"БИЛИ СМО СПРЕМНИ ДА СЕ БОРИМО ПРОТИВ ЊЕ": Прошло 50 година од првог потврђеног случаја вариоле вере

Novosti online

14. 03. 2022. у 16:33

ОД епидемије вариола вера у некадашњој Југославији, чији је први случај потврђен 14. марта 1972. године, прошло је 50 година, а епидемиолог Зоран Радовановић, који је био ангажован у сузбијању ширења вируса великих богиња, каже да је здравствени систем био припремљен за борбу против такве заразне болести која је искорењена хитном, масовном вакцинацијом.

БИЛИ СМО СПРЕМНИ ДА СЕ БОРИМО ПРОТИВ ЊЕ: Прошло 50 година од првог потврђеног случаја вариоле вере

За 10 дана против великих богиња цепљено 18 милиона грађана, Фото Приватна архива

Радовановић каже да је Југославија пре епидемије великих богиња имала искуство са заразним болестима, пре свега, са маларијом од које је, подсећа, 1946. године оболело 1,2 милиона оболелих у земљи, док је исте године, каже, у земљи било 900 преминулих од пегавог тифуса.

Посећа и да је годинама вођена борба да се и та болест искорени.

- Били смо свесни да је од вариоле вере до тада, у 20. веку, умрло 500 милиона људи. То је била заразна болест која је имала највећи негативни утицај у историји цивилизације од свих заразних болести. Знали смо да је у току искорењивање вариоле што је остварено 1977.године, а званично проглашено 1980.године- каже Радовановић .

Међутим, тада је, наводи, већи страх био од колере која је, каже, седам пута у историји правила пандемије, први пут 1817. године, док је последња пандемија кренула 1961.године и још увек се ширила планетом. Из тих разлога, лекари су инсистирали да се на хаџилук иде само авионом и да се избегне заражавање током пута, што је била препорука, а не наредба будући да су, каже, годину раније проглашени уставни амандмани и смањена федерална овлашћења. Међутим, Ибрахим Хоти из Ðаковице на Косову је са верског путовања донео вирус великих богиња у Југославију.

''Ми смо тај пелцер узели и применили код нас"

Радовановић истиче да је држава била припремљена за такву ситуацију и да је слала стручњаке у тропске земље да стичу искуства из борбе против вариоле, колере, куге...

Такође, по избијању епидемије великих богиња у Немачкој Југославија је послала екипу лекара да научи како Немци организују противепидемијску борбу.

- Ми смо тај пелцер узели и применили код нас. Унапред смо одредили да ће карантин бити мотел Чарапићев брест испод Авале, а одредили смо и за остале градове, попут Пожаревца, Чачка... Све је било унапред одређено што нисмо имали када се појавио ковид 19, па се рекло да ће то бити касарна, онда центар за смештај миграната што нису била добра решења- каже Радовановић.

Међутим, како каже, нулти случај вариола вера је остао непрепознат, а епидемија је, каже, откривена у јеку другог таласа.

Како објашњава, Хоти је био вакцинисан у војсци и имао је делимичну заштиту, а заразио је 11 особа које су, такође, биле вакцинисане и имали су благи облик болести.

"Обавезној вакцинацији се није противило"

- У земљи је тада у рекордном року 18 милиона становника, а обавезној вакцинацији се није противило. То је било време када се веровало лекарима и није се постављало питање ако кажу да је нешто потребно, то се безпоговорно прихватало. Није било чудака који у новинама или на телевизији износе своја чудна виђења, а и да је било таквих не би добијали публицитет -  каже Радовановић.

(еуронеwс)

БОНУС ВИДЕО: АТЕНТАТ БЕЗ КАЗНЕ: Пре 36 година убијен је шведски премијер Улоф Палме

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ВЕРУЈЕМ У НОВАКА: Легенда француског тениса сматра да Ђоковића само једна ствар може зауставити, ево и која