ПЕНЗИЈАМА ЈАЧА ФОРМУЛА: Данас почињу разговори са ММФ око повећања примања за најстарије грађане
ДРЖАВА намерева да до првих исплата наредне године примања најстаријих суграђана повећа између 18 и 20 одсто. Министар финансија Синиша Мали најављује нови начин усклађивања пензија - "швајцарску плус" формулу.
Она би и убудуће обезбедила да стандард најстаријих боље одсликава стање економије. Да ли ће се жеље обистинити зависи пре свега од разговора са Међународним монетарним фондом, који се очекују већ данас, и њихове процене докле се може ићи у години која слути светску кризу.
С друге стране, приходи најстаријих спали су на 9,2 одсто бруто домаћег производа, а европски просек је око 10 одсто. Швајцарски модел обрачуна пензија у Србији се примењује од 2020. године. Ова формула подразумева да 50 одсто усклађивања диктира раст цена, а половину раст просечних зарада. Проблем је, како се показало у време убрзане инфлације, што се оне усклађују једном годишње. Недавни обрачун, након априлских података, говори да би ова рачуница пензионерима у јануару донела 10 одсто повећања.
Фискални савет је још уочи увођења швајцарске формуле предлагао да се она надогради. Једна од могућности је да раст плата чини већи део усклађивања од праћења инфлације. Економиста Иван Николић истиче да номинални раст од 18 одсто пензија делује много, али да би и основна швајцарска формула, у овим околностима, могла обезбедити тек мало мање усклађивање.
- Тај простор за повећање управо одређује инфлација - каже Николић. - Да ли ће она расти и у којој мери, колико буде расла, толико ће се одразити на номинални раст примања. Још је преурањено расправљати о томе. Дефинитивно ћемо имати двоцифрену инфлацију. Због тог ценовног шока, имамо високо номинално усклађивање плата и пензија. Тих најављених 18 одсто је много у стабилним условима, али у овом стању то је умерено. Мора да се води рачуна о чувању стабилног макроекономског оквира и одржању стандарда људи. Привредна активност је била добра претходних година и тај трансфер из буџета за пензије је нижи него пре. Имамо и ту околност да расте цена новцу и морамо бити опрезни код генерисања трајног повећања расхода. Код једнократних исплата ризици су мањи.
ИСТОРИЈСКИ РАСТ БЕЗ ПОСЛЕДИЦА
ПРЕМИЈЕРКА Ана Брнабић најављено повећање пензија јуче је описала као "највеће у историји Србије".
- Имамо стабилан курс динара и јавни дуг који је под контролом и најављено повећање пензија неће утицати на то, што је у овом тренутку најважније. Такође, најављено повећање минималца, које ће бити између 12 и 14 одсто, биће свакако тема разговора са синдикатима и послодавцима - навела је Брнабићева.
Председница Владе додала је да држава не жели да прави додатна оптерећења привреди, и зато ће кроз смањење пореза преузети повећање минималца на себе.
- У том смислу нећемо угрозити нашу макроекономску и фискалну стабилност, иако у најтежим временима радимо овако велику ствар - закључила је она.
Препоручујемо
ЗА СВАКИ ПЕДАЉ: НАТО је већ распоредио 40.000 војника око Русије - стиже појачање
16. 06. 2022. у 13:49 >> 14:04
ЛИСТА НАЈГОРИХ ИМЕНА ЗА БЕБЕ: Ова четири су популарна у Србији
16. 06. 2022. у 10:56 >> 10:57
ПРЕД НАМА СУ ОДЛУЧУЈУЋЕ НЕДЕЉЕ: Европа на коленима са посвађаним лидерима, а Украјина пред амбисом
ПОЉСКИ премијер Доналд Туск рекао је да ће наредне седмице бити одлучујуће, не само за украјински сукоб, већ и за европску будућност.
17. 11. 2024. у 18:44
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (3)