ОСАМДЕСЕТ ОДСТО СТАРИХ УСАМЉЕНО: Најновије истраживање Популационог фонда УН обухватило и Србију

V.C.S.

28. 01. 2022. у 14:28

ОСАМ од десет старијих људи, односно 79 одсто, сматра да је умерено или изузетно усамљено, показало је ново истраживање Популационог фонда Уједињених нација и Универзитетског колеџа у Лондону, спроведено средином 2021. међу особама старим 65 - 85 година, у шест земаља и територија источне Европе, међу којима су и Србија, БиХ и Албанија.  

ОСАМДЕСЕТ ОДСТО СТАРИХ УСАМЉЕНО: Најновије истраживање Популационог фонда УН обухватило и Србију

FOTO: Arhiva novosti

Пружање конкретне подршке старијима у обављању свакодневних активности, као што је куповина намирница, од суштинског је значаја за смањење усамљености, сматрају у УНФПА. Анкета је показала да, поред недостатка конкретне подршке, фактори ризика за усамљеност укључују и недостатак друштвених контаката, недостатак особе са којом би се проводило пријатно време и низак ниво социјалног самопоуздања.

Установљена је и одређена повезаност између нивоа емоционалне подршке и усамљености. Неколико других фактора ризика је, међутим, само благо повезано са усамљеношћу: самачки живот, генерални ниво среће, обраћање за помоћ у вези са менталним здрављем, потешкоће са слухом, недостатак позитивне друштвене подршке и осећаја блискости.

 Ни бројне друге демографске мере нису биле повезане са усамљеношћу: брачни статус, род, живот у урбаним или руралним срединама, задовољство финансијском ситуацијом, свеукупно здравствено стање, приступ и коришћење интернета, врсте друштвених активности пре или током пандемије ковида.

Фактори ризика варирају у зависности од земље и територије, иако су нивои усамљености били слични у свих шест земаља и територија покривених истраживањем.

Истраживање препоручује усвајање националних политика које штите права и достојанство старијих особа, са нагласком на здравље и добробит, и наглашава потребу за програмским променама на локалном и националном нивоу. Промене могу укључивати медицинске кућне посете, волонтере/ке у заједници за пружање свакодневне подршке, телефонску или виртуелну медицинску и социјалну подршку. Развијање циљаних групних активности, у дневним центрима или сличним просторима за здраво и активно старење, може бити један од ефикасних начина за стварање и ширење друштвених мрежа старијих људи и пружање конкретне подршке.

- Усамљеност представља велики ризик за физичко и ментално здравље старијих и подрива напоре у промоцији здравог и активног старења - рекла је Ђулија Валезе, директорка УНФПА за источну Европу и централну Азију. - Ово истраживање нам помаже да боље разумемо факторе ризика за усамљеност и пронађемо начине како бисмо смањили учесталост усамљености у старијој доби.

У источној Европи становништво убрзано стари због продуженог животног века, ниске стопе фертилитета и високе стопе миграција.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМАЧКА ПОСЛЕ МАЂАРСКЕ ИЗВОДИ ПУТИНА ИЗ ИЗОЛАЦИЈЕ Бес у Кијеву након разговора Шолца и руског лидера

"НЕМАЧКА ПОСЛЕ МАЂАРСКЕ ИЗВОДИ ПУТИНА ИЗ ИЗОЛАЦИЈЕ" Бес у Кијеву након разговора Шолца и руског лидера

БИВШИ украјински министар иностраних послова Дмитриј Кулеба изјавио је данас да је позивом немачког канцелара Олафа Шолца председнику Русије Владимиру Путину, руски лидер изашао "из европске изолације, а да је Немачка одмах после Мађарске утрла тај пут".

16. 11. 2024. у 16:44

Коментари (0)

НИКОЛА ДРИНЧИЋ, ТВОРАЦ ЧУДА У НИШУ, ЗА НОВОСТИ ОТКРИВА: Како је Раднички опет Реал са Нишаве, шта је тајни рецепт и колико то кошта