ХРОНИЧАР СРБИЈЕ ИЗМЕЂУ ДВА СВЕТСКА РАТА: Историјски архив Смедерева отворио је лични фонд новинара и дипломате Милана Ј. Стојимировића
МИЛАН Јовановић Стојимировић, српски новинар, дипломата, управник Архива Србије, хроничар старог Београда, по многима једна од најзначајнијих личности између два светска рата, много је дао родном Смедереву, а чини се, мало добио заузврат.
Посленици културе желе то да промене, па су отворили брижљиво чувана документа из његовог личног фонда која сведоче о друштвеном, културном и политичком животу Краљевине Југославије.
У смедеревском Историјском архиву организована је промоција и изложба фотографија и докумената из нове публикације "Милан С. Јовановић, из Личног фонда" коју су приредиле др Данијела Милошевић и Неда Мирић.
- Фонд садржи обимну фото-документацију са више од 700 фотографија, а значајан број њих прати културни, уметнички, научни и политички живот у Југославији двадесетих и тридесетих година прошлог века - каже Данијела Милошевић, директорка Историјског архива Смедерева.
Стојимировићев лични фонд у Архиву састоји се од 15 кутија грађе. Значајан део чини збирка од 742 фотографије, а у публикацији су, у четири целине, представљене 104.
Милан Ј. Стојимировић био је једини Смедеревац који је пре Другог светског рата имао приватне уметничко-историјске колекције, и једини који је после рата завештао легат Музеју у Смедереву.
- Музеј почива на темељима оних збирки које је у међуратном периоду колекционирао управо Милан С. Јовановић. Не постоји личност у Смедереву која је у том периоду имала богатије културно-историјске збирке - објашњава др Снежана Цветковић, виши кустос Музеја у Смедереву.
Радну биографију овог Смедеревца чини низ одговорних послова у штампи у Србији, Берлину, Берну, Скопљу... Одликован је више пута, између осталих, Орденом Светог Саве III реда, Орденом Белог лава и Легијом части. Био је главни уредник дневног листа "Обнова" (Београд) 1941, а од те до 1944. године директор Државне архиве у Београду.
Због уредништва и писања у листу "Обнова" по завршетку рата, 1946, проглашен је за народног непријатеља, осуђен на 15 година затвора са принудним радом и 10 година губитка грађанских и политичких права по издржаној казни. Конфискована му је готово целокупна имовина у Београду и Смедереву. После седам и по година изашао је из затвора и до смрти писао за београдске листове и магазине под псеудонимима, али и прикупљао грађу за Југословенски лексикографски завод.
РУКОПИСЕ ЗАВЕШТАО МАТИЦИ СРПСКОЈ
ТЕСТАМЕНТОМ 1964. године Милан Јовановић Стојимировић је завештао легат смедеревском Музеју који чине тридесет и четири предмета: вредне уметничке слике, две скулптуре, стилски писаћи сто кнеза Mихаила Обреновића и неколико предмета примењене уметности. Народној библиотеци у Смедереву поклонио је више хиљада књига, а целокупну рукописну оставштину завештао је Матици српској у Новом Саду. Најпознатије његово дело овдашњој јавности је "Силуете старог Београда".
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)