"БУВЉАК" ГАСЕ КОРОНА И КАСЕ: Чувена робна пијаца у Суботици, највећа у земљи, чека фискализацију и њене последице

Јелена Лемајић

10. 04. 2022. у 13:00

ГОТОВО да нема човека у нашој земљи који није чуо или пазарио на бувљаку у Суботици, који је више од три деценије важио за највећу робну пијацу у Србији у којој се може наћи све, од игле до локомотиве.

БУВЉАК ГАСЕ КОРОНА И КАСЕ: Чувена робна пијаца у Суботици, највећа у земљи, чека фискализацију и њене последице

Више од половине од 1.500 тезги затворено, Фото Ј. Лемајић

Преживео је "Бувљак" хиперинфлацију, ратове и бомбардовање, транзицију, чак и пандемију, а да ли ће и најављену фискализацију?

Настао на "темељима" старешке пијаце у Малом Бајмоку шездесетих година минулог века када су га звали "Најлон пијаца", јер је био преплављен најлон кошуљама и мантилима, тада веома модерним. Временом се усталио назив "Бувљак", по узору на сличне пијаце у Европи. Ту се продавала роба из Трста, фармерке, мајице, јакне... Град Суботица 1989. подиже две модерне хале, са тезгама и пословним просторима, и на "Бувљак" масовно стижу купци из Мађарске, Пољске, бившег СССР, Чехословачке.. Колико је био популаран сведочи и да је почетком деведесетих радио од 24 сата дневно, а може се рећи да је роба из Турске тада спасла наш народ да не иде го и бос. Намирнице и хемија из Мађарске надоместиле су празне рафове.

На суботичком бувљаку и даље може да се купи широк асортиман робе, Фото Ј. Лемајић

Иако већ годинама уназад слика на "Бувљаку" није ни налик оној од пре 20 година, пијаца је живела и хранила хиљаде породица. Међутим, пандемија која је ставила рампу и роби и купцима из Мађарске, нанела је страшан ударац. Због тога је половина, од 1.500 тезги у четири хале, сада празна. Последњи ударац, по речима малобројних трговаца које смо затекли, нанеће најављена обавезна фискализација. А он ће бити фаталан.

- Сви чекамо тај 1. мај да видимо шта ће бити. Сви смо ми регистровани у АПР, плаћамо уредно закуп, порез, књиговођу, али издавање фискалних рачуна ће нас уништити - прича нам трговац Синиша С.

- Не само што не разумемо како ће многи уводити робу у систем када је доносе из Мађарске и Турске и нашивају амблеме, него и што ће она морати да буде скупља. А купаца ионако нема. Хале су полупразне. Не би се ми бунили да можемо да радимо и да имамо коме да продамо, али деси се да и по три, четири дана не продам ништа. А обавезе морам да платим. Спремамо се да због тога идемо на протест у Београд.

Фото Ј. Лемајић

Од короне, купаца из Мађарске је много мање, а и када дођу, пазаре оно најнеопходније. Уз то је у протеклих месец дана форинта девалвирала, те је десет евра чак четири хиљаде форинти, те су им ствари постале скупе.

- Како је скочио трошак превоза, тако је и набавна цена робе већа. Примера ради, мајице кратких рукава које смо набављали за 150-200 динара сада су 400, значи да их ми морамо продати за најмање 500, што је за њих скупо. Све што је више од хиљаду форинти њима је прескупо - објашњава З. М.

- Закуп тезге плаћам 15.500, око 20.000 ми је порез, за то морамо да зарадимо. Ако подигнемо цене ни за то нећемо имати. Уколико будемо морали да уведемо фискалне касе, ставићемо кључ у браву.

На Бувљаку, пак, постоје и они који већ поседују фискалне касе. Реч је углавном о људима који имају продају на велико и пијачне тезге су само саставни део њихове трговине.

- У граду радимо на велико, а овде имамо две тезге. И до сада смо продавали преко рачуна коме је требало, а сада ћемо увести фискалне касе. Утицаће на цену, наравно, али шта да радимо, када се мора, онда се мора - у пролазу ће трговац бициклима и опремом за њих.

Закон о фискализацији почео је да се примењује од 1. новембра 2021. уз прелазни период до 30. априла ове године, током којег обвезници фискализације треба да прилагоде пословање новом моделу.

- Од ове уредбе изузети су пољопривредни произвођачи који имају своје газдинство и продају своју робу, као и делатности који се сматрају старим и уметничким занатима, односно пословима домаће радиности - објашњавају у ЈП "Тржница", у оквиру које послује суботички "Бувљак".

- То је цео "зелени" и део где су занатски производи. За све друге врсте продаје на мало на пијачним тезгама, постоји обавеза евидентирања промета на мало преко електронског фискалног уређаја. Многи који продају технику и алат већ имају фискалну касу, али, генерално, највећи проблем су одећа и обућа.

За продају пољопривредних производа неће бити потребна фискална каса, Фото Ј. Лемајић

НЕМА ПРОДУЖАВАЊА РОКА

ЧЛАНОМ 4 Закона о фискализацији предвиђено је да обавезу евидентирања промета на мало преко електронског фискалног уређаја има свако физичко лице које плаћа порез на приходе од самосталне делатности према Закону о порезу на доходак грађана и свако правно лице које плаћа порез на добит правних лица у смислу закона о порезу на добит правних лица, које врши промет на мало. Крајњи рок за укључење у нови систем је 30. април. Неће бити продужења прелазног периода, нити даљих изузећа обвезника фискализације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ПОКАЗАО ЈЕ НЕПОШТОВАЊЕ: Легенда Јувентуса критиковала Влаховића (ВИДЕО)