У СРПСКИ ХРАМ ПО СПАС ДОЛАЗЕ И МНОГИ АЛБАНЦИ: "Новости" у Високим Дечанима, светињи на Косову и Метохији која је на сталном удару

Драгана Зечевић

20. 03. 2022. у 07:39

НИ СТАЛНИ напади оних који би да избришу трагове свега српског на Косову, ни епидемија короне, ни брисање манастира са "Гугл" мапе, нису и неће од посете одвратити оне који хоће да осете духовни мир и лепоту какву ретко где могу да осете и виде, поручују за "Новости" монаси који молитвом бране једну од највећих наших светиња.

У СРПСКИ ХРАМ ПО СПАС ДОЛАЗЕ И МНОГИ АЛБАНЦИ: Новости у Високим Дечанима, светињи на Косову и Метохији која је на сталном удару

Фото Епархија

У манастир откако је пандемија, долази много мање посетилаца, али увек има верника из окружења - Призрена, Пећи, околних места, као и припадника међународних мисија који обавезно долазе да се увере у велелепност манастира. Долазе Срби из околних повратничких места али и Албанци, брачни парови, родитељи са децом...

- Иако су Албанци и њихови представници углавном непријатељски настројени према светињи, спас од болести овде често траже и они, било млађи или старији, а о чему сведоче готово свакодневни доласци - каже нам младић који је у манастиру на испомоћи око свакодневних послушања.

Репортери "Новости" приликом посете Високим Дечанима уверили су се да посетилаца нема много, али манастир свакако није пуст а има и оних који, упркос свим тешкоћама, долазе и из централне Србије. Мада су због ковида 19 на Косову и Метохији посете и даље ограничене, односно број посетилаца који могу ући у манастир, наш саговорник задужен за госте рекао нам је да је светиња поново враћена на "Гугл" мапу и они који не знају пут до ње, могу сада опет да користе помоћ овог претраживача.

На прилазном паркингу светињи током наше посете нисмо затекли ниједан аутомобил, мада смо раније затицали барем по неколико возила. На прилазном пункту Кфора, војник нам на српском тражи документа, а на амблему униформе на рукаву, схватамо да је из Хрватске. Дају нам пропусницу и улазимо у светињу која одише миром и хармонијом са околном природом.Упркос свим нападима и атацима овде се, како нам је рекао један од неколико посетилаца који су нешто касније пристигли, осећа дубоки "земаљски и духовни мир".

- Високи Дечани су на мене заиста оставили посебан утисак.Први пут сам овде и потпуно ме је опчинио мир који влада читавим овим простором, а благодат осетиш чим крочиш. За мене је овај манастир бастион српства и сведок свих промена на КиМ. Симбол и чувар културне баштине - каже нам Јелена С. из Београда.

Неколико млађих странаца у дворишту се распитују код младића који помаже монасима о историјату светиње.

- Многи који нас први пут посете дођу можда и са неким предубеђењем. Међутим, углавном се одушеве лепотом архитектуре, унутрашњошћу светиње, али пре свега енергијом и миром који овде владају - каже нам момак из једне од српских енклава у Метохији.

Монаси су у Високим Дечанима сем молитвом и богослужењима, заузети и другим, многобројним пословима на манастирском имању. Раде на уређењу дворишта, унутрашњости цркве, манастирског конака, а светиња има и своју економију.Поред животиња које чувају, оваца, коза, обрађују имање и воћњаке. Упрво зато се лозова и ракија од јабуке, као и чувено дечанско вино, качкаваљ и други производи могу купити у манастирској продавници. Праве монаси и различите мелеме, али и сокове којима угосте посетиоце.

- Управо смо се окрепили соком од зове, кафом и пецивима које су спремили монаси - каже нам саговорница из Београда која пажљиво загледа сваки кутак манастирског дворишта. - Тешко је ову лепоту описати. Али, овај осећај духовног мира треба доживети. Упркос томе што са таблицама из централне Србије није баш најзгодније доћи, наша посета нема цену. И свим Србима и верницима где год се налазе саветовао бих да дођу - каже нам младић из централне Србије који је овде такође први пут.

Иако је било оних који су га одговарали од доласка због несигурног пута, каже да никаквих проблема у доласку није имао. Иначе, од центра варошице, путем удесно после нешто више од једног километра, долази се до манастирског комплекса ограђеног зидом. Ту је и прилазни паркинг који се простире са обе стране локалног пута који пролази поред манастира.

УГРОЖЕН СПОМЕНИК КУЛТУРЕ

ВИСОКИ Дечани били су од 1999. године безброј пута на мети напада локалних Албанаца. Осим оружаног напада у јуну 1999, манастир се у фебруару и јуну 2000. године нашао на мети минобацачких напада. Иначе, угледна европска невладина организација за културну баштину "Европа ностра" уврстила је 8. априла 2021. ову светињу са листе Унеска, као једну од седам најугроженијих споменика културе у Европи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин

ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"

У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.

27. 12. 2024. у 09:30

Коментари (1)

РАФАЕЛ НАДАЛ ПОСТАЈЕ ТРЕНЕР? Огласио се Шпанац и решио све дилеме