СРБИЈА ЖЕЛИ ДА НАБАВИ 12 "ТАЈФУНА": Откривају се нови правци модернизације домаћег ратног ваздухопловства, у игри и европски "Јурофајтер"

Р. ДРАГОВИЋ

13. 04. 2022. у 08:00

СРБИЈА са европским конзорцијумом "Јурофајтер", иза кога стоје Велика Британија, Немачка, Шпанија и Италија, преговара о куповини 12 вишенаменских авиона типа "тајфун" - сазнају "Новости".

СРБИЈА ЖЕЛИ ДА НАБАВИ 12 ТАЈФУНА: Откривају се нови правци модернизације домаћег ратног ваздухопловства,  у игри и европски Јурофајтер

"Тајфун" конзорцијума "Јурофајтер" / Фото ЕПА

Први контакти око могуће купопродаје летелица направљени су преко Велике Британије са којом је започет процес преговора. Београд је исказао интересовање за набавку "тајфуна", који заузима високо место на листи најсавременијих ловачких авиона данашњице.

"Јурофајтер тајфун" је вишенаменски авион четврте генерације, намењен пре свега обезбеђивању превласти у ваздушном простору, али и за блиску ваздушну борбу. Ову летелицу одликује врхунски маневар и долет, моћан радар и наоружање. Нешто слабије перформансе има у дејству на циљеве на земљи, али савременом опремом може успешно да извршава и бомбардерске задатке. Његова највећа мана, по оцени стручњака, јесте цена, не само набавке него и каснијег одржавања и употребе.

Вест о преговорима са концерном "Јурофајтер" долази свега који дан пошто је државни и војни врх Србије озваничио да се са Француском преговара о куповини једне ескадриле нових авиона "рафал", а са трећом државом и о набавци 12 половних летелица истог типа. По оцени познавалаца прилика у српској авијацији, на делу је својеврсно прикупљање понуда и преговарање о могућностима за корекцију, после чега ће уследити темељна анализа свих понуђених услова.

Поједностављено, Србија ће донети одлуку о новом борбеном авиону на основу цене, али и садржаја "пакета" - обуке, наоружања, логистике, одржавања... Војни авиони су неминовно и политичка роба, па ће коначна одлука зависити и од процене међународних прилика и стратешких државних интереса Србије.

Да је куповина нових вишенаменских ловачких авиона већ горућа тема за државни и војни врх, стручњаци за ваздухопловство упозоравају још од 2016. и испоруке "мигова 29" добијених као донација Русије и Белорусије. Овим авионима војска је "купила" још најмање деценију безбедности неба, али је од почетка овог посла предвиђено да ескадрила "двадесетдеветки" буде само привремено решење. Овим авионима ресурси могу да потрају најдаље још десет година, а како процес преговора, уговарања и набавке нових авиона мора да траје најмање пет, Србија ће ускоро морати да донесе дефинитивну одлуку ком произвођачу ће поклонити поверење.

ПРИКАЗ 30. АПРИЛА

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић наредио је највећи до сада приказ најновијих ракетних ПВО и осталих најсавременијих оружаних система. Приказ је заказан за 30. април у 11 часова, на аеродрому у Батајници.

ПРОВОКАЦИЈЕ ПРИШТИНЕ ПОВОДОМ НАБАВКЕ НАОРУЖАЊА

КУРТИ ЛЕШИНАРИ НАД УКРАЈИНОМ

МОДЕРНИЗАЦИЈА оружаних снага повод је за нову провокацију Приштине, иза које и овог пута стоји премијер привремених институција Аљбин Курти.

- Наоружавање Србије представља опасност за Косово и регион. Србија то чини у паници, као израз страха да ће остати сама - рекао је Курти, уз оцену да се "Косово не боји, јер рачуна на помоћ НАТО".

Поводом Куртијеве изјаве реговао је министар одбране Небојша Стефановић, поручивши да нико мирољубив нема разлога за бојазан од Војске Србије.

- Курти лешинари над сукобом у Украјини, тражећи у томе разлог да преко реда и на мала врата уђе у чланство НАТО. Ствари су потпуно обрнуте. Курти и његови у Приштини највећа су безбедносна претња, јер се баве илегалним наоружавањем својих сународника и милитаризовањем Косова и Метохије, мимо свих споразума који кажу да је КФОР једина дозвољена војна формација - навео је Стефановић.

Он је навео да Курти нема никакво право да се бави војним и безбедносним питањима, већ да је то искључиво у надлежности мисије КФОР-а.

Наоружавање Србије смета и црногорском председнику Милу Ђукановићу, који је у уторак, на Цетињу због тога изразио забринутост.

- Посебан ризик је наоружавање на Балкану. Генерално нас то брине. У овом случају, реч је о продуженој тенденцији наоружавања Србије из земаља које се појављују као отворени непријатељи Европе и НАТО - рекао је након састанка са председником Северне Македоније Стевом Пендаровским.

С друге стране, Скопље, како је истакао Пендаровски, нема процену да му је Србија безбедносна претња.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (5)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)