У МОЗАИК УГРАДИЛИ 1.500.000 КОЦКИЦА: У цркви Светог Марка у Београду настављено уређење и осликавање олтара
ЧУДЕСНИ мозаик са ликом Христа Пантократора ускоро ће красити простор изнад олтарске апсиде у Цркви Светог Марка.
Са пода светиње мајстори узимају део по део грандиозног мозаика и постављају га на висини од 30 метара. Није им лако. Готово без даха спајају делове. Не смеју да погреше. Да не буде узалудан труд.
Професор Ђуро Радловић са стрепњом гледа своје дело у комадима. Дело коме је претходне две године са сарадницима удахнуо душу.
- Страхујем више него кад сам радио мозаик, ако мајстори ураде нешто што не ваља све је пропало - каже нам уметник који је урадио мозаике у многим храмовима у Србији, БиХ, Црној Гори.
- Најзахтевнији корак је подизање централног дела, односно Исусове главе. Док се сви остали делови мозаика могу састављати у комадима, глава Пантократора мора да се постави у целини зато што се све формира око ње.
У мозаик повришине 100 квадрата уграђено је око милион и по коцкица од печеног венецијанског стакла. Делови мозаика подижу се уз помоћ специјалне дизалице и лепе се на свеж малтер.
- Мозаик је једна од најтрајнијих зидних техника. Техника која задржава своју свежину из времена када је био направљен. Мозаик Христа Пантократора радили смо у атељеу по деловима, који су први пут склопљени овде - показује нам делове мозаика на поду.
- Ово што видите је у негативу, тек кад се постави на зиду и очисти знаћемо како изгледа композиција. Мозаик тражи много знања и искуства. Уметник мора унапред да зна како ће изгледати, да има комплетну слику у својој глави. Ово је спор и захтеван посао.
Радловић је професор у пензији, а занимљиво је да је први код нас на Факултету ликовне уметности, пре скоро четири деценије, специјализовао зидне технике фреску и мозаик.
Први црквени мозаик радио је у Цркви Свете Петке на Калемегдану. Од тада је осликао још много сакралних објеката - на Озрену, у манастиру краља Драгутина, боравио је и у Русији у области Кемерево, где је био задужен да ослика мозаик у капели посвећеној рударима из тог места који су јуришали на Берлин на крају Другог светског рата, у Бањалуци...
- Мозаичар не сме да буде ни добар и спор нити брз и лош. Мозаичар мора бити добар и брз - каже Радловић. - Мозаик тражи посвећенике. Сакрална уметност је захтевна, јер ми сликамо личности пред којима се људи моле, мисаоне, продуховљене и саосећајне.
Сликари могу бити даровити и да сликају, а ми мозаичари морамо да будемо одређени.
Мозаик је техника која може да опстане вековима, па и хиљадама година, оно што се створи може се само физички уништити.
Цела олтарска апсида биће осликана. После Опленца и Храма светог Саве, ово ће бити највећи рад у мозаику у Србији.
- Благослов је да нам Ђуро Радловић ради мозаик. Нема бољег од њега - каже нам протојереј-ставрофор Трајан Којић, старешина Цркве светог Марка.
- Ово што је урађено заиста заслужује дивљење и нашу захвалност. Уређење овог храма, који деценијама није био осликан, траје неколико година. Мозаик је спора техника, али је најтрајнија.
Раније је рађен иконостас, "Недремано око" изнад гроба патријарха Германа, "Крунисање цара Душана" изнад места где Душан почива. Урађена је и Богородица Ширшаја која изгледа као да са небеса шири благост и доброту. Раскриљених руку, саткана од комадића венецијанског стакла у бојама злата, пурпура и византијско-плавог.
Раније је најављено да ће по завршетку олтарског дела, почети осликавање других зидова фрескама. Стари малтер је већ скинут, а за тај посао биће ангажовани наши најбољи сликари.
ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ СА ОРЕОЛОМ
У ОЛТАРУ је у мозаику представљено причешће апостола и архијереји.
- Обично се сликају васељенски учитељи, али на овом мозаику представљено је пет васељенских и пет српских. Међу великим васељенским учитељима су Свети Сава, Свети Василије Острошки, Свети владика Николај, Свети Петар Зимоњић и Свети патријарх Павле.
Важно је да сада завршимо мозаик Христа Пантократора како бисмо добили целину. Али, нисмо ставили тачку и нећемо дозволити Радловићу да оде. Чека га још много посла - каже отац Трајан Којић.
Препоручујемо
АГОНИЈА ПОРОДИЦА НЕСТАЛИХ ТРАЈЕ: Одржан парастос жртвама "Олује" у Цркви Светог Марка
05. 08. 2021. у 15:57
БЕОГРАДСКЕ ПРИЧЕ: Црква у којој су били сахрањени последњи Обреновићи
02. 05. 2021. у 11:30
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
МНОГИ ЋЕ СЕ ИЗНЕНАДИТИ: Знате ли колико је висока Лепа Лукић?
ДА ли сте знали овај податак?
29. 12. 2024. у 10:36
Коментари (0)