ТИТО ПРАВИО ЈУГУ У ХРВОЈЕВОМ КРАЉЕВОМ ГРАДУ: У Јајцу, у Музеју Другог заседања АВНОЈА, који сведочи о настанку и пропасти Југославије
МУЗЕЈ Другог заседања АВНОЈ-а и данас изгледа као што је изгледао 29. новембра 1943, када је створена друга Југославија. На зидовима сале некадашњег Соколског дома портрети Тита, Стаљина, Черчила, Рузвелта и Маркса, које је пред Заседање нацртао Ђорђе Андрејевић Кун. Ту су и совјетска, југословенска, пролетерска, енглеска и америчка застава, замрачени прозори, дрвене столице, говорница, испод ње ћилим, а испред ње чувена жута Титова фотеља.
Према речима директорке Музеја Емсаде Леко, годишње музеј обиђе двадесетак хиљада људи, а у време короне број је "пао" на 5.000-10.000. Највише је школских екскурзија из саме БиХ, али има и туриста. Најбројнији су из Словеније (око 7.000 годишње), па Хрватске, која је просторно најближа, али и Србије. Има и странаца: из Западне Европе, САД и Канаде, али и студената који долазе наменски с професорима.
- Занима их југословенски друштвено-политички систем, од настанка, па до пада - каже Лекова. - Занима их и партизански покрет отпора, као најзначајнији у оно време у једној окупираној земљи. Од деведесетих година прошлог века ту чињеницу, за разлику нпр. од Француза, ми не користимо довољно. Старији људи из бивших југословенских република се често расплачу кад уђу, али има и радозналог, млађег света. Питају како се живело у некадашњој заједничкој држави.
Леко каже да Словенци традиционално највише обилазе све некадашње југословенске републике.
Зграда Музеја пре Другог светског рата била је Соколски дом. У септембру 1942. партизани су је запалили јер је током рата служила као усташки затвор, да би је пред заседање обновили за само 21 дан и прогласили за Дом културе. Била је повезана са оближњим катакомбама тунелом, који је данас зазидан, осим мале пукотине која показује где се тунел налазио.
Средњовековне катакомбе сазидао је на цитадели изнад Јајца, преко пута Медвјед куле, херцег Хрвоје Вукчић Хрватинић као гробницу за себе и супругу. У крипти, међутим, нико није сахрањен. Водичи тврде да је Тито баш ту, под земљом, чекао заседање, на жутој фотељи. Одатле је безбедно могао да стигне до Соколског дома и назад, ако би се десио изненадни напад. Постоји чак фотографија будућег маршала како стоји на Медвјед кули, у непосредној близини.
Леко верује да је Јајце изабрано за стварање друге Југославије не само зато што се налазило на јединој слободној територији у окупираној Европи, на којој је тих месеци деловао Врховни штаб НОВ и Централни комитет КПЈ, већ и зато што је у средњовековној Босни то био краљевски град, па је било лепо градити нову државу на месту које чува континуитет државности.
Многи делегати стигли су у Јајце пешице, а они из Мркоњић Града, где се четири дана раније одржало заседање ЗАВНОБиХ-а, "ћиром". Његова локомотива чува се испред зграде Музеја.
- Пред заседање, у Јајцу се окупио политички и војни врх партизанског покрета, уметници, сликари, позоришни глумци. Играли су сваке вечери Гогољевог "Ревизора". Пристигли су делегати из свих крајева земље, осим из Македоније. Сви су дошли с припремљеним предлозима и захтевима везаним за формирање нове власти - објашњава Леко.
Проблем је, како каже, испао око БиХ, чији су представници били из сва три народа, али муслимани су се дотле изјашњавали као Срби или Хрвати муслиманске вероисповести. ЗАВНОБиХ је на заседању одлучио да сва три народа буду равноправна. На самом Другом заседању чули су се предлози да Босна уђе у састав Србије, као једна република, али су и Хрвати тражили свој део.
- На крају је "пресекао" Тито и рекао да су Босанци највише испаштали у Шестој офанзиви и да заслужују републику - каже Леко.
Тако је настала бивша Југославија.
Заседању је присуствовало 142 делегата, седница је трајала од 19 сати увече до пет ујутро. На њој је АВНОЈ конституисан као законодавно тело, док је извршну функцију обављао Национални комитет ослобођења Југославије (прва влада). Избегличкој влади и краљу Петру Другом Карађорђевићу забрањен је повратак у земљу до завршетка рата, а Титу је додељен чин маршала.
ФРАЊЕВАЧКИ САМОСТАН
МОШТИ последњег босанског краља Стјепана Томашевића, рођеног у првом браку краља Стјепана Томаша с богумилком Војачом, чувају се у оближњем јајачком фрањевачком самостану. Томашевић и његова помајка Катарина Косача примили су католичанство очекујући помоћ Ватикана против најезде Османлија. Помоћ нису добили, а Томашевић је убијен после само две године владавине. Краљица Катарина побегла је у Рим, а према легенди, јахала је коња с обрнуто окренутим потковицама, да би заварала траг.
МОША ПИЈАДЕ И ТАНЈУГ
У ЈАЈЦУ је 1943. Моша Пијаде основао Телеграфску агенцију "Нова Југославија". Танјуг је основан у згради "Шареница" и у њој се редакција налазила од 5. новембра 1943. до 7. јануара 1944. Ту је становао и радио и сам Пијаде. Његова биста налази се испред улаза у Музеј.
Препоручујемо
ЗАПЛЕНА ИЗ 2.000 ПРЕДМЕТА: Уништавање дроге одузете и пре 15 година у БиХ
06. 11. 2020. у 17:00
ПОЧАСТ ГРАДА И СУБНОРА: У Лозници и Бањи Ковиљачи не заборављају Дан борца (ФОТО)
02. 07. 2021. у 19:07
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
РАЗВОДИ СЕ ЧЕДА ЈОВАНОВИЋ После 25 година брака: "И даље је волим, свакоме је тешко на свој начин"
ПОЛИТИЧАР Чедомир Јовановић потврдио је да је у фебруару поднео захтев за развод брака од супруге Јелене Јовановић.
21. 12. 2024. у 16:32
Коментари (0)