ТРАГАЈУ ЗА РЕШЕЊЕМ ЗАГОНЕТКЕ ИМУНИТЕТА: Србија је у кругу земаља које спроводе истраживање ефеката вакцинације против вируса корона

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

04. 05. 2022. у 11:00

МЕДИЦИНСКИ факултет у Београду имаће до јесени прве резултате о имунитету на ковид 19 стеченом вакцинацијом: колико брзо се развија и траје, када је најјачи, а кад почиње да слаби, као и која је од пет примењиваних вакцина била најефикаснија, и то на основу двоструког испитивања - антитела и ћелијског одговора.

ТРАГАЈУ ЗА РЕШЕЊЕМ ЗАГОНЕТКЕ ИМУНИТЕТА: Србија је у кругу земаља које спроводе истраживање ефеката вакцинације против вируса корона

Фото АП

Испитивање се спроводи у оквиру великог научног пројекта "Вакселерејт" из циклуса Horizon 2020, иза кога стоји Европска комисија, у којем учествују 22 земље.

Професорка др Љиљана Денић Марковић, руководилац студије и председник Националног стручног комитета за имунизацију (НИТАГ), каже да је Влада Србије донела одлуку да се и наша земља придружи овом подухвату.

Сваки од укључених појединаца знаће да ли је и колико заштићен од САРС-КоВ2 вируса, а научна заједница први пут од почетка пандемије добиће сазнања стечена на популацији Србије.

- Носилац пројекта је Медицински факултет у Београду са истраживачким тимовима Института за епидемиологију и Института за микробиологију и имунологију, а учествују и ИНЕП и "Батут" за мрежом завода и домова здравља - објашњава професорка Љиљана Марковић Денић. - Студија се ради на случајном узорку, а узима се серум за две врсте анализа: мерење нивоа антитела и ћелијског имунског одговора.

Предвиђено је, каже проф. Марковић Денић, да буде укупно 900 испитаника, који се сукцесивно укључују. Они ће током студије бити четири пута "тестирани": први пут се узорак крви узима пре прве дозе, затим 15 дана касније, као и шест, односно 12 месеци после прве дозе вакцине. Провераваће се и ефекти бустер доза - треће и четврте.

- Сада је затишје, мало људи долази на вакцинацију, али очекујемо да ће их због предстојећих летњих путовања, а поготово на јесен, јер са пандемијом дефинитивно нисмо завршили, бити више - објашњава наша саговорница. - Надамо се зато и већем броју оних који ће се укључити у ову "Вакселерејт" студију, у којој, поред земаља ЕУ, учествују и Турска, Швајцарска...

Сазнања до којих истраживачи буду дошли биће применљива на целу земљу, јер се узорци узимају из четири географска региона: западне Србије (Шабац, Краљево, Крагујевац), источне и јужне (Зајечар, Лесковац и Врање), Војводине (Панчево, Зрењанин и Сремска Митровица) и Београда, где је укључено пет домова здравља - Палилула, Вождовац, Нови Београд, Земун и Стари град.

- Ћелијски имунитет испитиваће се, ипак, на мањем броју учесника јер је то скупа метода, која се не ради рутински, и то само у Београду. Због специфичности транспорта крви до ИНЕП, односно Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета, где се одређивање ћелијског имунитета ради, само за испитанике којима се крв узме у Институту за јавно здравље Србије "Батут", радиће се ове анализе - наводи проф. Љиљана Марковић Денић. - То не значи да неко, рецимо из Ниша, ако то жели, не може да дође у Београд и у "Батуту" да узорак и за ову анализу. И анализе на антитела и ћелијски имунитет раде се из истог серума, али различитим техникама.

За студију се циљају две узрасне групе: до 60 година и старији, а биће укључен подједнак број особа оба пола. Трошкови извођења студије, уз одобрење Владе Србије, финансирају се из два министарства: здравља и просвете и науке.

ДРАГОЦЕНО ИСКУСТВО НАШЕ ЗЕМЉЕ

МЕЂУ 22 земље укључене у "Вакселерејт" студију, Србија према речима проф. др Љиљане Денић Марковић има специфичну предност:

- Ми смо једина земља у којој је примењивано толико различитих вакцина, чак пет, тако да ће бити драгоцена и наша сазнања о томе какав је ефекат сваке од тих вакцина, прављених различитом технологијом, од тзв. мртве, каква је "Синофармова" до РНА "Фајзерове" или векторске каква је "спутњик V" - каже др Динић Марковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ВЕРУЈЕМ У НОВАКА: Легенда француског тениса сматра да Ђоковића само једна ствар може зауставити, ево и која