ЧУВАЈУ ХРИСТОВ ГРОБ 400 ГОДИНА: Обичај Срба из Цетинске Крајине одолева вековима у Цркви Светог Николаја у Врлици
ДРЕВНИ обичај чувања Христовог гроба, стар око 400 година још увек штити од заборава 50 "војника" обучених у крожет (јелек), черму (прслук са токама) и са оружјем за појасом. Ова традиција са генерације на генерацију преноси се међу Србима који су пореклом из Врлике и околних села у северној Далмацији. И ове године Чувари Христовог гроба на Велики петак окупиће се испред Цркве Светог Николаја у овом градићу у Цетинској Крајини.
Срби који су расељени из ових крајева, у Србији су основали удружење које је окупило чуваре традиције из овог дела Далмације. Како је за "Новости" рекао председник удружења Драган Павловић, не постоје писани докази када и како се тачно развио овај обичај.
- Претпоставља се да су пре 400 година, када су на простор око Врлике продирали Турци из Босне преко Динаре, мушкарци обучени у ношњу и наоружани чували вернике и свештенике током богослужења - рекао је Павловић. - Чувари се окупљају на Велики петак, а међу њима се бира харамбаша који током три дана њима руководи. Када у цркву унесу плаштаницу, која симболизује Христов гроб, на пет минута смењују се по два војника која је чувају, а харамбаша је тај који лупањем пушком о под даје знак за смену. Чувари присуствују сваком богослужењу, а растају се на дан Ускрса уз заклетву да ће се састати и наредне године. Недељом, након службе, чувари скидају капе и дан по обичају проводе уз песму и игру.
Чувари Христовог гроба могу постати само они који имају порекло из Врлике и околних села, некада су ови "војници" били млади момци од 17 или 18 година стасали за женидбу. Како би ушли у ред чувара морали су да буду крштени и да су посвећени цркви. Овај обичај уписан је 2012. године на листу нематеријалног културног наслеђа Србије.
Ношња коју стражари носе је слојевита и богато украшена, без оружја тешка је 15 килограма, а када за појас задену кубуре, она отежа за још пет.
Чувари пред тродневно чување облаче беле кошуље са златним везом, панталоне на којима су ресе, крожет (прслук) са етно-мотивима, черму (борбени прслук са токама) на коме се налази по 300 илика, тачније дугмића од сребра. Важан део одела чувара је и пашњача за коју се задену сабље и кубуре. На капама су ушивени новчићи, а на задњој страни су црна ушивена кика и пауново перо.
Драган Павловић је у одреду чувара већ 50 година, а осим што је председник удружења, он је и један од харамбаша.
- Већ пет деценија сам чувар и заљубљеник сам у овај обичај од кад сам први пут обукао ношњу. Волео бих да се ово сачува, пренесе и настави да живи, јер ништа није бољи сведок о Србима у Далмацији од наше традиције и обичаја - закључује Павловић.
ПОСЕТИЛИ И ЈЕРУСАЛИМ
ЧУВАРИ Христовог гроба посетили су и Јерусалим 2018. године, где их је угостио патријарх јерусалимски и целе Палестине Теофил III. Често посећују и Хиландар. Како нам је рекао Павловић, чувари годинама учествују на многобројним црквеним службама и догађајима. Кроз свој обичај труде се и да помажу цркви, али и да обнављају светиње у свом родном крају.
ЗАБОРАВ
ОБИЧАЈ чувања Христовог гроба у Далмацији је поштован и није прекидан ни током Другог светског рата. Међутим, од 1995. до 2005. године овај обичај се није реализовао. На захтев народа из Цетинске Крајине традиција је отргнута од заборава у Батајници. Чувари су тада добили благослов епископа сремског Василија.
Препоручујемо
КОНКУРС БРЕСТОВАЧКОГ ДОМА КУЛТУРЕ: Кратки видео снимци који чувају ускршње обичаје
19. 04. 2021. у 14:22
ЛИНТА О ПРОБЛЕМИМА ПРОТЕРАНИХ: Наставак борбе за решавање стамбеног питања прогнаних
22. 12. 2021. у 18:56
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)