СРПСКИ САТЕЛИТ ПОЛЕЋЕ 15. АВГУСТА ИЗ ИНДИЈЕ: Подухват ентузијаста из Комитета за развој свемирског програма из Новог Сада

Љиљана ПРЕРАДОВИЋ

15. 02. 2022. у 08:00

КАДА на лето, тачније половином августа, са Космодрома у Индији, пут свемира полети 75 сателита, међу њима ће бити и наш, српски!

СРПСКИ САТЕЛИТ ПОЛЕЋЕ 15. АВГУСТА ИЗ ИНДИЈЕ: Подухват ентузијаста из Комитета за развој свемирског програма из Новог Сада

Фото Приватна архива

Колико ће тамо остати, сада је тешко предвидети, али је сигурно да ће "справа" величине десет са десет центиметара, тешка до 1.300 грама, производ домаће памети, из васионе, на земаљске станице слати важне податке о квалитету водених површина у Србији, ваздуха и још неких ствари, а уједно је и систем за рана упозоравања.

То би у најкраћем, могло да се каже о пројекту ентузијаста окупљених у организацији Комитетa за развој свемирског програма из Новог Сада, која се већ деценију бави свемирским инжењерингом. Засад немају ни једног астронаута, али их та чињеница не спутава да, са раздаљине од неколико стотина километара "посматрају" водене површине и њихов квалитет, а уједно и да тестирају систем.

Фото Н. Карлић

Објашњавајући о чему је заправо реч и како ће Србија лансирањем сателита уместо астронаута стићи чак до свемира, инжењер Душан Радосављевић, председник Управног одбора Комитета, вели да се све организује поводом 75 година независности Индије, са којом су стратешки партнери и са којом ова новосадска организација састављена од инжењера, радио-аматера, пилота, астронома, програмера, има дугогодишњу одличну сарадњу.

- Са остала 74 сателита, и српски ће бити лансиран на висину од око 500 километара - открива нам Радосављевић, шта ће се дешавати 15. августа, на Дан независности Индије, чијим поводом ће сателети полетети пут васионе.

- На сателиту се налазе мали сензори који бележе pH вредност, температуру, отпуштени кисеоник у површинским водама. У њему се налазе неопходна електроника и трансмитер предајник, и приликом прелета сателита тог подручја подаци са бова опремљеним малим сензорима, у језеру или реци се шаљу ка сателитима који их прихвата, а податке смешта у меморију. Важно је истаћи да је брзина сателита 28.000 километара на сат.

Фото Приватна архива

Тако прикупљени подаци, како даље предочава наш саговорник, по формалном образовању грађевински инжењер, али са стеченим знањем из програмирања и завршеним свим могућим курсевима и обукама из програмског инжењерства у Јапану, када стигну до прве антене, односно земаљске станице, он буквално "истреса" те податке и шаље на земљу, на прву антену под њиховом контролом на коју наиђе.

- Подаци ускладиштени у земаљској станици које имамо на свим континентима и повезане су интернетом, декодирају се и за неколико секунди се добију подаци шта се дешава на земљи - објашњава наш саговорник.

- Ти подаци су потпуно заштићени и не може доћи до њихове злоупотребе. Идеја је да, када успоставимо овај програм, податке понудимо нашим универзитетима, регистрованим лабораторијама и институцијама, и на основу њих студенти могу да раде магистарске и докторске радове и баве се истраживањем.

Овај четрдесетогодишњи Новосађанин истиче да све што су до сада урадили, а и даље раде, сами финансирају, али се на жале јер им је добробит свих приоритет, а суштина је да се побољша квалитет живота свима. Реч је о српском пројекту који, како истиче наш саговорник, може да се извози и да донесе добробит целој држави, а за опште добро.

- Све је производ српске памети - поносан је Радосављевић, и додаје да је Србија пуна потенцијала и да га треба искористити, а да он, као патриота жели да помогне својој земљи.

- Свемирско инжењерство би могло да постане нова грана. То је спој електронике електротехнике, информатике, ракетне технике, математика и физика су ту као фундаменталне науке, телекокмуникације.

ПОШТАНСКЕ МАРКИЦЕ

ПОСЛЕ три мала сателита "јунити" - јединство, која су направили у три школе у Индији, тамо су у ту част одштампали поштанске марке на којима су и заставе двеју земаља.

Фото Приватна архива

- Наши пријатељи из Индије су били код нас 2021. године и донели су нам те поштанске маркице - вели Радосављевић, напомињући да су били гости њихове амбасаде у Београду.

- Са Индијом имамо стратешко партнерство од 2019, и оно подразумева да ми наш развојни свемирски програм базирамо на нашем искуству и памети. Имамо 11 система и ушли смо у индијско образовање.

Радионице за основце и студенте

ДА би што више мотивисали младе, чланови Комитета организују радионице за основце, средњошколце, али и студенте, на којима праве мале сателите и лансирају их помоћу ракета на воду, како би се прикупили подаци на задату мисију, рецимо о температури и влажности ваздуха.

Фото Приватна архива

- На тај начин их мотивишемо да размишљају и развијају идеје - објашњава Радосављевић рад са ђацима.

- Организују се и такмичења, национално, континентално и светско. У септембру ћемо имати први пут светско такмичење у Србији и лансираћемо 70 ракета, и то је врло значајно за промоцију наше земље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ТЕНИСКО ПРАВИЛО СЕ УВОДИ У ФУДБАЛ! Историјска одлука ФИФА