ГЛАД ОПЕТ ОТВАРА "БАЛКАНСКУ РУТУ": Од почетка године прилив миграната и избеглих већи за 55 одсто

В. Ц. С.

20. 06. 2022. у 10:33

У ПРИХВАТНИМ центрима у Србији у овом тренутку борави око 4.900 избеглица, а у земљи их укупно има око 7.000, подаци су Комесаријата за избеглице и миграције.

ГЛАД ОПЕТ ОТВАРА БАЛКАНСКУ РУТУ: Од почетка године прилив миграната и избеглих већи за 55 одсто

Фото Танјуг

У односу на прошлу годину, када је укупно у прихватним центрима евидентирано 68.000 људи, дошло је до повећања од 55 одсто.

- Фебруар је био окидач. Месец дана после почетка конфликта у Украјини разна друга жаришта су се активирала, па ми до сада имамо преко 50 одсто људи више - казао је комесар за избеглице Владимир Цуцић поводом Светског дана избеглица, 20. јуна.

Око 2.000 избеглих Украјинаца обратило се Комесаријату за помоћ, од око 9.000 којима је одобрен привремени или трајни боравак у Србији.

Иначе, према подацима Агенције УН за избеглице (УНХЦР), први пут у историји број избеглица у свету прешао је 100 милиона. Извештај Европске агенције за граничну и обалску стражу (Фронтекс) показује да је у последњих пет месеци више од 40.000 људи прошло "балканском рутом", а очекује се да ће до краја године бројке надмашити 100.000. Највише њих долази из Авганистана, али и Сирије, Сомалије, Бангладеша, Пакистана и Индије.

Према подацима Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила, сваког дана више од 250 људи улази са југа у земљу, али су многи овде "заглављени", не успевају да изађу на северу, пошто их суседи мимо процедуре враћају. Реч је о Мађарској, Хрватској и Румунији, које нам дневно, нелегално, у земљу гурају назад по 500 људи.

- Уколико се то настави, код нас ће се стварати чепови и тежа хуманитарна ситуација - тврди Ђуровић.

Осим што лето погодује миграцијама, њих поспешују и украјинска криза и глад која прети једном броју афричких и азијских земаља, зависних од украјинског жита, али и чињеница да се прихватни потенцијали у Мађарској, Румунији и Пољској пуне.

- Ове земље нису развијале систем прихватних центара јер нису желеле да примају људе из Африке и Азије. Приватним донацијама су неки капацитети направљени на почетку рата у Украјини, али су сада пренапрегнути. Све чешће нам се обраћају украјински држављани да се распитају за услове боравка у Србији, јер не желе превише да се удаљавају од свог дома - каже Ђуровић за "Новости".

Од почетка сукоба, 40.000 њих ушло је у нашу земљу, а више од 8.000 пријавило овде боравак, напомиње Ђуровић. Многи остају у приватном смештају.

- Приоритет би требало да буде лакши приступ тржишту рада, да би могли сами да привређују. Служба за запошљавање је већ почела да издаје радне дозволе, али би их требало ослободити дела таксе који сада плаћају. Међу њима има ИТ инжењера, дизајнера, професора и наставника и тек свршених студената - каже Ђуровић.

Коалиција за заштиту деце избеглица и миграната од злостављања и занемаривања позвала је на солидарност, подршку и једнак третман све деце и одраслих из избегличке популације којима је потребна заштита. Они су поздравили одлуку Владе Србије о пружању привремене заштите лицима која су принуђена да напусте Украјину.

САМО ДВА АЗИЛА

Од почетка године 1.600 људи изнело је захтев за тражење азила у Србији. Међутим, добило га је само двоје.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

СРБИН ЈЕ - СЕНЗАЦИЈА! Премијер лига је свашта видела, али око једнога се сада сви слажу: Никола Миленковић је чудо!