У МИСИЈИ ХУМАНОСТИ 60.000 ВОЛОНТЕРА: Црвени крст Србије обележава готово век и по

Аница Клисурић

06. 02. 2022. у 11:35

ХУМАНОСТ, универзалност, непристрасност, добровољност неутралност, јединство и независност постулати су које већ 146 година следе волонтери у редовима Црвеног крста Србије.

У МИСИЈИ  ХУМАНОСТИ 60.000 ВОЛОНТЕРА: Црвени крст Србије обележава готово век и по

Прва зграда Српског друштва Црвеног крста 1879. године, Фото Црвени крст Србије

Данас се обележава скоро век и по постојања, а тешки историјски моменти нису могли да протекну без помоћи, топле речи и осмеха "војника" у редовима ове организације.

Њихов активизам испуњен је лепим и тешким тренуцима, али увек је загарантовано задовољство када другима успеју да помогну и улепшају дан. Тренутно је око 60.000 волонтера спремно да прискочи у помоћ, од тога, младих је 21.000.

Црвени крст Србије основан је 6. фебруара 1876. године у данашњој згради Музеја југословенске кинотеке у Београду. Страдање избеглица после херцеговачког устанка и потреба да овом становништву пруже помоћ био је мотив да се хумани на овај начин организују. Иницијатор идеје био је др Владан Ђорђевић, а први председник митрополит Михајло Јовановић.

Током прошлог и овог века наш народ нису заобилазиле природне и ратне катастрофе и тада су волонтери били у првим редовима да пруже помоћ. Током кризних ситуација "исплива" највише грађана које краси хуманост, па радо приступају у редове Црвеног крста.

У време мирних периода, обучавају младе да делују у несрећама и у пружању прве помоћи, организују акције добровољног давања крви, помажу младима и старима и спремају оброке за најугроженије.

Пловећа болница из Смедерева 1876. пребацила рањенике у Београд, Фото Црвени крст Србије

Своја искуства поделиле су са нама Бисерка Обрадовић, члан ове организације од 1968. године, и Ана Пајкић, која волонтира десет година.

Бисерка Обрадовић већ 53 године своју хуманост дели са грађанима којима је то најпотребније. Осим што је у основној школи стала у редове Црвеног крста, приликом уписивања студија одлучила се за медицину.

- Крајем шездесетих година околину Свилајнца захватила је поплава, тада је Црвени крст организовао одмор за децу из тог краја, и ја сам била међу њима - започиње Бисерка своју причу за "Новости".

- Тада ми се допало како су нам помагали, и почела сам да се укључујем у активности које су организовали током тог нашег одмора. Након тога сам се учланила у Црвени крст, и ево то траје до данас. Било је ту и лепих и тужних тренутака.

Болничка прихватна станица у Параћину 1876. Фото Црвени крст Србије

Издвојила бих један моменат када су ове две емоције биле помешане. Били смо у одмаралишту Црвеног крста у Баошићима, моја пријатељица се оклизнула и упала у море.

Тада сам је реанимирала у води, успела сам да је спасем, срећом све се добро завршило.

Као тежак тренутак у сећању су ми и дани након смрти Јосипа Броза Тита, тада смо шест дана и ноћи провели на улицама помажући људима који су сатима чекали у редовима да прођу поред Титовог одра, плакали су они, а и ми. Срећна сам увек када млади волонтери кажу да су нешто научили захваљујући мени.

Како нам је рекла, активности се нису много мењале за све ове деценије. Идеја је иста - сви заједно трасирају пут доброте и хуманости.

Фото ЦКС

Ана Пајкић прикључила се Црвеном крсту Новог Сада као ученица основне школе 2012. године. На почетку није имала идеју о активностима које се спроводе, али како је време одмицало све је више схватала да ту припада.

- Када су волонтери дошли у нашу школу и показивали нам прву помоћ упознавање са њима и одлазак на прво такмичење, у мени су пробудили жељу да се укључим у све програме Црвеног крста - прича Ана Пајкић.

- Током пандемије моја слика о активностима се променила, одједном смо се сви нашли у ситуацију да пружамо помоћ грађанима. Пре пандемије учествовала сам у радионицама посвећеним малишанима, у претходне две године пажњу смо усмерили ка најстаријима. Тешко ми падају ситуације када завршимо са радионицама и морамо да се растанемо од ђака, али сам срећна када видим да заволе Црвени крст и јави им се жеља за волонтирањем.

Ана Пајкић волонтира 10 година, Фото ЦКС

Бисерка и Ана сагласне су да се свакодневне обавезе и волонтирање могу да се ускладе уз добру организацију. Чланови Црвеног крста имају разумевања једни за друге и њихове животне обавезе. Спремни су за све ситуације, а оне најтеже их ојачају, тада своју пажњу усмеравају на оне којима је то потребно.

Бисерка Обрадовић члан је ове организације од 1968. Фото ЦКС

Бисерка Обрадовић својим младим саборцима поручује да шире вирус хуманости. Осмеси ће их учинити бољим, позитивнијим и задовољнијим.

- Наше мало је много за оне који немају нимало. Лепа реч може много. Сваки минут који буду поклонили људима којима је то неопходно, стоструко ће им се вратити - закључује наша саговорница.

Фото Приватна архива

ЛАНЕ ЈОШ 2.626 МЛАДИХ

ТОКОМ прошле године 2.626 младих приступило је у ову организацију са жељом да помажу другима. Међу волонтерима Црвеног крста има и оних који су загазили у девету деценију живота. Како кажу из Црвеног крста Србије, у ову велику породицу добродошао је свако ко је спреман да промовише хуманитарне вредности.

Чињенице

* ОРГАНИЗОВАНЕ 3.303 акције добровољног давања крви
* ПРИКУПЉЕНА 121.000 јединица крви
* РАСПОДЕЉЕНО 672 тоне помоћи
* ПРИПРЕМЉЕНО 6.600.000 оброка за 33.290 корисника l ОБУЧЕНО 24.469 грађана за пружање прве помоћи

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ: Договарам се са Путином