МАТЕМАТИКА И ГЕЈМИНГ: Средњошколци праве видео-игре
У СУСРЕТ манифестацији Мај месец математике (М3), коју Центар за промоцију науке ове године организује уз подршку Нордеус фондације, средњошколци у оквиру програма Мејкерс лаб комбинују математику, уметност и мајсторисање.
Кроз програм Мејкерс лаб, који као уводни садржај у манифестацију Мај месец математике (М3) организује Центар за промоцију науке уз подршку Нордеус фондације, окупљени су средњошколци из читаве Србије. Ове године посебан фокус стављен је на математику и гејминг, а циљ је прављење математичких видео-игара.
Двадесет четворо младих људи из неколико градова у Србији, заједно са девет научних комуникаторки и комуникатора, студената различитих факултета, заједно развијају математичке видео-игре. Кључни задатак је повезати математичка знања са знањима из области дизајна игара.
На који начин се одвија овај програм? „Мејкерс лаб смо замислили као јединствено место где се млади рано укључују у процесе костваралаштва, и сусрећу са свим изазовима рада у тиму, поделе одговорности, уважавању другачијих мишљења и сензибилитета, непрестаном учењу и размени знања, као и отвореној комуникацији, а то су вештине које су есенцијалне не само за овај програм и рад већ и за сам живот. Највећи изазов је чињеница да су се млади нашли у групи која се по први пут сусреће и ради заједно, а они су нам већ другу годину заредом показали да су спремни да га превазиђу”, каже Мирјана Утвић из Центра за промоцију науке.
М3 Мејкерс лаб почео је 26. фебруара, а током априла учесници програма су имали први значајан пресек, када су представили и тестирали игрице које су осмислили и које и даље креирају. Анализирајући досадашњи рад, показало се да су пројекти свих тимова веома разноврсни у програмерском смислу, али и у погледу математике и визуелних уметности.
Милан Ранковић, ученик Гимназије у Смедереву, о овом програму каже: „Атмосфера је опуштена и увек имамо мотивацију за рад, без обзира на то какав нам је дан био пре тога. Научили смо да и без много ,система’ и контроле могу да се постигну велики резултати. Иако свако има неку своју улогу, увек се трудимо да негујемо тимски рад и међусобну сарадњу. Свако ко мисли да је креативан, треба да проба да учествује у мејкерс пројектима као што је овај. Сигуран сам да и без неког предзнања и много учења сви овде могу да пронађу своје место и буду део неког тима, или, једноставно, део читаве мејкерс заједнице… Овим пројектом позивамо не само људе који воле математику, већ и оне који воле игрице. Сматрамо да ће много њих схватити да математика и није толико страшна и да чак може бити и забавна, па очекујемо све оне који су у могућности да дођу и да критикују или похвале наше радове.”
Од историје и авантуре до хорора – кроз спој вештине и маште, средњошколци развијају бројне игрице
Једна од досад осмишљених игара зове се Мата Кристи, а математичка мистерија у њој решава се познавањем логичких исказа и утврђивањем истинитости различитих судова. Друга игра је Матаматички храм: древне математичке мудрости укрштене су са друштвеном игром. Ово је искуство играња за оне који воле историју, стратегије и авантуре, али пре свега за оне који се не боје математике. Артитмофобија је појам који представља страх од бројева, а ова игра је жанровски хорор. Најстрашнији нису бројеви, већ духови математичара и математичарки који прогоне децу закључану у школи. Духовито и домишљато, морају надмудрити духове и побећи из школе. Да, потребно вам је знање из математике да бисте побегли из школе!
Игра Цласх оф браинс или Обрачун мозгова, инспирисана математичким двобојима, учи нас како функције мењају вредности и колико математике има у игрању игара картама. Са игром Мачка Мау, математика ће помоћи главној јунакињи да пронађе свог вољеног фараона пре него што изгуби свих девет живота.
Програмирање, стварање прича, истраживање математике, сарадња и уважавање веома различитих знања, способности и доприноса, уз искрено и храбро обрачунавање са предрасудама о математици, најважније су лекције које учимо стварањем и играњем ових игара.
„Очигледно је да ове приче не причају само о математици, већ о генерацији која их ствара, о односу према знању, о разбијању предрасуда, али и о томе како млади могу да стварају веома озбиљне пројекте. Математика, програмирање, илустровање, компоновање и снимање музике, након чега следи уклапање свих ових делова у целину једне приче, не би било лако ни за веома искусне тимове у свету гејминга”, каже Јелена Јоксимовић из Центра за промоцију науке.
Математичарка Борка Маринковић објашњава како су припреме за овогодишњу манифестацију М3 у Мејкерс лабу подигнуте на врло висок, потпуно професионални ниво: „Укључени су експерти у својим областима, приступ је систематичан, презентације занимљиве и приступачне. А шта ме је у овом раду изненадило? Сваки рад на нечему новом мора да има изненађења. Први пут сам укључена у такву врсту неформалне едукације, и то је прво изненађење. Дешавају се и тренутне ситуације, питања која ме изненаде.. али ме то баш инспирише. Морам да се осврнем на све претходне М3 које никада нису изневериле своје посетиоце, ни у темама, нити било ком другом аспекту. Овогодишње теме настављају ту традицију, прате токове савремене математике и њене примене.”
Мај месец математике почиње 10. маја, када ће у Силосима Београд бити отворена и изложба радова са М3 Мејкерс лаба, а публици ће бити представљен и низ других математичких експоната, изложбе и програми. Посетиоци ће имати прилику да испробају игре које су млади развијали у претходном периоду и искусе математику на нов и узбудљив начин.
Дизајнер наратива Ранко Трифковић каже: „Рад на М3 мејкерс лабу је веома инспиративан и динамичан. Највише ме је изненадио ентузијазам омладинаца, као и њихово знање. За њих буквално ништа није проблем, имају одличан спој маште и вештина, а то је добитна комбинација. Сарадња са њима је дивна, зато што они не виде препреке, већ само изазове, тако да може од њих много да се научи. Рад са њима је веома лаган, посебно ме радује то што видим колико су аутономни. Пројекти и теме су одлични, приступи су разноврсни, и то је оно што је најлепше за искусити.”
Бојана Дамјанов, која је у Нордеус фондацији задужена за креативне процесе, објашњава везу између математике и гејминга: „Математика и гејминг одувек су повезани, још када се „зачине” креативним радом, занимљивим радионицама и мотивисаношћу ђака, онда је феноменално искуство и за менторе и за децу. У овом процесу сви учимо једни од других. До сада смо прошли кроз технике, које ђаци могу да користе и у даљем учењу и школовању, јер свака дисциплина може да се представи кроз забаван рад и оригинално изражавање. Такође, циљ нашег дружења је да научимо да сагледамо проблеме из различитих углова, као и да досетљивошћу дођемо до више различитих решења. Овде има много истраживања, сналажења и усклађивања, баш онако како треба да изгледа тимски рад. На крају, имам утисак да ћемо из ових сусрета изаћи не само са направљеном игром, већ и са довитљивим начином размишљања, који помаже да лакше решавамо изазове пред собом.”
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)