СРБИЈА ПРЕД ИЗБОРОМ "РАФАЛ" ИЛИ "ТАЈФУН": Војни врх тренутно разматра неколико понуда најпознатијих светских произвођача борбених летелица
НА столу експерата Министарства одбране тренутно су понуде најмање три произвођача борбених авиона, као и више аранжмана за куповину коришћених летелица.
У игри су француски "Рафал" и европски конзорцијум "Јурофајтер", али нико не искључује да су иницијалне понуде Београду доставили и други произвођачи борбених летелица.
Без обзира на исход дуготрајних преговора, најважнија је чињеница да је Војска Србије чврсто решена да задржи две ескадриле борбених авиона - ловаца и бомбардера. Набавка нових ваздухоплова, у свакој од могућих опција, значила би и технолошки скок српске авијације, што би нашој земљи донело квалитетнију заштиту ваздушног простора, ефикаснији "ер полисинг", моћније наоружање и већу брзину реaговања.
Разговори су досад највише одмакли са Француском, са којом се већ годину дана преговара о набавци 12 нових вишенаменских летелица "Десо рафал". Реч је о авиону за који тренутно влада највеће интересовање армија на свим меридијанима. Компанија "Дасо" затрпана је наруџбинама Катара, Индије, УАЕ, Индонезије, Француске...
У кругу ових држава је и Египат, који је један од највернијих корисника "рафала". Према сазнањима "Новости", Србија је заинтересована да од Египта купи једну ескадрилу половних авиона, које би опет Каиро надоместио новом наруџбином нових летелица од француском "Дасоа".
Познаваоци прилика у ваздухопловству кажу да не треба искључити ни "тајфун" - понос европског концерна "Јурофајтер" - око чије евентуалне могуће набавке државни врх наше земље је већ направио контакте са Великом Британијом. Нема дилеме да је "тајфун" летелица врхунских перформанси и изузетних могућности за борбена дејства. Мана овог авиона, међутим, јесте изузетно висока цена одржавања и експлоатације. Ова особина посебно долази до изражаја у територијално и економски мањим државама, за чије војске је овај авион сувише гломазан и скуп.
Србија у међународним оквирима важи за традиционалног клијента руских произвођача авиона, па познаваоци прилика у Ратном ваздухопловству не искључују да је и Русија, преко свог званичног дилера - извозног предузећа "Рособоронекспорт" послала своју понуду. Иако би "миг-35" па чак и Су-30 били природни наследник постојећих српских "мигова 29", ова могућност условљена је глобалном ситуацијом у свету изазваном ратом у Украјини.
Одлука о куповини борбених авиона и избор понуђача питање је које осим од пакета у коме су цена летелица, наоружање, обука пилота и делови, зависи и од процене глобалних кретања у свету и одлуке о стратешком опредељењу сваке државе. Ове критеријуме, приликом избора, примениће и државни и војни врх Србије. Епилог овог процеса свакако би требало да стигне почетком наредне деценије, када ће почети да цуре "ресурси" српској ловачкој флоти.
ДУГАЧКА ЛИСТА ЧЕКАЊА
ПРЕМА анализи домаћег ваздухопловног портала "Танго сикс", компанија "Дасо", која је произвођач авиона "рафал", до краја ове деценије има обавезу испоруке између 200 и 240 летелица овог типа. Поређења ради, капацитет погона у Француској је између два и три авиона месечно. Из овог концерна, такође, поручују да ће због великог интересовања повећати обим производње, што би могло да значи да Србија у случају закључења посла, ипак, неће морати да чека пуну деценију на испоруку летелица.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (48)