ЗАГРЕБ НЕ ПРЕСТАЈЕ ДА ВОДИ РАТ ПОСЛЕ РАТА: Због злочина почињених у Хрватској од 1991. до 1995, за три деценије процесуирано 3.736 људи

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

30. 06. 2022. у 09:21

У ВЕЗИ са ратним злочинима почињеним у Хрватској процесуирано је 3.736 особа, махом припадника српских оружаних снага.

ЗАГРЕБ НЕ ПРЕСТАЈЕ ДА ВОДИ РАТ ПОСЛЕ РАТА: Због злочина почињених у Хрватској од 1991. до 1995, за три деценије процесуирано 3.736 људи

Представљање књиге у Дому војске, Фото Промо

Пред српским судовима нашло се 117 особа, од чега 54 припадника хрватских оружаних јединица, док су остали - Срби. Пред Хашким трибуналом нашле су се због догађаја у Хрватској 22 особе: 15 Срба, који су или осуђени или умрли током процеса, и седам Хрвата, који су ослобођени.

Ове податке изнео је у уторак директор Информационо-документарног центра "Веритас" Саво Штрбац, на представљању књиге "Процесуирање ратних злочина почињених током рата у Хрватској 1991-1995", коју је приредио.

- Од Нове године у Хрватској су поднете 22 кривичне пријаве против припадника ЈНА и српских оружаних снага. Подигнуто је шест оптужница, донето пет пресуда, од чега је само једна ослобађајућа - каже Штрбац. - У једној одлуци Уставног суда Хрватске наводи се да је пред тамошњим правосуђем од краја рата донето 666 осуђујућих пресуда. Од 2012. вођено је просечно по 35 истрага годишње.

Фото Промо

Само 3,1 одсто кривично гоњених особа били су припадници хрватских јединица. Чак 100 људи првобитно је било суђено за геноцид, па су једном броју оптужнице преименоване. За оружану побуну процесуирано је њих 21.255.

- Под притиском Америке, Загреб је 1996. године донео Закон о опросту, по ком су сви окривљени за оружану побуну амнестирани. Међутим, те исте године, 400 Срба оптужено је за ратне злочине. Дакле, они су једно дело заменили другим, тежим. Од тада, из контингента од 20.000 људи стално извлаче имена за нова хапшења - навео је Штрбац.

Душан Братић, правни заступник у случају "Петровачка цеста", подсећа да Хрватска продукује судске поступке, док Србија то не чини чак ни са предметима које је 1991. започело војно правосуђе.

- Акти који претходе хрватским оптужницама врцају од неистина, а поступци нису ништа друго до гоњење непријатеља и после окончања рата - казао је Братић.

СРБИН УХАПШЕН НА ОДМОРУ

ЈОВАН ЦВИЈЕТИЋ, за ког се у уторак сазнало да је пре недељу дана ухапшен приликом уласка из Северне Македоније у Грчку, где је ишао на одмор, на оптужници се налази од 1992. Ухапшен је по европском налогу за хапшење и вероватно ће за месец-два бити изручен Хрватској. Како је Штрбац нагласио, свуда у свету постоје рокови до када један предмет може да се затвори, само у Хрватској он траје 30 година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (1)

ОСТВАРИЛИ СМО ЦИЉ, ПОБЕДИЛИ СМО: Филип Петрушев задовољан после победе над Данцима