САМО ДВА САТА ОД БЕОГРАДА ДО ЦРНОГ МОРА: Округ Бургас покренуо иницијативу да Влада Бугарске што пре успостави директни лети до Београда
ТУРИСТИМА и бизнисменима из Србије у скорој будућности могло би да буде потребно само два сата да стигну до јужне бугарске обале Црног мора.
Толико би трајало путовање уколико Влада Бугарске усвоји иницијативу званичника Бургаског округа да финансира успостављање директне авио-линије између града Бургаса и Београда.
Тај предлог се однедавно налази на столу извршне власти нашег суседа. Заменик начелника округа Бургас, Пламен Јанев, представио је ту иницијативу српским новинарима у Поморју, током информативне туре коју су организовали Амбасада Бугарске и њихово Министарство туризма.
- Успостављање директног лета од Београда до Бургаса, било би исплативо за обе земље - истакао је Јанев.
- Радићемо на реализацији те идеје, чији ће значај у будућности само да расте. Ту се отварају велике могућности за обе државе, да боље промовишемо и искористимо наше туристичке потенцијале, као и за бизнисмене из Србије који су заинтересовани да улажу у ову област. Грешка је што у претходних 10 година нисмо радили на тешњем повезивању наше две земље. Заинтересовани смо да унапређујемо сарадњу са Србијом.
Бургаски округ је највећа административна област у Бугарској и туристички бисер који још није довољно откривен. Једно од најзанимљивијих места и најзначајнијих открића из периода трачанске цивилизације је Беглик Таш. Камено светилиште овог античког народа посвећено је култу сунца, а налази се неколико километара северно од града Приморско. Градоначелник Димитар Германов, каже да то место има најшире плаже у Бугарској и најфинији песак. Занимљиво је да у овом симпатичном градићу нема незапослених, а издржава се од туризма. Обала се може обићи организованом туром бродићем, уз испијање шампањца или сокова. У овом месту могу се наћи апартмани, чија је цена око 30 евра по ноћи, или хотелски смештај од 40 до 50 евра.
У селу Булгари, на мистичној, шумовитој планини Странџа близу турске границе, опстао је пагански обичај ходања по жару. Овај ритуал, који се одржава једном годишње 3. јуна у ноћним сатима, привлачи реку људи. Док се на тргу у селу спаљује неколико дебала дрва и припрема жар, на бини ансамбл у народним ношњама изводи традиционалне песме из тог краја. У ишчекивању јединственог догађаја, посетиоци се госте на оближњим тезгама начичканим дуж улице. Мирис роштиља голица ноздрве. Као на нашим вашарима, има свега, од шећерне пене, мекика, печеног меса... Туристички водич, Пламен Стефанов, објашњава да учесници "плеса на ватри" морају да имају посебну врсту физичке и менталне припреме.
Несебар је један од најлепших градића на бугарском приморју, практично спојен са једним од највећих летовалишта, Сунчев брег. Стари део града, који је под заштитом Унеска, датира од пре више од 3.000 година, а првобитно је био трачко насеље. Смештен је на полуострву које је дугачко 850, а широко 300 метара. Тај простор је испресецан уским улицама са турском калдрмом, мноштвом малих радњи и низовима кућа које су прављене од камена, али су у горњем делу обложене дрветом због влажне климе. Овде се налази и више православних храмова.
Сансет ризорт у Поморју је луксузни комплекс од пет зграда и неколико базена на отвореном, који се налази на самој плажи, а удаљен је око 20 километара од Бургаса. У објекту је смештено десетак ресторана и исто толико кафића и барова, као и спа, велнес центар и куглана. Посетиоци могу да се определе за аранжман са доручком, полупансион и ол-инклузив. У сезони, апартман са једном спаваћом собом, ол-инклузив, кошта 250 евра за ноћ.
- Најскупљи апартман има три спаваће собе и поглед на Црно море, а његова цена са доручком је 450 евра - кажу домаћини.
- У варијанти ол-инклузив кошта 650 евра.
БУГАРИ НЕЗАДОВОЉНИ СТАНДАРДОМ
У БУГАРСКОЈ је комунизам пао пре више од три деценије. Та земља је чланица НАТО од 2004, а Европске уније од 2007. године. Међутим, ова чланства нису јој обезбедила никакав бољитак. Транзиција у капитализам довела је до пораста незапослености, великих миграција становништва у земље западне Европе и пада наталитета. Грађани Бугарске данас истичу да су разочарани, јер су као чланица НАТО и ЕУ очекивали бољи стандард и живот.
ОГРАНИЧЕНА КУПОВИНА НАМИРНИЦА
ГОРИВО је у Бугарској, пре рата у Украјини, коштало око један евро, а сада је цена две основне врсте деривата, бензина БМБ 95 и евродизела око 1,7 евро. Векна обичног белог хлеба има 400 грама и кошта од пола, до евро и по. Куповина брашна и шећера у трговинским ланцима које смо ми обишли ограничена је на пет паковања, а уља на три литре. Кило брашна тип 500 кошта од 0,65 до 0,96 евра, а шећера 0,74 евра. Флаша сунцокретовог уља је од 2,55 до три евра. Десет комада јаја се креће од 1,2 до 2,3 евра. У објектима брзе хране, за обичан бургер треба издвојити од четири до пет евра. Лименка пола литре пива стаје 1,5 евра.
МИНИМАЛАЦ 332 ЕВРА
СИНДИКАТИ у Бугарској су израчунали да неопходни минимални приходи за преживљавање четворочлане породице износе 1.200 евра. Ова земља је лане, према подацима Евростата имала најнижу минималну зараду у ЕУ, која је износила 332 евра. Због инфлације, на коју је утицао рат у Украјини, минимална зарада је од 1. априла повећана на 350 евра, а просечна износи 661 евро. Најнижа пензија ће од 1. јула бити повећана на 235 евра.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)