Наши млади научници раде на стварању преносиве лабораторије

Промо

02. 05. 2022. у 10:00

Перун лаб развија свој иновативни уређај у оквиру стартап акцелератора Универзум који заједно реализују компанија Mozzart и Универзитет у Београду

Наши млади научници раде на стварању преносиве лабораторије

Фото: Промо

У јеку коронавируса млади научници из Србије су завршили прототип аутнономне преносиве лабораторијске машине уз помоћ које се ради лабораторијска техника амплификације специфичних сегмената ДНК, сада јавности позната као ПЦР метода. Идеју су од децембра 2018. године развијали студенти Биолошког факултета.

- Наш факултет нема зграду више од двадесет година, па нисмо имали довољно контакта са лабораторијским уређајима. Тада смо колега Марко Марковић и ја одлучили да направимо један DIY, односно „уради сам“ ПЦР уређај који би радио на 12В због безбедности студената - почиње разговор Петар Омрчен из Перун лаб-а. - Прошли су јануарски и фебруарски испитни рокови и на пролеће 2019. године смо завршили наш први уређај. Тада смо добили занимљиву препоруку од форензичара који ради на нашем факултету. Наиме, он нам је рекао да постоји потреба за преносивим лабораторијским уређајима и да смо ми на правом путу да их направимо. Само је било потребно да осмислимо како ће радити на батерије. Ми смо ово схватили као изазов, 2020. смо завршили и тестирали наш прототип који је показао боље резултате од очекиваних.

Они су свој преносиви, аутономни уређај за умножавање ДНК назвали Амплифе. Уређај се може користити за ПЦР методу, сада свима познату због пандемије која је задесила свет.

- ПЦР метода је једна од кључних метода у биолошким наукама која има веома широку примену. Како бих приближио значај методе често користим аналогију да је ПЦР за биолошке науке исто што и шрафцигер за мајсторе - објашњава наш саговорник.

Највећи адут уређаја Амплифе јесте то што је преносан и аутономан. На тај начин, он кориснику даје могућност да умножава ДНК и ван лабораторије, без употребе других уређаја што до сада комерцијални уређаји нису могли да пруже. Захваљујући Амплифе-у, корисник неће морати да брине о чувању, деградацији и транспорту узорка и оно што је најважније, неће морати да брине о квалитету резултата.

- Наш тим се састоји од пет чланова. Марко и ја смо биолози, ми смо задужени за аспект уређаја који се односи на саму способност умножавања ДНК као и на његово тестирање. Раша је наш електротехничар, он је заслужан за електронику која уређају даје живот. Милан је софтверски инжењер и његово је да се постара да уређај ради то што треба да ради на најефикаснији начин. И дошли смо до Бориса, индустријског дизајнера који се побринуо да уређај буде што компактнији и лакши за свакодневну употребу као и да буде леп на око - каже Петар.

Фото: Промо

Значај њиховог рада и овог уређаја препознао је стручни тим стартап акцелератора Универзум који су покренули Универзитет у Београду и компанија Mozzart.

- Учешће у стартап акцелератору Универзум нам значи много, пре свега зато што је ово један од ретких програма у нашој земљи који је ту да стварно помогне стартап заједници. Већ дуже време смо у том свету и мислимо да је крање време да се десе овакве позитивне промене и код нас. Наша очекивања од програма су стицање нових знања и конекција које ће нам помоћи у нашем даљем развоју као и пружање подршке и ширење стартап заједнице Србије - каже наш саговорник и додаје:

- Млади требају да се мотивишу да буду иновативни, да смишљају нова и боља решења за постојеће проблеме и да науче да верују у себе и своје снове. За то им је неопходна и права подршка као и услови да њихове идеје виде светлост дана, а ми мислимо да такве услове пружа акцелератор Универзум. На крају, то је један и од начина да се млади задрже у овој земљи, јер смо ми ти који ову земљу треба да воде у бољу будућност.

НАГРАДЕ НА МЕЂУНАРОДНИМ ТАКМИЧЕЊИМА

Перун лаб је до сада добио и грант преко Центра за трансфер технологије што им је омогућило да развију финалну верзију уређаја. Идеје су представљали на доста такмичења, али су највеће успехе остварили на два међународна такмичења - Danube Cup 2021 i University Startup World Cup-u 2021.

На првом такмичењу иновативних идеја Универзитета који се налазе у градовима кроз које протиче Дунав (Немачка, Аустрија, Мађарска и Србија), Перун лаб је заузео прво место. Треће место у групи хеалтхцаре добили су на другом такмичењу где су учесници били из свих земаља света.

- Тржиште лабораторијских уређења које ми таргетирамо је веома специфично. Иако је по броју потрошача тржиште веома уско, његова вредност је доста велика и из године у годину показује тренд раста. Амплифе планирамо да пласирамо прво у Европи, зато што нам је она најближа и самим тим најдоступнија. Међутим, не планирамо да се задовољимо само Европом, већ да се наш производ пласира широм света и постане саставни део сваке лабораторије - објашњава Петар Омрчен и додаје да је њихов следећи корак завршавање финалне верзије Амплифе-а као и његово тестирање у реалним условима.

- Радимо и на међународној патентној заштити нашег уређаја као и на трагању правог инвеститора како би смо стварно могли да се лансирамо међу звезде! - закључује Омрчен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

МОЈ СИН ЈЕ МОЈ НАЈВЕЋИ ПОКЛОН: Марија Шерифовић данас има посебан разлог за славље (ФОТО)