МАЈ МЕСЕЦ МАТЕМАТИКЕ ОКУПИО 100.000 ПОСЕТИЛАЦА: Гејминг, креативност и математика обележили месец за нама
ЈЕДАНАЕСТА по реду манифестација Мај месец математике званично је завршена. Укупно 100.000 посетилаца током месеца маја, више од 100 учесника на Гејм џем такмичењу, преко 50 пријава за ЕдуГејминг конкурс и више од 100 пријављених радова за Тетрис конкурс, омогућили су да и ове године математички садржаји не остану затворени у учионицама и школским програмима, већ инспиришу младе у Србији да остваре своје прве кораке у свету гејминга и програмирања.
Деца и млади из различитих градова Србије имали су прилику да буду део Маја месеца математике. Тако је Научни караван 20 пута довео наставнике и ученике из целе Србије у посету М3. Овог месеца слављена је и креативност. Позориште и математика сусрели су се на једном месту и кроз 30 представа у Математеатру млади су могли да се на интерактиван и забаван начин упознају са историјом математике и другим математичким садржајима.
Током 20 дана на неколико локација у Београду организоване су бројне креативне, динамичне садржаје који су привукли пажњу младих и показали како уз тимски дух и иновативне формате нова знања, вештине, математички задаци могу бити занимљиви и лакши за савладавање.
Силоси, Дорћол плац, Галерија науке и технике САНУ и Математичка гимназија били су центри дељења знања, истраживања, стварања прича и идеја, дружења, дискусије и игре. Кроз мрежу научних клубова, програм М3 укључио је и наставнике основних и средњих школа из целе Србије, а огранизатори су ове године били Центар за промоцију науке, Нордеус фондација и Математички институт САНУ. Кључни партнери, који су препознали значај манифестације и подржали М3, су компаније Плаyстудиос Еуропе и Сцхнеидер Елецтриц.
КАКО ЈЕ СВЕ ПОЧЕЛО - ОТВАРАЊЕ И ИЗЛОЖБЕ
Уз иновативни музички садржај ансамбла за експерименталну музику Забуна, манифестација је отворена у Силосима 10. маја. Од тог тренутка, посетиоци М3 имали су прилику да током целог месеца виде 3 изложбе, између осталог и у Силосима Београд/Гаиа покрет. Сви заинтересовани могли су да посматрају феномен видео игре из другог угла - како су се развијале кроз историју и како изгледа процес настанка једне видео- игре.
Српски математичари који су живели и школовали се у Бечу током XИX века, били су тема изложбе у Галерији науке и технике САНУ. Ово је била занимљива прича о настанку модерног математичког образовања, о првим уџбеницима, првим предавањима више математике и првим докторантима.
ВИШЕ ОД 200 УЧЕСНИКА И РАДОВА НА ТАКМИЧЕЊИМА И КОНКУРСИМА
Како измаштати нови Тетрис - био је један од изазова за младе такмичаре. Уз подршку гејминг студија Плаyстудиос Еуропе организован је конкурс Тетрис из моје маште. Тетрис је био саставни део одрастања великог броја генерација, а садашња генерација младих имала је прилику да кроз овај конкурс да допринос развоју једне од најуспешнијих и најпопуларијих игара у контексту модерних трендова и технологија.
Средњошколци али и они најмлађи основци показали су завидан ниво креативности и знања. Прво место освојио је Александар Кежић, ученик 3. разреда Гимназије „Јован овановић Змај“ у Новом Саду, на другом месту био је Антон Бојић, ученик 3. разреда основне школе из Панчева, а треће место освојила је Марија Добродолац, која похађа други разред Средње графичке школе у Београду.
