ОПЕТ ДИВЉА ЦЕНА ГАСА: Транзит руског гаса преко Украјине већ недељу дана на максимуму

08. 03. 2022. у 10:11

ЦЕНА гаса у Европи је и данас премашила вредност од 3.000 долара за хиљаду кубних метара. Поред тога, транзит руског гаса преко Украјине, према уговорним обавезама „Гаспрома“, већ недељу дана налази се на максимуму, наводи се у подацима „Оператора ГТС Украјине“.

ОПЕТ ДИВЉА ЦЕНА ГАСА: Транзит руског гаса преко Украјине већ недељу дана на максимуму

Фото АП

Цене гаса на берзи у Европи су у првим минутама трговине забележиле вртоглави раст, надмашивши данас ниво већи од 3.000 долара за хиљаду кубних метара, према подацима са ИЦЕ берзе у Лондону.

Вредност априлских фјучерса према индексу најликвиднијег ТТФ чворишта на отвореним берзама премашила је 2.870 долара и већ за неколико минута је достигла 3.309,6 долара, што је око 30 одсто више од цене забележене у понедељак — 2.560,7 долара.


Захтеви за испоруку гаса на граници Русије и Украјине током данашњег дана износе 109,5 милиона кубних метара.


Сачувана је и шема испоруке гаса гасоводом „Јамал-Европа“ чије капацитете „Гаспром“ последњих дана резервише на дневном нивоу.
Компанија је крајем јучерашњег дана резервисала капацитет од 290.000 кубних метара на сат од понуђених 3,7 милиона кубних метара, а током јутра је докупила капацитете у истом обиму.

Гаспром" има право да их користи од шест сати 8. марта до шест часова 9. марта по средњеевропском времену, показују подаци аукције на платформи „ГСА Платформа“.
Експерти повезују пораст потражње за гасом са ризицима који су настали након специјалне руске операције у Украјини, као и услед хладнијег времена у Европи које ће се задржати до краја недеље.
Истовремено, производња енергије путем ветра је у Европској унији смањена, показују подаци „Wind Europe".

Она је 7. марта износила 10,6 одсто од општег обима у ЕУ, док је током прошле недеље била на средњем нивоу од 22,24 одсто.
Гасовод „Јамал-Европа“, заједно са „Северним током 2“ и гасно-транспортним системом Украјине, један је од главних праваца испорука руског гаса у европске државе.
Подсетимо, почетком фебруара фјучерси су нагло порасли, након што је руски председник Владимир Путин 21. фебруара потписао указе о признању суверенитета Доњецке и Луганске Народне Републике, а 24. фебруара Русија покренула специјалну војну операцију у Украјини. Раст берзанских котација за гас региструје се услед тога што су САД, ЕУ, Велика Британија, као и низ других држава увеле санкције одређеном броју правних и физичких лица из Русије.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: УКРАЈИНЦИ КРЕНУЛИ НА ОСЛОБОЂЕНИ БУГАС: Онда је уследила јака реакција Русије

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)