ДЕЦА ГАРАНТ ОПСТАНКА НА КиМ: Свештеника из јужног дела Косовске Митровице не напушта оптимизам због повећаног наталитета у покрајини
МНОГИ грађани наше земље са правом страхују за опстанак Срба на Косову и Метохији, али није мали број ни оптимиста који су охрабрени чињеницом да у српским срединама у Покрајини има све више деце.
Статистички подаци поткрепљују овај оптимизам, јер указују да је стопа наталитета међу Србима на КиМ већа него у осталим деловима Србије, а већа је чак и од стопе у албанским срединама, пропорционално броју становника.
Ово се све дешава упркос чињеници да су у већини места јужно од Ибра свештеничке породице практично једини представници Срба. Тако је у јужном делу Митровице, Вучитрну, Урошевцу...
Управо у јужном делу Митровице живи породица свештеника Ненада Стојановића (42), који потпуно верује у опстанак Срба на Космету.
- Они који искрено воле свој завичај остаће на КиМ, јер је овај простор прожет нашом вером и већина Срба добро разуме како њихово присуство има далеко дубљи значај - каже отац Ненад и помиње пример свог брата који ће са своје четворо деце сигурно остати у својој кући.
- Нажалост, постоје и они чија вера није толико јака, и они се лакше одлучују на одлазак и продају имања.
Живот породице свештеника Стојановића добро илуструје положај наших сународника на Косову и Метохији. Он у јужном делу Косовске Митровице живи са супругом Татјаном (39) и петоро деце, синовима Димитријем (14), Филипом (12), Марком (10), Лазаром (7) и једногодишњим Стефаном.
Службује у Храму Светог Саве у јужном делу Косовске Митровице и то му је прва парохија у коју је стигао 2016. године. Свештеник каже да се навикао на све специфичности живота у овој средини.
Док дванаестогодишњи Филип вози бицикл по пространом дворишту примећујемо да се поред цркве, конака и звонаре у једном делу налазе и надгробни споменици.
- То су стари споменици. Некада су се ту сахрањивали Срби када је црква грађена 1895, а онда је касније формирано друго гробље. Овде су сахрањивани угледни и знаменити људи Митровице - објашњава отац Ненад.
Изнад споменика, горњи део дворишта опасан је високом бетонском оградом на којој је постављена бодљикава жица. На средини, постављен знак - забрањено фотографисање.
- То је касарна тзв. војске Косова. Зато је забрањено сликање - каже нам наш домаћин. - У почетку ми није било свеједно због њиховог присуства тик уз црквено двориште, али сада нема страха.
Према његовим речима, није баш пријатно, када се одатле чује пуцњава, понекад нешто певају али их не виде. Чује се и знак трубом ујутру, али ни на то више не обраћају пажњу.
Ипак, најважније питање за једног свештеника је има ли верника који долазе у цркву. Иако у овом делу града влада "мањак" Срба, недељом и празником долазе верници на службу.
- Све зависи који је празник, али недељом има по десет, петнаест људи. Када је већи празник буде их више. За Васкрс и на црквену славу пренос моштију Светог Саве дође знатно више верника - додаје овај свештник родом из Гњилана, где му живе родитељи и брат са четворо деце.
Неизбежно је и питање да ли се боји за безбедност своје деце, поготово што се у црквено двориште улази одмах са улице. Свештеник Ненад каже да их нон-стоп обезбеђује косовска полиција. По два полицајца су у смени и уз њихово присуство, вели, нема разлога за страх.
Импровизовани полицијски пункт налази се недалеко од гвоздене клизне капије којом се улази у црквено двориште.
Међутим, са десне стране улаза уместо ограде су зидови и започете зграде у власништву Албанаца.
- Нисмо имали директних напада од када смо овде, али имамо суђење за црквену земљу коју су нам заузели Албанци. Имамо ту два ара која су нам заузета, као и два локала у јужном делу града који се у катастру воде на цркву. Имамо још једну парцелу око које се тужимо са Албанцем - додаје отац Ненад док један од дечака, дванаестогодишњи Филип, каже да се ипак мало боји. Иако му је досадно без другара, игра се често са браћом. Возе бицикл, играју игрице на телефонима...
- Раније смо тренирали карате, али сада током распуста смо углавном код куће - каже нам симпатични дечак док истиче да је врло добар ђак а да су његова браћа одлични ученици.
И седмогодишњи Лазар који ће на јесен у школу, а који са двојицом старије браће излази из конака да их сликамо, каже поносно да је у предшколском научио да чита и пише.
- Сада кад нема школе, мање имам обавеза али стално радим понешто око цркве и око дворишта. Помогнем понешто и супрузи Татјани (39) око деце - описује Ненад Стојановић живот у Митровици ових дана.
КРЕТАЊЕ У "ЦИВИЛУ"
- САДА децу мало ређе одвозим до северног дела града, јер немају обавеза око школе и спортских активности, тако да су углавном код кућ са мајком и најмлађим братом - вели отац Ненад док позива дечаке да се сликају и додаје да супруга Татјана успављује најмлађег дечака. И док су деца и попадија углавном код куће, отац Ненад намирнице, воће и поврће и све потрепштине за кућу набавља у севером делу Митровице, док рачуне за комуналије, плаћа у јужном делу града где одлази у цивилној одећи јер је тако, признаје, ипак безбедније.
Препоручујемо
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)