Онда је дошао ред на 48-часовно такмичење за најбољу видео игру. Последњи мајски викенд обележен је динамичном атмосфером у Дорћол Плацу, гдеј се такмичило 12 тимова два дана и две ноћи без престанка, правећи видео-игре на задату тему: ретро игре. М3 Гејминг викенд протекао је у дружењу, размени идеја, учењу, представљању радова, изложби и инспиративним предавањима, а организовали су га Нордеус фондација, Плаyстудиос Еуропе и Центар за промоцију науке.
Најбоље игре морале су да испуне критеријуме забаве, игривости, добре теме, иновативности и графике. Тим са необичним називом - Купљен WинРАР, кога су чинили студенти Факултета организационих наука и Високе школе за ИТ: Лазар Цветковић Теодора Ћопић, Димитрије Протић и Милан Вукашиновић, однео је победу. Друга награда отишла је у руке тима Бангаг, а треће место су освојили Триггер играчи. Нестанак струје, грмљавина, три сата сна нису успели да поремете фокус најбољих. Имајуци то у виду, жири је специјалне награде за најпосвећеније тимове доделио тимовима ЛМАО и Ед Ширан и Џинџери.
На крају, нико није остао без награде. Сви учесници Гејм џема имаће могућност да посете велике и успешне гејминг компаније Нордеус и Плаyстудиос Еуропе и виде како то изгледа радити у центрима гејминг индустрије.
ЗАНИМЉИВА ПРЕДАВАЊА И МАТЕМАТИКА У ПОЗОРИШТУ
Учесници су могли да чују и јединствене приче о најмодернијој технологији, блокчејну и иновативним решењим од др Марка Сувајџића, помоћника директора Института за дигиталне светове на Универзитету Флорида, професора у Лабораторији за дигиталну уметност и науку, као и директора Лабораторије за блокчејн на истом универзитету. Три јавна предавања одржана су у Математичкој гимназији, на Природно-математичком факултету у Новом Саду и у Силосима.
Архимед и Хипатија, Питагора и Пчеле у мехурима - три сцене у математичком позоришту МатемаТеатар биле су место где су се деца сусрела и кроз причу упознала велика имена науке, тако сазнавши ко је то уопште измислио формуле, задатке и математичке појмове.
УЧЕСНИЦИ М3 И МЛАДИ ИЗ РАЗЛИЧИТИХ ГРАДОВА СРБИЈЕ
Научни караван уз подршку компаније Сцхнеидер Елецтриц, ове године на М3 довео је наставнике, студенте и професоре из више од 15 градова широм Србије, како деца из других градова не би била усраћена за ово едукативно и забавно искуство.
Поред тога наставниц, професори и њихови ђаци из свих делова Србије имали су прилику да се такмиче у оквиру Еду Гејминг конкурса.
Уочи М3, ЦПН је уз подршку Нордеус фондације и Друштва математичара Србије расписао конкурс за наставнике математике и информатике основних и средњих школа. Пријавио се чак 51 тим. Награде су однели тимови из Крагујевца, Бајине Баште и Свилајнца. Из прве крагујевачке гимназије, под менторством професорке Јасмине Мицић, стигла је едукативна игра под називом „Низови“; едукативна игра „Мата Мапа“ стигла је из Гимназије „Јосиф Панчић“ из Бајине Баште, а менторка је професорка Јелена Стојкановић; и, под менторством професора Александра Јовановића, у школи „Јован Јовановић Змај“, у Свилајнцу, осмишљена је игра којом се утврђује градиво повезано са применом једначина и система једначина.
Једанаести по реду Мај месец математике поред тога што је окупио велики број младих, инспирисао је учеснике и организаторе за наредне иницијативе, подухвате и мисије усмерене ка популаризацији математике, програмирања, гејминга. ”Следеће године нас очекује нови, 12. по реду Мај месец математике, где ће математика бити увезана са релевантним темама које обликују нашу садашњост али и будућност. Желимо као и свих ових година до сада, да покажемо да математика може бити кључ за разумевање стварности”, закључила је Данијела Вучићевић из Центра за промоцију науке.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)