БОРЦИ ЗА НАШ ЈЕЗИК НЕ ОДУСТАЈУ: Друштво за српски и књижевност након што је Министарство просвете одбило предлог

Љ. БЕГЕНИШИЋ

14. 03. 2022. у 09:21

ДРУШТВО за српски језик и књижевност неће одустати од иницијативе да предмет српски језик и књижевност добије натпредметни статус у школама.

БОРЦИ ЗА НАШ ЈЕЗИК НЕ ОДУСТАЈУ: Друштво за српски и књижевност након што је Министарство просвете одбило предлог

Фото Shutterstock

Континуирано ћемо износити тај захтев, јер то дугујемо и колегама које су подржале ову иницијативу. У одговору које нам је Министарство послало видимо наду да ће наша иницијатива бити прихваћена, али каква год одлука буде донета, очекујемо да се иза ње стане именом и презименом.

Ово је за "Новости" рекао проф. др Славко Петаковић, заменик председника Друштва за српски језик и књижевност, након одговора Министарства просвете на иницијативу коју је овом ресору поднело Друштво, а у којој се тражи да предмет српски језик и књижевност добије натпредметни статус.

Иначе, Министарство је у одговору Друштву навело да је од Националног просветног савета, Завода за вредновање образовања и васпитања и Завода за унапређивање образовања и васпитања затражило мишљење и предлог како да се побољша актуелни статус предмета српски језик и књижевност.

Професор Петаковић истиче да треба сачекати одговор надлежних просветних институција и формирање новог скупштинског сазива јер идеја да овај предмет добије натпредметни статус подразумева и измене просветних закона. Проф. Петаковић се нада позитивном одговору, али истиче да се свака одлука мора образложити.

Министарство је у свом одговору изнело мишљење да само повећање недељног фонда часова српског језика и књижевности неће значити аутоматски и квалитетнију наставу, нити ће омогућити боље резултате у функционалном описмењавању ученика у основном и средњем образовању.

У овом ресору наглашавају да је наставник тај који има кључну улогу у остваривању квалитетног образовања.

- Планови и програми наставе и учења јесу важни, али у остваривању њихових жељених домета, односно планираних исхода пресудну улогу има наставник на свим нивоима образовања - истичу у Министарству. - Због тога сматрамо да је кључни изазов да се успостави успешнији систем развоја наставног кадра.

Број часова матерњег језика на недељном нивоу у Србији је мањи него у многим државама у Европи. У Француској Академија наука не дозвољава да број часова француског језика буде мањи од девет. У Русији руски језик има натпредметни статус, што омогућава да ђаци имају руски језик и десет часова недељно.

НАЈЛЕПША РЕЧ СРПСКОГ ЈЕЗИКА

У оквиру манифестације "Март, месец српског језика", коју организује Друштво за српски језик и књижевност Србије у сарадњи са Катедром за српски језик Филолошког факултета, биће организован и избор за најлепшу реч српског језика. Ученици ће слати речи које сматрају необичним, лепим или њима важним, а која је реч "победила", знаће се око 20. марта. Такође, асистенти и доценти Филолошког факултета држаће предавања за ширу публику на овој високошколској установи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи