ТРЕЋИНА НЕ РАЗУМЕ ПРОЧИТАНО: Почело ПИСА тестирање у коме учествује 7.600 ученика из 193 школе из целе Србије (ФОТО)
У 178 средњих школа и гимназија и у 15 основних школа у Србији јуче је почело ПИСА тестирање које ће трајати до 18. априла, а током кога ће петнаестогодишњаци показати колико знају да примене у пракси оно што су научили на часовима.
Тестирање у коме учествује 7.600 ђака рођених 2006. године, састоји се из теста и упитника. Тест се ради два сата са паузом од пет минута, а након тога ученици имају паузу од 15 минута. После те паузе радиће упитник и то траје 30 минута. Упитником се испитују њихови ставови о школи, док се на самом тесту испитују математичка писменост, разумевање прочитаног, научна писменост и креативно мишљење.
ПИСА тестирање даје најбољу "дијагнозу" и пресек стања где се налази неки образовни систем у односу на више од 80 земаља света које учествују у истраживању.
Иначе, на претходним тестирањима ђаци из Србије нису показали завидно знање, јер су резултати открили да је сваки трећи петнаестогодишњак функционално неписмен, што значи да научено у школи не зна да примени у пракси.
Стручњаци упозоравају да то указује да деца у Србији стичу репродуктивно, а не функционално знање, а наставници су фокусирани да предају лекцију, коју деца науче напамет и одговарају за оцену. Већина ученика научено не повезује са реалним животом и како то може да се примени у пракси.
Директор Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања Бранислав Ранђеловић истиче да је од наставника тражено да мотивишу ученике како би истраживање било спроведено до краја, а чији ефекти ће се, каже, видети у наредним годинама.
- Циљ ПИСА истраживања, које је највеће међународно истраживање у образовању, јесте испитивање функционалног знања ученика, односно колико су они, на основу знања које стекну у школи, спремни за изазове који их чекају - каже Ранђеловић.
- То су углавном ученици првог разреда средње школе и одређени број њих који су осми разред.
РЕЗУЛТАТИ ТЕК СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ
ПИСА тестирање које организује ОЕЦД спроводи се од 2000. године. Србија је учествовала 2003, 2006, 2009, 2012. и 2018. године, а тренутно се реализује циклус планиран за 2021, који је због пандемије ковида померен за 2022. годину. Резултати овог истраживања биће доступни јавности након обраде, почетком децембра 2023. године.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (1)