи литургију (ФОТО)
02. 07. 2022. у 09:20
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)