ТЕМЕЉНИ УГОВОР ЧЕКА ЈОШ ПОТПИС: Влада Црне Горе на јучерашњој седници усвојила предложени текст споразума са Српском црквом

В. КАДИЋ / И. Д. СТОЈАДИНОВИЋ

09. 07. 2022. у 09:11

ВЛАДА Црне Горе усвојила је нацрт Темељног уговора са Српском православном црквом. Први пут у историји Црне Горе држава и највећа верске заједница потпуно ће уредити међусобне односе у оквирима црногорског Устава и закона.

ТЕМЕЉНИ УГОВОР ЧЕКА ЈОШ ПОТПИС: Влада Црне Горе на јучерашњој седници усвојила предложени текст споразума са Српском црквом

Фото Влада ЦГ

За предлог уговора гласало је 13 министара, док је петоро изузело мишљење. У овој групи били су шеф дипломатије Ранко Кривокапић и одбране Рашко Коњевић, обојица из Социјалдемократске партије, који су као контрамеру најавили да ће ускратити подршку Влади и иницирати процес који ће водити ка ванредним изборима. Они су довели у питање и ваљаност јучерашњег гласања, сматрајући да иза овакве одлуке мора да стоји квалификована већина.

Током расправе о нацрту Темељног уговора са СПЦ, премијер Дритан Абазовић казао је да то питање није прворазредно, али да је ред да се затвори, како би се Влада окренула виталним темама. Он је рекао да "не тврди да је текст уговора перфектан, али да јесте у складу с Уставом и законима".

- Људи за које сам мислио да имају правно знање, нажалост, постали су део политичке ујдурме, па су уговор тумачили тако као да ће неко понети манастире у Чачак или Лесковац. Ту пропаганду бих да демистификујем чланом 11, у коме је јасно наведено да ниједно културно добро не може да се отуђи, прода или измести, осим у складу са важећим позитивно-правним нормама - казао је Абазовић.

Он је рекао да би смена Владе имала тешке последице:

- Рушење ове владе и стварање дестабилности била би директна подршка руском утицају у Црној Гори! Ко хоће да је сруши, срећно било, али нека се не скрива иза европејства.

Европљане свакако не занима црквено питање - поручио је Абазовић.

Највећи критичари Темељног уговора били су Кривокапић и Коњевић. У својим елаборацијама они су оспоравали СПЦ као формалну уговорну страну (где они виде четири епархије које постоје у Црној Гори), а критикован је уводни део уговора, предвиђено обављање јавноправних овлашћења... Они су заступали став да би усвајање уговора требало одложити за јесен, а до тада наставити дијалог у оквиру радних тимова, који би још једном "преврнули" његов садржај. Коњевић је отворено запретио и рушењем владе:

- Влада је изгубила већину. Формално ће бити поднет захтев за скраћење мандата. А влада мора да падне, ако 37 посланика није за нешто, то су правила демократије - навео је Коњевић.

Министар правде Марко Ковач казао је да је текст Уговора са 20 чланова потпуно јасан.

- Ово није нови уговор, он је присутан у јавности десет година. Темељни уговор сам по себи није акт међународног карактера, нити га одређује назив, већ субјекти који га сачињавају. То су СПЦ и држава Црна Гора - казао је Ковач.

Поводом критика црквених јавно-правних овлашћења он је објаснио да ниједна верска заједница не може издавати документа ако за то није надлежна и ако јој држава не да овлашћења. У конкретном случају, како је рекао, не можете поћи у цркву по саобраћајну или возачку дозволу.

Фото С. Матић

Потпредседник Владе Владимир Јоковић подсетио је да је његовој партији приликом уласка у Владу приоритет био Темељни уговор, те да би одлагање потписивања нанело штету.

Министар људских и мањинских права Фатмир Ђека, оценио је да се с Темељним уговором први пут СПЦ ставља у правни оквир Црне Горе.

- Ово се могло раније завршити. С овим уговором ставићемо све верске заједнице у исти положај - оценио је Ђека.

Шеф дипломатије Ранко Кривокапић, који је водио коло напада на предложени Темељни уговор, подсетио је да је претходна влада пала на истом - црквеном питању.

- Не може да се преговара са СПЦ, већ само са њене четири епархије, а оне могу да овласте кога хоће да потпише. Овој верској заједници је седиште ван Црне Горе и тако се треба понашати - казао је Кривокапић.

Репортери "Новости" у време вођења расправе у Влади посетили су Цетиње, одакле су минулих дана стизале претеће поруке за случај да влада прихвати споразум са СПЦ. Киша је јуче опрала црногорску престоницу, а грађани углавном избегавали да коментаришу црквена питања.

- Све је завршено у Београду - рече нам Цетињанин који је бежао од кише. Његов сапутник пренео нам је другу муку:

- Зашто не пишете да је Цетиње једина престоница из које се одлази? Ћутите око тога, пишете само што завађа народ.

Нешто даље, испред Цетињског манастира било је живље. Светињи пристижу верници, молитвено приступајући ћивоту Светог Петра Цетињског. Било је Цетињана, Подгоричана, Никшићана, али и Руса и других странаца. Манастир није био под полицијским обезбеђењем, нити су забележени било какви инциденти.

БОЈКОТ ДВЕ МИНИСТАРКЕ

МИНИСТАРКЕ европских послова и културе и медија Јована Маровић и Маша Влаовић нису присуствовале седници Владе. Пре седнице се чула прича да Влаовић има дилему какав став да заузме, с обзиром на то да је нестраначка личност у Абазовићевом тиму.

Маровићева је потпредседница ГП УРА, која је на седници Председништва те партије била једина која није била сагласна са актуелном верзијом Темељног уговора.

ПРОТЕСТ ИСПРЕД ВЛАДЕ

ДОК је трајала расправа у Влади, испред се окупило стотинак грађана како би исаказали протест поводом потписивања Темељног уговора са СПЦ. Они су негодовали што није дошао већи број људи и скандирали "Дритане издајниче", уз поруке да је "све дао Србији".

Истовремено, протест су организовали и радници никшићке Железаре, који чекају да држава нађе решење, како не би остали без посла. Они су одбили да се придруже противницима СПЦ, које су назвали "Миловим плаћеницима".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

НИКОЛА ДРИНЧИЋ, ТВОРАЦ ЧУДА У НИШУ, ЗА НОВОСТИ ОТКРИВА: Како је Раднички опет Реал са Нишаве, шта је тајни рецепт и колико то кошта