БУДУЋНОСТ ЈЕ У РУКАМА СЕЉАКА: Породица Даниловић у селу Кузмин обрађује 350 хектара земље и гаји 5.000 свиња

Бојана ЦАРАНОВИЋ

02. 05. 2022. у 15:00

СРЕМСКО село Кузмин дом је породице Даниловић - Драшка и Славице, њихових синова Живана и Дарка, снаја Горане и Зоране и унука - Елеоноре, Анђеле, Анастасије, Драшка, Јане и Страхиње.

БУДУЋНОСТ ЈЕ У РУКАМА СЕЉАКА: Породица Даниловић у селу Кузмин обрађује 350 хектара земље и гаји 5.000 свиња

Драшко Даниловић, Фото Д. Миловановић

Пред њима плодна узорана земља, која храни ове три генерације. Бразде свежих, топлих ораница њихова су сигурна будућност, а у тешким данима, кризе и ратова, постане јасно, и целе Србије.

Подиже Драшко грумен земље коју је наследио од оца, али је деценијама уназад знојем умногостручио за своје наследнике. Са синовима данас обрађује 280 јутара кукуруза, 250 соје и 100 пшенице. Гаје 5.000 товљеника, на фарми коју су уредили под конац, да би им и Скандинавци скинули капу.

- Кажу највећи извоз Србије су информационе технологије, у томе је снага и потенцијал - говори Драшко.

- Свака част, тако и треба. Али, питам ја њих, када је тешко, најтеже, када се десе као сада непредвиђене невоље, рат, инфлација, и отворе приче о резервама - могу ли иновативне технологије да се једу и од њих преживи? Е, зато је село важно, зато су аграрна политика, стратегија и план једини спас. И за српског сељака и за Србију.

Угледна је и честита сремска фамилија Даниловић. И упркос предрасудама, ратарством и сточарством баве се како имају факултетске дипломе. Драшко је хемијски инжењер, супруга Славица заштитар биља, а синови су пољопривредни инжењери. Живан је због својих резултата имао понуду да остане као асистент на Пољопривредном факултету у Новом Саду. Ни он, ни брат Дарко, нису ни разматрали опцију да оду из села, попут већине вршњака из комшилука. Зато је сада у Кузмину свега око 500 домаћинстава. Свака друга кућа је напуштена.

- Одлазак из села за нас никада није ни била опција. Задојени смо љубављу према нашој очевини - прича Дарко.

- Оно што је отац започео, ми смо наставили. Брат и ја смо се опремили механизацијом да 350 хектара сами обрађујемо. На фарми радимо сви и деца нам помажу шта и колико могу. Волео бих да и они одлуче да остану и наставе нашу причу.

Огромне хале крцате машинама - девет трактора, два комбајна, сејалице, прскалице, дрљаче, тањираче, култиватори... Штрчи силос у коме је складиштено 3.000 тона житарица. Фарма и газдинство воде се на главу породице, али сви све раде у миру и слози.

Не узимају раднике ни у јеку сезона. Кажу, све могу сами. Дан им зато почиње у пет ујутру, а често траје до сат пред поноћ. Читаве године има посла, око свиња и усева. Снаје, чија се и имена римују, Горана и Зорана, слажу се као сестре. Деца им одрастају заједно, здраво и како углас кажу, без страха од многих опасности које носе већи градови. А све држе под конац, кућу, двориште, хале, стазе. Имају времена и за одмор, на који иду у етапама. Неко увек мора да остане и брине о фарми и земљи. Све је мање таквих прича у Србији.

- Данас је овде 2.000 душа, а половина иде у град на посао - прича Драшко.

- Кад Кузмин замире на оваквом положају, шта ће бити са осталим селима. Не може да се прича о повратку, када рецимо раде само кафана и две кладионице. Ни дискотеке, ни дома културе. Један је вртић и то приватни, а одељења у Основној школи "Бранко Радичевић", 30 ђака годишње, петнаестак по одељењу.

Браћа Живан и Дарко, Фото Д. Миловановић

Зато, поручује, мора да се води рачуна о инфраструктури. И да би село могло да опстане и многи се одлучили да се врате и остану, неопходан је план, озбиљно промишљање државе, као и одговори - шта је Србији потребно и колико.

- Да сељак зна да ће ако ради, моћи да прода, наплати и заради - наставља Драшко.

- Са таквом извесношћу, многи би вероватно засукали рукаве и сели на трактор, пре него у први аутобус за град или преко границе.

ЗАДРУГА КУЗМИН

ВЕЋ три деценије постоји и Земљорадничка задруга Кузмин, која броји 50 чланова, домаћина из села и око 100 коопераната. Фарма Даниловића је значајан део. Око 2.000 хектара је под патронатом Задруге.

- Прошле године смо захваљујући Министарству за бригу о селу и Милану Кркобабићу као подстицај од овог Министарства добили новац за куповину флекс адаптера за вршење соје - каже Драшко.

- То је савремена опрема за прецизно скупљање, која нам "спасава" 250 килограма по хектару. Програми овог Министарства дају наду у опоравак српског села и повратак младих на сеоска имања.

ДАНСКО ПРАСЕ - СРПСКА ПОЛУТКА

ПРАСИЋИ на фарми Даниловића увезени су из Данске, јер се тако више исплати.

- Ту битку са Европом смо изгубили, па је узгој у Србији прескуп и неисплатив. Да бих могао да покренем своју производњу, требало би ми 250 крмача, што би коштало око милион евра - објашњава Драшко.

- Данци уз силне државне подстицаје могу да продају по нижим ценама. Сорта је одлична, задовољни смо. После карантина и два месеца постају домаћи, па месо које заврши на рафовима радњи буде са етикетом - произведено у Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (6)

ДАЧО, ЈОШ ЈЕДАН ДАЧА ЈЕ НА ПУТУ! Зашто је Окановић сину дао име по Данилу Лазовићу? Заједно смо се молили Богу