СТРУЧЊАКИЊЕ СКРНАВЕ СРПСКИ ЈЕЗИК: У Новом Саду, у Матици српској, представљен Зборник радова о положају нашег језика
МНОГИМ својим одредбама Закон о родној равноправности, који је Скупштина Србије лане по убрзаној процедури усвојила без консултација са људима из струке, урушава и скрнави српски језик, суштински чинилац нашег индивидуалног и колективног идентитета.
Стога овај документ треба поново преиспитати и кориговати, овога пута у сагласју са релевантним зналцима ове области.
Ово је суштина поруке са јучерашњег представљања Зборника "Положај српскога језика у савременом друштву: изазови, проблеми, решења", који су у Матици српској у Новом Саду приредили ова институција и Одбор за стандардизацију српског језика. Зборник је плод прошлогодишњег скупа поводом ове горуће теме, када је свој апел на разум изнело више од 40 стручњака. Од доношења закона, лингвисти се буне због "силовања" језика изразима попут стручњакиња, боркиња и ватрогаскиња.
Закључци са овог скупа, а потом и одштампани Зборник, прослеђени су надлежном министарству и министарки Гордани Чомић, али одговора - нема. Председник Матице проф. др Драган Станић каже да се политика веома често понаша као да нема способност да ослушне оно што струка и наука имају да кажу, а то је случај и са законом о тзв. родној равноправности.
- Потпуно се превиђа нешто што је природа српског језика који пружа безброј примера родног идентификовања те нема потребе уводити вештачку лексику која би то пренаглашавала крајње рогобатно, што скрнави природу нашег језика - наглашава Станић, уз напомену да се нико разуман не противи родној равноправности.
Према виђењу др Срета Танасића, закон је катастрофалан, јер не само да разара српску културу, већ и оптужује српски језик да је родно дискриминаторан:
- Тај закон почива на подвалама као што је тврдња да то диктирају документи ЕУ. Аевропски документи кажу да треба водити рачуна о родној осетљивости, али свако у складу са структуром свог језика.
На социолошки аспект спорног закона упозорио је проф. др Срђан Шљукић, рекавши да је реч о покушају једне групе људе да свој идеолошки пројекат наметне целом друштву уз грубо неуважавања не само експерата србистике, него било ког грађанина који има другачији став.
Да неке oдредбе овог закона могу да имају далекосежне негативне последице, указала је проф. др Исидора Бјелаковић. Реч је о Предлогу стандарда квалитета уџбеника који је недавно послат Националном просветном савету на мишљење и усвајање. У том предлогу наведено је да уџбеници морају да уважавају обавезну употребу родно осетљивог језика, што би требало да ступи на снагу догодине.
Најтананији однос међу људима
СТАВ владике бачког Иринеја, изнет у Зборнику, јесте да језик представља најтананији однос међу људима, те да изискује да поштујемо и волимо сваки језик и оне који њиме говоре, а особито рођени језик и све који њиме говоре. У зборнику су радови десетине угледних професора и научника из САНУ, Матице српске, института, са катедри за српски језик, али и са других факултета.
ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа "Тајмс" су легитимна војна мета
БИВШИ руски председник Дмитриј Медведев данас је означио уреднике британског листа "Тајмс" као "легитимну војну мету", реагујући на њихово писање о убиству руског генерала Игора Кирилова, пренели су британски медији.
19. 12. 2024. у 09:50
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
ТРАМП ИМА НОВУ ФРИЗУРУ: Мреже се усијале од коментара (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.
19. 12. 2024. у 08:37 >> 19:03
Коментари (3)