"БЕЛИ РУСИ" У БЕЛОМ ГРАДУ: У Београду се отвара обимна изложба о емигрантима из царске Русије
ИЗЛОЖБА "Руска емиграција у Београду од 1920-их до 1950-их" свечано се отвара данас у подне у београдском Руском дому, а већ је изазвала толико интересовање у целој Србији да су аутори одлучили да је за неколико дана поставе на сајт Историјског архива Београда.
Поставка и њен каталог, научна студија на 130 страна, први пут обухватају целу сагу о белим Русима од првих избегличких дана до израстања у научну, уметничку и техничку елиту српске престонице, која је развејана немилосрдним ветровима политике после Другог светског рата.
- Помоћу ексклузивних, досада непознатих фотографија и докумената и њиховом синтезом у каталогу откривамо фасцинантну причу о доприносу руске емиграције међуратној Југославији - каже Слободан Мандић из Историјског архива Београда, коаутор изложбе уз професора др Алексеја Тимофејева из Одељења за историју Филозофског факултета у Београду и др Милану Живановић из Института за новију историју Србије.
- Поставка обухвата све димензије приче о Русима, од њиховог доласка и бројних проблема у данима када су и високообразовани радили најтеже послове, а даме зарађивале за хлеб давањем часова језика и клавира. Упркос тешкоћама, они су се брзо интегрисали у ново друштво и напредовали.
Октобарска револуција и грађански рат у Русији су већ 1918. покренули миграције, а историчари кажу да је 28. октобар 1921. био тачка без повратка.
- Тада је је Совјет народних комесара СССР донео одлуку, коју је потписао лично Лењин, о одузимању држављанства лицима која су напустила Русију услед грађанског рата, тако да су сви они де факто постали апатриди избеглице - подсећа Мандић.
- То је створило један од највећих избегличких таласа савремене историје, у којем је око 3.000.000 људи преплавило Европу. Многи од њих су Србију и Београд користили само за транзит, али су многи остали, оставивши велики и трајан допринос култури и наслеђу, друштвеној стварности и душама Београђана.
Нема сегмента друштвеног живота у коме Руси нису учествовали, од цртача који су, као Лобачев, наше приповетке и епске јунаке преточили у стрипове, до инжењера који су увели Србију у индустријску еру. У Краљевини Југославији зауставило се 44.000 Руса, а у Београду, који је крајем двадесетих имао нешто више од 200.000 становника, регистровано је више од 10.000 руских избеглица.
- То је изузетно велики проценат, а када се узме у обзир да је велики број тих људи био високо образован, то је било фасцинантно појачање земљи у којој је било више од 50 одсто неписмених - наводи Мандић.
- О томе сведочи решење Београдског универзитета које дословно каже да се Руси ангажују: "Што више, то боље!"
Руски професори су прве две године држали предавања на француском и немачком, а већ треће би течно проговорили српски, што сведочи о њиховој жељи да се укључе у друштво нове отаџбине.
- О истом сведоче и документи Војног архива, који се приказују први пут, о масовном одзиву белих Руса у априлу 1941. на мобилизацију - каже Мандић.
- О пожртвованости и оданости новој отаџбини сведочи да их је чак 12 одсто изгинуло у априлском рату.
Многим ранијим изложбама су третирани само сегменти живота руске емиграције и без објашњења како је она нестала.
- "Бели Руси" су били организовани у бројна друштва која су чувала њихов идентитет, а када су она нестала после Другог рата, нестала је и емиграција - каже Мандић.
- Нису сви Руси мислили исто, међу њима је било оних који су се током војне придружили колаборацинистичком Руском заштитном корпусу, а било је и левичара у Руском патриотском савезу. Део Руса је отишао из Србије још пре 1944, поучен трагичним искуством из Првог светског рата, а део је остао наивно верујући да их нико неће дирати јер нису учествовали у рату. Није било тако. Тачку на постојање руске емигрантске заједнице ставила су догађања после 1948. и резолуције Информбироа.
ФУДБАЛСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВАЦ
КАО део заједнице "белих Руса" стигли су и Калмици, народ монголског порекла, чија је религија била будизам. Њима је изграђен храм на београдској Звездари, који је срушен 1951. о чему су сада први пут приказани документи. Калмичка колонија била је позната по занатству, а дала је и врхунског спортисту, фидбалера Учура Кулдинова (на слици), који је играо за београдски Синђелић, а 1933. је ушао у репрезентацију Југославије, да би после Другог светског рата наступао за Пролетер из Зрењанина.
ИДЕ У МОСКВУ
ПОСЛЕ Београда, како је за "Новости" потврђено у Руском дому, изложба ће се преселити у Москву. У престоници Руске Федерације за њу већ сада влада огромно интересовање.
Препоручујемо
ПУТИНОВ САВЕЗНИК О КРАЈУ РАТА У УКРАЈИНИ: Постојаће радијациона зона у коју нико неће ући током нашег живота
САВЕЗНИК руског председника Владимира Путина изјавио је да би, ако би Русија лансирала нуклеарно оружје на Украјину, то створило "радијациону зону" која би окончала сукоб, наводи Фајненшал тајмс.
03. 12. 2024. у 21:36
ШОЛЦ САМ ВУКАО ТАЈАНСТВЕНИ ПРТЉАГ: Више од доласка у Кијев јавност занима - Шта то има у коферу? (ФОТО/ВИДЕО)
ОД САМОГ доласка Олафа Шолца у Кијев, јавност је више заинтригирало то што је немачки канцелар из воза у главном граду Украјине изашао тако што је сам "вукљао" лични пртљаг.
02. 12. 2024. у 15:51
КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција
ЈЕЛЕНА Карлеуша се последњих неколико година веома активирала политички, а иако званично није члан ниједне странке, она се труди да искаже своје мишљење и став кад год је то потребно.
02. 12. 2024. у 13:23
Коментари (0)