ТРАГЕДИЈА У "БАЛАНС МЕДИЦИ" ТРЕСЕ ЈАВНОСТ: Доктор намештао кичму, а није имао лиценцу
СЛУЧАЈ мушкарца М. Ђ. (58), који је током третмана намештања првог кичменог пршљена - атласа код киропрактичара Центра за алтернативну медицину "Баланс медика" најпре остао непокретан, а после компликација и преминуо на Институту "Бањица", узнемирио је велики део Србије.
Поготово што је одлазак код "костоломца", уместо лекару, због проблема са боловима у леђима широко одомаћен.
За захвате корекције атласа, како је наведено на сајту "Баланс медике", задужен је др Славиша Ђурђевић, лекар завидне биографије. Овај стручњак, међутим, нема дозволу за киропрактику. То потврђује др Петар Динић, оснивач Српске асоцијације за хиропрактику (САХ), и наглашава да се Ђурђевић лажно представља.
- Он нема лиценцу за праксу и за овај посао је, иако је завршио медицину, нестручан - каже др Динић. - Људи који се озбиљно баве хиропрактиком (саговорник инсистира на овом термину, прим. аут.) студирају у иностранству пет година и после тога се две године специјализују за атлас. То је најосетљивији део људског тела.
Доктор Радоје Чобељић, специјалиста физикалне медицине из Института за рехабилитацију, каже да се свакодневно у пракси среће са пацијентима који наду за излечење виде у "намештању" кичме:
- Неки одмах траже помоћ киропрактичара или народних "костоломаца", док други започињу лечење применом конвенционалне медицине, али убрзо буду незадовољни брзином и степеном опоравка, због чега своје здравље препуштају људима који не познају довољно ни дијагностику ни лечење, а посебно не контраиндикације.
УМЕСТО ОЛАКШАЊА - ПАРАЛИЗА
Колико алтернативне методе лечења могу да буду опасне, др Радоје Чобељић илуструје примером из праксе:
- Младић, у пуној животној снази, имао је јаке болове услед дискус херније. Стање је било озбиљно, а у почетку смо покушали неоперативним путем да га излечимо. То је, по мишљењу пацијента, трајало сувише дуго јер је имао заказане послове које није хтео да изгуби. Отишао је код киропрактичара да му "намешта" кичму. Након интервенције болови су попустили, али убрзо затим одузеле су му се ноге, а није могао да контролише физиолошке потребе. Последице су остале трајно.
Наш саговорник каже да је чињеница да у појединим развијеним и богатим земљама постоји факултет за школовање киропрактичара, али да је мање познато да су баш те земље спровеле истраживања која су показала да лечење овим методама код 20 одсто пацијената доводи до погоршања стања.
- Кичма је сложен систем кроз који пролазе бројни "каблови" који повезују тело и мозак, зато чак и у класичној медицини постоји могућност да се направи грешка и дође до погоршања, а замислите онда колико је "намештање" кичме ризично. Дакле, довољан је и минимално погрешан потез, па да исход буде катастрофан.
Несрећни Београђанин М. Ђ. преминуо је након што се приватном лечилишту јавио због проблема са првим кичменим пршљеном. Ортопед проф. др Чедомир Вучетић каже да је атлас посебно осетљив:
- То је најпокретљивији део вратне кичме. Као такав, изложен је врло различитим врстама трауме, од истезања до нагњечења. Зато су и уведени наслони у колима, јер могуће је само да услед наглог трзаја у саобраћајним удесима дође до оштећења и самог атласа и зглобних веза.
Ипак, да би дошло до прелома атласа, као што се наводи да се десило М. Ђ., потребно је да делује нека много снажнија сила.
- Шта се десило овом пацијенту, није једноставно рећи - каже професор Вучетић. - Јер он је још био у добрим годинама, дакле могуће је да је имао здраве кости и зглобове.
Мистериозну смрт пацијента "Баланс медике" истражује Више јавно тужилаштво. У овом центру јуче нисмо могли да добијемо информације о захвату који је примењен на преминулом пацијенту.
Препоручујемо
УЖАС НА ПРИВАТНОЈ КЛИНИЦИ У БЕОГРАДУ: Мушкарац умро након третмана код киропрактичара
11. 07. 2022. у 15:27
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)