И ЛУДАЈА У КРИГЛИ ЗАПЕНИЛА: Кикинда је један од два града у Србији у којима се припрема необично, тамнонаранџасто пиво од бундеве

Р. Шегрт

09. 02. 2022. у 12:19

КИКИНДА је град бундева или тикава, или лудаја, како кажу њени житељи. Само овде мере се оне највеће, џиновске, али и најдуже. И, само у овом банатском месту од ње се припрема чак и - пиво.

И ЛУДАЈА  У КРИГЛИ ЗАПЕНИЛА: Кикинда је један од два града у Србији у којима се припрема необично, тамнонаранџасто пиво од бундеве

Фото Р. Шегрт

Настаје у малој занатској радњи Слободана Сувајџина (32) и Радице Панића (43). Рецептуру за баш такво крафт пиво креирали су сами, иако ниједан није технолог. Обојица су велики љубитељи пива, знају умерено да га пију и много уживају у овом пићу. Основали су малу пивару у којој производе и пиво од лудаје. Поуздали су се у лични укус и, наравно, у квалитет сировине коју набављају у свом граду, а уследила су и званична признања да умеју да направе добро пиво.

- Рецептуру смо сами одредили. Наишли смо на предрасуде да бундева у пиву никако неће бити добра. Када се, међутим, пиће проба, мења се мишљење. Пиво од лудаје је лепе тамније наранџасте боје, има потребну горчину, благи укус и слаткоћу. Постигли смо леп баланс између укуса бундеве, зачина које додајемо и свиђа се свима који су га пробали - причају нам Сувајџин и Панић.

Фото Р. Шегрт

У Србији, пиво од бундеве, припрема само још једна београдска пивара. Сувајџин и Панић су малу крафт пивару основали пре две године. Најпре су правили само две врсте пива, а онда су одлучили да направе и сезонско, од бундеве. Успели су иако технологе немају чак ни у породицама.

- За пиво користимо искључиво бундеве "тамбурице" са кикиндских њива. Верујемо да ће оне ускоро бити сорта заштићеног географског порекла. Од зачина додајемо цимет, ванилу, ђумбир, јамајкански бибер или пимент и минерале. Количине су прецизно одређене - тајновити су Сувајџин и Панић.

Основне сировине за свако пиво су јечмени слад, хмељ, квасац и вода. Кикиндски пивари кажу да су се и сами окушали у садњи бундеве, али само једне године. Будући да обојица имају стална запослења, производња овог пића им је хоби. За гајење лудаје немају времена.

- Користимо и домаће и увозне сладове и хмељове, јер их има више врста. Слад у Србији може да се нађе само у Бачкој Паланци, а једина хмељара је у Бачком Петровцу - открива Панић.

Радица Панић и Слободан Сувајџин, Фото Приватна архива

У процесу кувања пива најважнија је температура. Мора прецизно да се одреди и мора бити константна. Апотекарском вагом мере се и количине слада, хмеља, минерала и зачина. Хигијена је на највишем нивоу, све се стерилише и дезинфикује. Процес кувања се строго прати. Слободан се не одваја од казана, чак ни ако чује да плаче његов четворомесечни син.

- Кување траје око седам до осам сати, а пре него што се пије, пиво треба да одлежи три-четири недеље. Крафт пива имају краћи рок трајања, најбоље их је попити за петнаестак дана - саветују Сувајџин и Панић.

Њихов пут од љубитеља до произвиђача пива ишао је најпре паралелно. Све док Слободана супруга Јована није убедила да оду на фестивал у Новом Саду. Тада се мало више "инфицирао". Сада Јована и Радичина супруга Зорица помажу око етикетирања флаша, паковања, транспорта...

- Пет година смо и он и ја правили пиво у кућним условима. Нисмо се познавали, иако смо комшије. Упознали смо се преко интернет форума кућних пивара. Потом смо одлучили да нешто заједно кувамо, а касније отишли на такмичарски фестивал у Новом Саду. Веровали смо да је наше пиво добро, али нисмо мислили да је најбоље. Судије су, међутим, оцениле да је наше црно пиво било најбоље у тој категорији. Било је то велико изненађење и прва јавна, званична потврда да знамо да направимо квалитетно пиво. Још веће изненађење било је када је то наше пиво проглашено за најбоље на фестивалу. Е, то је била круна на нашим главама - прича Слободан.

И на другим такмичењима добијали су награде. Једном су им сва три пића заузела трећа места у својим категоријама.

"КРШТЕЊЕ" НА СВЕТОГ АЛИМПИЈА

САМОСТАЛНО, први пут сам пиво припремио за породичну крсну славу, Светог Алимпија. Понудио сам га пријатељима који су дошли и нико није тражио неко друго пиће. То ми је била прва препорука да наставим. За разлику од вина, за пива нема прецизне препоруке о слагању са одређеном храном. Не могу да препоручим упаривање хране и пива. Пиво или волиш или не волиш - каже Слободан Сувајџин.

ПИРЕ ПА КУВАЊЕ

ЊИХОВА крафт пива разбијају предрасуде пивопија да квалитетно пиће не може да се направи у граду у којем вода за пиће није добра. Кикиндска дефинитивно није добра, али треба знати правила заната.

Фото Приватна архива

- Свако пиво прави се од деминерализоване воде. Тако је и у великим и у малим пиварама.

Сирова бундева се најпре запече, да се мало карамелизује, па се пасира и претвара у пире и тек тада је погодна за кување пива - објашњава Панић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

РАФАЕЛ НАДАЛ ПОСТАЈЕ ТРЕНЕР? Огласио се Шпанац и решио све дилеме