МОГУЋ ПРЕОКРЕТ ЗБОГ НИСКОГ ВОДОСТАЈА: Члан тима потраге открива - Крију ли живо блато и јаме тајну Матејевог нестанка? (ВИДЕО)
МЕСЕЦ дана месец дана откако је Матеј Периш из Сплита нестао у Београду, где је с друштвом дошао 30.12. на неколико дана како би дочекали Нову годину.
Потрага за младићем из Хрватске и даље траје, претражује се градска страна обале Дунава и Саве, као и низводни токови.
- Ми смо изашли на терен 3. јануара код Куле Небојше. Ту смо кренули с опремањем и након тога смо изашли на претрагу терена која је подразумевала приобални потез од Бетон хале, места за које смо тада добили информацију да је могуће место где је Периш ушао у воду – каже члан Штаба за ванредне ситуације општине Стари град, Игор Јончић, који већ месец дана трага за 27-годишњим Матејом. - Од тог тренутка је кренула комплетна претрага целог низводног тока. Низак водостај би могао да помогне у открићу нових потенцијалних места где је могло да се задржи било шта што слободно плута водом. С друге стране, оно што је било закачено док је био водостај виши, када опадне, може доћи лакше до испливавања.
Додаје да су у потрази користили и термовизијске камере.
- Добили смо на коришћење једну од најмодернијих термовизијских камера из тог сегмента. Њу смо користили јер олакшава потрагу ноћу. Термовизија може да уочи ако је човек ушао унутра и сакрио се из неког разлога – додаје Јончић.
Каже да и даље претражују градску страну обале Дунава и Саве.
- Ми претражујемо ову градску страну, па низводно, зато што је прекопута Велико ратно острво. Приступ том месту је специфичан. Потребни су чамци које ми засад немамо на располагању. Недавно смо добили један који тек треба да се пусти у рад. Нисмо га одмах искористили јер се река повукла, па нам је отворила могућност претраге одређених делова пешачки - каже он.
Истиче да је јако захтевно бити у претрази.
- Сада је лакше за приступ. Ток реке је сужен, ширина није иста као када је вода набујала и у пуном капацитету, али онда постоји и живо блато, скривене јаме, свашта нешто што је и опасно. Врло опрезно ту претражујемо, трудимо се да нам ништа промакне. Отпочетка смо тражили тако што смо рашчишћавали грађу, уклањали велике балване, све што се задржавало дуже време.
Јончић наводи пример дечка чије је тело пронађено пет месеци после нестанка.
- То је једна од наших већих претрага, изведених на подручју насеља Винча у Београду. Прво је исто претражено приобаље, тада смо имали и чамце па смо паралелно претраживали и воду и обале. Пролазили смо безброј пута тих неких 5,6 километара од места нестанка и нисмо ништа пронашли. Неких 20 - 30 метара од подручја гђе смо највише пролазили, пет, шест месеци касније се појавило тело - присећа се.
Иако је доста времена прошло од нестанка, наставља се потрага уз умањене снаге.
БОНУС ВИДЕО - Реконструкција кретања Матеје Периша у ноћи нестанка
(Вечерњи лист)
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)