"РАФАЛ" ЗА ЈАЧА КРИЛА НАШЕ ВОЈСКЕ: Ратно ваздухопловство ВС у следећих неколико година биће опремљено са више модерних средстава

Р. ДРАГОВИЋ

11. 04. 2022. у 08:00

ОСЛОНАЦ Ратног ваздухопловства Војске Србије после 2030. године могао би да буде чувени француски вишенаменски авион "Дасо рафал".

РАФАЛ ЗА ЈАЧА КРИЛА НАШЕ ВОЈСКЕ: Ратно ваздухопловство ВС у следећих неколико година биће опремљено са више модерних средстава

"Бајрактар", Фото ВС

Да би ове летелице могле да замене постојеће "мигове 29" незванично се спекулише још од краја прошле године. План је да већ поливином ове деценије Војска Србије започне вишегодишњи и сложени процес преласка на нови авион.

Детаље посла који се у строгој дискрецији припрема дуже од године дана, саопштио је председник Србије Александар Вучић, после вежбе "Ватрени штит" која је одржана у суботу на полигону Пасуљанске ливаде. Шеф државе је потврдио да се са различитим државама преговара о набавци укупно две ескадриле "рафала". Са Француском се директно уговара куповина 12 нових летелица, а истовремено се са једном другом државом договара куповина толико половних летелица истог типа. То значи, уколико се планови остваре, да ће у српско Ратно ваздухопловство за неколико година ући 24 летелице овог типа.

"Десо рафал", Фото ВС

Председник Вучић и начелник Генералштаба ВС генерал Милан Мојсиловић наговестили су још једну могућу опцију за јачање Ратног ваздухопловства:

- Трећа варијанта подразумева опредељење за ловачко-бомбардерску авијацију. О набавци авиона по овом коцепту преговарамо са три земље - наговестио је председник Вучић.

Набавка нових летелица за српску ратну авијацију тема је и у средњорочном плану опремања Војске Србије, који важи за период до 2030. године. Ресурси "миговима" који су као прелазно решење добијени као донација Русије, истичу приближно у истом року.

Познаваоци ваздухопловних процедура још су током испоруке "мигова" 2016. и 2017. упозоравали да Србија нема времена за губљење, када је реч о решавању питања ловачке авијације на дужи рок. Заокрет од руске технике ка француском произвођачу "Десо" направљен је доста пре сукоба у Украјини, после успешне куповине ракета "мистрал".

Јавност је са највишег места добила и потврду да би Војска Србије ускоро могла да набави и турске беспилотне летелице "бајрактар". О овом послу било је речи још 2020. године у оквиру сарадње двеју држава у области финансија. Позиција Београда данас је нешто боља, будући да се рачуна на обећање председника Ердогана да би Србија могла да купи и добије борбене дронове "преко реда". Од рата у Нагорном Карабаху, турски произвођач "бајрактара" затрпан је наруџбинама. Такође, планирана је набавка и кинеских дронова ЦХ-95, који ће употпунити флоту беспосадних летећих платформи.

ЕСКАДРИЛА - МИЛИЈАРДУ ЕВРА

ЛЕТЕЛИЦА "десо рафал" сматра се вишенаменским авионом у пуном смислу речи, што значи да подједнако може да обавља бомбардерске задатке, дејствује по циљевима на земљи, али и бори се у ваздушној бици. "Рафал" је авион "4 плус плус" генерације, који је по својим перформансама тешко упоредив са постојећим "миговима 29". У саставу је авијација многих држава, а међу последњим га је набавила Хрватска. Једна ескадрила - 12 летелица Загреб је коштала 1,1 милијарду евра, а први примерци биће испоручени 2023. године.

* * * * * * *

Одбрана нашег неба ускоро, како на средњем, тако и на дужем домету

Стигли кинески ракетни системи ФК-3?

ДА ли је кинеским транспортним авионима који су у суботу рано ујутру слетели на Аеродром Батајница испоручен ФК-3, ракетни систем ПВО за Војску Србије, до данас није званично потврђено. Председник Вучић, међутим, најавио је за сутра или за среду промоцију наоружања које ће бити, како је истакао, "понос српске војске и које ће драматично повећати њене борбене способности".

Фото ВС

Познаваоци прилика у ВС немају дилеме да је Кина испунила своју обавезу и, упркос проблемима везаним за прелет и транспорт, испоручила уговорену и исплаћену робу.

Захваљујући овом наоружању "земља-ваздух", које многи сматрају кинеском верзијом чувеног руског система С-300 (на слици), Србија ће добити прилику да брани своје небо и на средњем и дужем домету.

Са руским "Панциром", француским "Мистралом" и домаћим "Пасарсом" обезбеђена је квалитетна заштита јединица од напада из ваздуха, а са кинеским ФК-3, домаћа ПВО се позиционирала и у вишим појасевима потенцијалног бојишта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (27)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!