ОД НУЛТОГ ПАЦИЈЕНТА, ДО ПЕТОГ ТАЛАСА: Исповест др Гордане Кртинић, о две године борбе против короне
МАРТ 2020. године у Србији остаће упамћен по почетку једног од тежих периода који полако остаје за нама, а када је у јавности одјекнуло да је први случај ковида откривен у Општој болници у Суботици, само лекари који су били уз нултог пацијента знају колико је било стрепње и неизвесности у ишчекивању резултата његовог ПЦР теста.
Нулти пацијент, Игор Ђантар из Бачке Тополе, у суботичку болницу упућен је из једне приватне здравствене установе са обостраном упалом плућа, а епидемиолог др Гордана Кртинић каже за “Блиц” да га је у болницу примио инфектолог, док је она као епидемиолог инсистирала на тестирању и “њено је било постављање сумње, изолација и да пацијент буде збринут, а клинички лекари и инфектолози су га лечили”.
Најважнији тимски рад, у тешким случајевима и пресудан
- Тај дан нико од нас никада неће заборавити. Пријем је урадио инфектолог специјалиста који је тога дана био дежуран. Пацијент је већ имао ЦТ плућа који је био високо сумњив на ковид. Морам да похвалим колеге и истакнем колико је битан тимски рад лекара, јер само један лекар то не би могао – каже др Гордана Кртинић.
Прве сумње након скенера плућа
Сјајни радиолози су, према њеним речима, поредили скенер плућа Игора Ђантара, са оним што је у свету приказано већ као висока сумња и како запаљење плућа изгледа на скенеру. Радиолошки налаз је био први показатељ да је могуће да је реч корони. Међутим, тадашњи критеријуми су подразумевали да је пацијент био у зараженом подручју, да је путовао у одређене земље, било је четири – пет критеријума које он ипак није испуњавао.
-Али, управо због снимка плућа и због тога што су радиолози били већ едуковани како изгледа сумњиви снимак, инсистирали смо на ПЦР тесту, који је тада рађен само у Београду – прича др Кртинић и истиче колико је било битно што је тимским радом свако допринео да се докаже тај случај, и радиолози, и инфектолог и епидемиолог.
На питање како је реаговала на први сусрет са позитивним случајем корона, др Кртинић каже да никоме у том тренутку није било свеједно, чак иако Ђантар није био први пацијент у Суботици који је лежао на Инфективном одељењу под сумњом да има корону. Био је трећи, али је био први позитиван случај, док су претходни били негативни.
- Сваком том пацијенту смо прилазили као да је већ доказано ковид позитиван, према протоколима и упутствима која су подразумевала припрему за улазак и облачење заштитне опреме. Два месеца пре смо већ били урадили едукацију запослених. Били смо спремни да примимо већи број пацијената, али, наравно, да због првог сусрета са могућим позитивним пацијентом никоме није било свеједно – каже др Кртинић и напомиње да се инфектолози и епидемиолози целог живота обучавају за такве ситуације.
Тешко се навићи на корону
-Наравно, све ново је увек изазов. Када је кренуо први талас и већи број оболелих онда је за епидемиолога наступио и већи изазов него што је био први случај, јер први случај је очекиван, где год да се десио, код нас или у Београду. Већ први талас и пацијенти са тешким клиничким сликама, и код младих људи, то је заиста било изузетно тешко. Јер колико год да сте припремљени на тако нешто никад нисте припремљени док не доживите, и не може се човек на то навићи – истиче.
Др Кртинић каже да је сваки талас који су преживели био тежак за себе, што због броја пацијената, што због тежине клиничке слике.
- Желите сваком да помогнете, некад смо гледали како пацијент тоне и то је заиста у тим моментима јако тешко. О томе најбоље могу да причају лекари интензивисти, анестезиолози који су лечили пацијенте који су били на респиратору. А изазов за епидемиолога је био што је све време паралелно радио “зелени” део болнице и ковид део. Имали смо две паралелне болнице, једну “црвену“ зону и било је јако тешко постићи да оба систему функционишу беспрекорно– закључује.
Нулти пацијент је већ 7. марта 2020. године пребачен из Суботице у новосадски Клинички центар Војводине где се борио са опаким вирусом 23 дана. Он се данас осећа добро, а од његовом пријема у Општу болницу у Суботици стигли смо до петог таласа уз велике наде да ускоро излазимо из епидемије.
БОНУС ВИДЕО - ПОСЛЕДЊЕ ШТО ВИДЕ ЉУДИ КОЈИ УМРУ ОД КОРОНЕ: Доктор из ковид болнице објавио снимак упозорења
Препоручујемо
МИРЈАНА КАРАНОВИЋ У БОЛНИЦИ: Глумица заражена короном, ево у каквом је стању! (ФОТО)
10. 03. 2022. у 22:48
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)