ОЛАКШАЛИ ЖИВОТ ДРУГИМ УЧЕНИЦИМА: Група параћинских матураната у пракси применила стечено знање

З. РАШИЋ

06. 04. 2022. у 10:38

КАКО би олакшали другим ђацима учење градива из хемије и, уједно, промовисали свој ИТ смер, четворо ученика четвртог разреда одељења за посебно надарене за рачунарство и информатику у параћинској Гимназији направили су апликацију "Периодни систем елемената".

ОЛАКШАЛИ ЖИВОТ ДРУГИМ УЧЕНИЦИМА: Група параћинских матураната у пракси применила стечено знање

Тара, Лука, Михајло и Огњен помоћи ће и другима у стицању знања, Фото З. Рашић

Лука Стојић, Михајло Томић, Тара Радуловић и Огњен Стевић матуранти су прве генерације овог одељења, па су желели да испробају у пракси шта су све за четири године научили.

На апликацији су радили две-три недеље.

Највећи део овог занимљивог "посла" обављали су код куће, мада се идеја родила у школи, уз велику подршку професора ИТ групе предмета Дарка Ђолића.

- Суштина апликације је да из ње могу да се прочитају карактеристике сваког елемента периодног система, а битно је да је довољно флексибилна да корисници могу да те карактеристике обогаћују, да додају или мењају текст и фотографије по свом нахођењу.

Главни у пројекту је био Лука. Он је био задужен за "иза" у програму. Огњен и ја смо креирали изглед апликације, а Тара је имплементирала своје знање из хемије. То је било такође неопходно поред знања из програмирања - објашњава, за "Новости", Михајло.

Засада њихову апликацију могу да користе само гимназијалци, али ће ускоро бити доступна и осталим средњошколцима. Њима ће помоћи да савладају градиво. Професорку хемије пак радује посебно то што више за време часова неће морати да качи таблу са периодним системом већ ће све то моћи да представи у електронском облику.

Професор Дарко Ђолић, Фото З. Рашић

Tроје младих талентованих људи - Михајло, Огњен и Лука своју будућност са сигурношћу, као и добар део њихових вршњака, виде у ИТ свету, који и јесте занимање будућности.

Михајло и Тара задовољни својим "изумом", Фото З. Рашић

Зато се увелико припремају за полагање матуре и упис неког од жељених факултета, на којима ће почети да остварују своје младалачке снове и шире знања, на која су већ поносни. Михајло ће уписати Електротехнички факултет у Београду, док је Огњен већ стекао услов да буде бруцош софтверског инжењеринга на Метрополитен универзитету у Нишу. За разлику од својих другова, Тара је себе пронашла у медицини, али истиче да су информатичка знања ту и те како применљива.

- Ми смо прва генерација ИТ одељења Гимназије у Параћину. Смер је одличан како за оне који желе да остану у ИТ свету, тако и за ученике попут мене, који би са њим да се само упознају и искористе то знање у другој области. Информатички свет је у експанзији, има га свуда, па је неопходно ићи у корак са временом - закључује Тара.

ПРВЕ ТРИ ГЕНЕРАЦИЈЕ

Гимназија у Параћину до сада је уписала три генерације ИТ одељења са максимум по 20 ученика, а израда апликације за ову групу матураната је била прилика да своје знање примене у пракси, каже њихов професор Дарко Ђолић. Додаје да осим стручних предмета ученици на овом смеру имају и све друге предмете које изучавају у општој гимназији, тако да ђаци ни у једној врсти знања нису ускраћени, што је посебно важно због избора факултета.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА ПРЕВАРИЛА НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.

15. 11. 2024. у 23:36

Коментари (0)

РОЗЕ ОКТОБАР, ШТИТНА ЖЛЕЗДА, ТРБУШНА АОРТА: Бесплатно прегледано више од 5.000 грађана