НЕМА ЛИРСКЕ ПЕНЗИЈЕ, АЛИ ЧЕК СТИЖЕ РЕДОВНО: Мирјана Булатовић, песникиња која мудрошћу и радошћу обасјава све песнике и пензионере
МНОГО је дивних, незаборавних животних лекција у стих уткала и кроз поезију "испредавала" маленим, и оним мало већим читаоцима песникиња Мирјана Булатовић, а сада је лепотом и племенитошћу своје лирске душе обасјала, а својом мудрошћу и "младе пензионерке" подучила.
Пре свега оне склоне кукању и незадовољству, којима је показала да је могуће у све што живот носи, па и ту пензију, прихватати сасвим другачије. Са захвалношћу и радошћу.
- Пензионисани песник? Песник у пензији? Је ли то могуће? Па није, не постоји лирски климакс. Али, однедавно постоји пензија - лепа, мала, редовна... - наводи песникиња.
- Не бојте се, самостални уметници, није сигурно да ћете лоше проћи. Иза мене је 38 година радног стажа, три-четири године била сам новинар и лектор, све остало време - самостални уметник, са тридесетак објављених књига. И, шта? Мислила сам да ће ми пензија бити око двеста евра, а она је чак триста. Таман. Да се не помамим и почнем да купујем излишне ствари. Ако се неком чини да је ово мало, па би ме пожалио, одмах да рашчистимо: први пут у животу осећам сигурност редовних примања. Нисам стрепела ни у периодима без икаквих прихода, а сада треба да задрхтим пред пензијом од триста евра? Мени одлично.
Много је најразличитијих коментара изазвао овај иступ Булатовићеве, те су неки заиста осетили потребу да пожале, ако не њу а онда себе саме или своје родитеље који су се у позном добу обрели са сличних пар стотина евра месечно. Ипак, већину људи, било самосталних уметника било "обичних" пензионера, њена објава инспирисала и понукала на искрене честитке. Као да је реч о каквој награди, или оној такозваној националној пензији а у ствари признању за допринос култури - о којој Мирјана Булатовић и не размишља, нити ће, што поново јасно потцртава:
- За националну пензију не бих конкурисала док год је не добију сви заслужни који су старији од мене. То је - никад. Много јој знаних и незнаних већ данима исказује захвалност на дељењу овако лепог и за душу окрепљујућег става, и поручују јој да је "чаробница, од које треба учити како бити свој и срећан".
- Пензија је за уметника редовна допуна рачуна - каже за "Новости" Мирјана, која је на самом почетку пензионерског стажа.
- Од 38 година радног стажа, као новинар и лектор радила сам око три године. Дакле, око три и по деценије стажа самосталног уметника. Прву пензију, заједно са три заостале, добила сам почетком јануара. Као пензионер се водим од дана кад сам предала захтев - 19. августа. На тај дан имала сам 63 године и два месеца. Четири месеца је трајала процедура пензионисања. Решење ми је стигло крајем године.
За оне који би можда помислили да ће дуге године пред њом утулити Мирјанину радост и приближити је ставу вечних незадовољника - вреди поновити да Мирјана никада своје дело, пасију, страст, па и професију песничку, није вредновала кроз ма шта материјално, нити је допуштала другима да то чине.
Књиге поклања навелико и нашироко, те јој примерака никад није доста, без обзира на то што они за њу немају цену, а једино јој је питање за издавача не оно "А колики је мој хонорар?" већ "Колико ћу ја књига добити, да их поклањам?". Неретко њена племенитост подстакне и друге, те није ретко да се о покретачку енергију песникиње ослоне енергије других сарадника, који сви заједно "одраде" праве мобе - стварају заједно, и поезију и књиге, без надокнаде, макар оне новчане.
Монографија "Ршумдани", најкомплетнија о нашем великом песнику - окупила је око песничке посестриме Љубивоја Ршумовића тридесетак људи, и сви су радили бесплатно.
Била је то прва "званична" Мирјанина "песничка моба", што је принцип који живи и наставља да промовише. То је, заиста, једини начин на који Мирјана пише, објављује и даје песме - поезије ради, са вишим циљем, који се никако не може изразити у некаквим апоенима.
Сонгови за Салвету и "Пужиће"
КАД год јој пријатељ Бранко Милићевић Коцкица затражи сонгове за представе свог "Пужића", неретко у пет до дванаест, она их баш увек испоручи у даху и преко ноћи - бесплатно. Када је скадарлијска глумица Љиљана Јакшић пожелела да госте боемске четврти дочекује и увесељава управо Мирјаниним стиховима - песникиња је само за њу из душе излила и такође преко ноћи исписала цео сет песама. И никако, али баш никако није допустила да тај њен рад ико покуша да вреднује, или обезвреди - хонораром! Зато популарна Салвета сваки пут када угледа Булатовићеву, прекида програм и представља је гостима.
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)