ПЕНЗИЈА МОЖЕ ДА СТИЖЕ И ИЗ ПЕТ ЗЕМАЉА: Право на примања из пензионог фонда остварује и осигураник који је радио у неколико различитих држава
НИ радна књижица са стажом у пет различитих земаља не мора увек да буде проблем приликом остваривања права на пензију.
Наиме, ако постоји конвенција са тим државама, довољно је само да осигураници поднесу захтев у својој држави. С друге стране, они који су радили или раде у земљама са којима Србија нема конвенцију мораће директно да се обрате тамошњим фондовима за пензијско осигурање.
Правила налажу да се захтев за пензију искључиво подноси у земљи где будући пензионер има пребивалиште, али је важно да се наведу и све државе у којима је остварен неки стаж што је неопходно да се докаже приложеном документацијом.
Уколико је будући пензионер радио у Србији, а када је стекао услов за пензију живи у другој држави, он захтев за пензију подноси фонду те државе, а она затим обавештава наш Фонд ПИО. Када неко нема све доказе о раду у иностранству, онда би требало да ПИО фонду прецизније наведе податке о фирми, месту и периодима рада. Све ово односи се на запослење, али и самосталну делатност, односно на сваки рад који је према правним прописима поједине државе предвиђен као обавезно пензијско осигурање.
Обавеза Фонда ПИО је да пре свега утврди стаж у Србији, па ако је његово трајање довољно за пензију, они ће донети решење и утврдити право на такозвану самосталну пензију. За овакву принадлежност стаж остварен у иностранству није потребно урачунавати, па зато и није неопходна претходна потврда иностраног пензијског фонда. По доношењу решења у све државе у којима је остварен стаж упутиће се обавештење о захтеву, уз потврду стажа из Србије, као и обавештење о коначном поступку.
- На основу документације инострани пензијски фонд спроводи поступак према прописима те државе и на основу тога одлучује о праву на пензију - кажу у ПИО фонду.
- То што су испуњени услови у Србији не значи да су и у иностранству. Могуће је и обрнуто. Да се због повољнијих услова за пензионисање оствари инострана, али не и домаћа пензија.
У случају да будући пензионер добије српску, али не и инострану пензију, потребно је да по испуњењу услова за инострану принадлежност поново поднесе захтев и то опет у држави у којој живи, без обзира на то што је реч о пензији из стране земље. Исто тако, ако неко нема услов за нашу пензију требало би да затражи потврде стажа из свих земаља у којима је радио.
ЗА ЧЕК НЕОПХОДНО 12 МЕСЕЦИ СТАЖА
Споразуми наше земље с другима уређују и питање преузимања навршеног стажа који је краћи од минималног прописаног трајања за остваривање овог права. Та граница је најчешће 12 месеци, али је у неким државама и краћи стаж довољан за пензију.
Препоручујемо
НЕ ЖУРЕ У ПРЕВРЕМЕНУ ПЕНЗИЈУ: У новој години без гужви на шалтерима Фонда ПИО
04. 01. 2022. у 10:08
О ПЕНЗИЈАМА САДА И НА ЈУТЈУБУ: Фонд ПИО иде у корак са савременим начинима комуникације
01. 11. 2021. у 09:38
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)