НЕ ОДЛАЖИТЕ РАЂАЊЕ, ГОДИНЕ СУ ЧЕСТО КЉУЧНЕ: Након одлуке да се старосна граница за ВТО о трошку осигурања помери са 43 на 45 година

Ивана Ковачић

03. 04. 2022. у 10:00

СТАРОСНА граница за вантелесну оплодњу (ВТО) о трошку осигурања померена је са досадашњих 43 на 45 година. Ова одлука чини Србију по обиму права на ВТО првом земљом у Европи. Ипак, стручњаци апелују да она никако не би требало да подстиче парове да одлажу потомство.

НЕ ОДЛАЖИТЕ РАЂАЊЕ, ГОДИНЕ СУ ЧЕСТО КЉУЧНЕ: Након одлуке да се старосна граница за ВТО о трошку осигурања помери са 43 на 45 година

Фото Shutterstock

Професор др Елиана Гаралејић, дугогодишња начелница Одељења за артефицијелне репродуктивне технологије ГАК "Народни Фронт", каже да жена од 45 година, након три покушаја вантелесне оплодње помоћу властитих јајних ћелија, има шансу да затрудни свега 1,6 одсто:

- Дакле, на сто жена, то је максимално њих две. Потпуно је друга ситуација уколико се у поступку ВТО користе дониране јајне ћелије младе жене, али, нажалост, наша банка јајних ћелија је празна јер нема донатора.

Како упућује наша саговорница, бројне су студије које су показале да што је жена млађа, шансе за зачеће су веће.

- Ако жена има 40 година, шанса да затрудни после три покушаја ВТО је 25 одсто, а са 43 године ова вероватноћа је свега 10 одсто - каже професорка. - При томе, жени од 35 година за успешну ВТО потребне су само четири зреле јајне ћелије, онима од 38 до 40 година седам, а старијима од 43 чак 20.

Др Елиана Гаралејић / Фото К. Михајловић

Коликом броју парова ће одлука о померању границе за ВТО коју финансира држава донети срећу, код нас нема прецизних података.

- Још немамо државни регистар парова који се боре са стерилитетом и сходно томе немамо тачан увид колики је њихов број - каже Маријана Аризановић из Удружења "Шанса за родитељство". - Али, ако се узме у обзир да се сваки шести пар у Европи суочава са проблемом неплодности, онда је ова одлука и за многе у Србији заиста охрабрујућа.

У Удружењу "Шанса за родитељство" упућују да би одлука о померању границе за ВТО са 43 на 45 година старости била ефикасна тек када би се истовремено порадило на прикупљању донираних јајних ћелија.

- У Србији већ пуне три године постоји банка репродуктивних ћелија и ембриона, али, нажалост, нема донатора - наводи Аризановићева. - Држава би морала да донесе још неколико подзаконских аката како би стимулисала ово донорство.

Одлука да се старосна граница за ВТО помера са 43 на 45 година почеће да важи након што на снагу буде ступио правилник који ближе одређује права осигураника на ову медицинску услугу.

Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање Сања Радојевић Шкодрић рекла је да примена новог, "проширеног" правилника РФЗО, покрива ВТО и за парове са проблемом мушког стерилитета, као и секундарног стерилитета.

ШТА СЕ ТРАЖИ ОД ДОНАТОРА

У СРБИЈИ право да буду донори репродуктивног материјала имају жене које су здраве физички и психички и које су старе између 21 и 34 године и мушкарци до 40 година. Законом је предвиђено да сви донори јајних ћелија, сперматозоида и ембриона буду анонимни за примаоца, али ће морати да прођу неопходне здравствене прегледе и психолошке процене, као и да се тестирају на полно преносиве болести.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НИСАМ СЕ ОПРОСТИО ОД АЈАКСА: Тадић најављује повратак, али постоји један услов, ево и који