"КАМЕНОВИ СПОТИЦАЊА" ПОСТАВЉЕНИ ИСПРЕД ПЕТ БЕОГРАДСКИХ ЗГРАДА: "Столперстеинима" Србија обележила сећање на жртве Холокауста
ПРВИ "каменови спотицања", познати као "столперстеин", у знак сећања на страдале у Холокаусту, постављени су данас испред пет кућа у којима су некада живели Јевреји, убијени током Другог светског рата, у Београду.
Ова специфична обележја уметник Гинтер Демниг зазидао је у плочник прво испред зграде у Улици Маршала Бирјузова 9, где су пре рата живели Емил Дајч, са супругом Августом и децом Хилдом и Хансом, затим у Добрачиној 30, где су пре рата живели најпознатији овдашњи књижар Геца Кон и његова жена Елза (Лујза), затим на Гундулићевом венцу 53, где је живео Матвеј Ајзинберг, човек који је изградио београдску Цркву Светог Марка, па у Солунској 8, где је живео Александар Брил, и у Андре Николића 29, где су живели др Симон и Евгенија Брил.
До сада је у свету уграђено више од 80.000 "каменова спотицања", а Београд је други град у Србији, после Зрењанина, где су се они нашли.
Према речима Соње Виличић, извршне директорке Хавера Србија, организације која код нас реализује овај пројекат, у сарадњи са јеврејским општинама и Савезом јеврејских општина Србије, Београд се, постављањем "столперстеина", нашао у друштву 27 држава, које га имају.
То је уједно и "камен подстицања", јер нас подстиче да на њему напишемо свако појединачно име и отргнемо га од заборава, да застанемо и запитамо се "да ли је могуће да се све то дешавало?!" Да, могуће је и ови каменови о томе сведоче - каже Роберт Сабадаош, председник Савеза јеврејских општина Србије.
Он додаје да је то уједно и порука следећој генерацији, али и питање да ли би све ово могло да се понови. На то питање, Сабадош одговара - може:
- Зато је камен ту као нека врста бране, да се сећамо и да не дозволимо да вера, нација или раса буду разлог за мржњу.
Арон Фукс, председник Јеврејске општине Београд, додао је да је симболика да први "столперстеини" буду постављени баш испред куће Хилде Дајч, која је била симбол логора на Старом сајмишту.
Захваљујући њеним писмима ми знамо шта се тамо догађало. Хилда је била добровољна болничарка, која је успела да прошверцује писамца другарицама Српкињама ван жице.
Остала су сачувана четири, због којих је несрећна девојка добила надимак "српска Ана Франк".
Не зна се када је лепа Хилда убијена, претпоставља се у гасном камиону, са још 6.000 жена, деце и старих, на путу ка Јајинцима, у рано пролеће 1942.
Заменица амбасадора Израела Мајан Бентура констатовала је да је опасно веровати да се Холокауст десио захваљујући "групи криминалаца":
- Холокауст је само кулминација вишевековне мржње према Јеврејима, коју данас зовемо антисемитизмом. Грешимо ако не схватимо да је антисемитизам опасност за свако друштво. Јевреји имају традицију остављања каменова на гробове, тако се зна да је неко недавно био ту. Зато је симболика "столперстеина" вишеструка.
- Овако нешто никада не сме да се понови. Морамо да се боримо против мржње, за људско достојанство - казао је Шиб.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (2)