ВЕЋЕ ПЛАТЕ ЗА СТРАЖУ И ДАКТИЛОГРАФЕ: Намештеницима у правосуђу и државним органима после jeданаест година расту коефицијенти
ПОСЛЕ пуних 11 година припадници правосудне страже, дактилографи, достављачи, курири, запослени на пријему и експедицији поште у правосуђу и државним органима добиће веће коефицијенте плата. Тако ће нпр. просечна плата једног записничара у тужилаштву, достављача или стражара, са око 35.000 динара скочити на око 43.000.
Влада Србије усвојила је ове недеље Предлог измена Закона о платама државних службеника и намештеника, којима се унапређује положај намештеника за чије је послове тражено средње стручно образовање. Реч је о оним пратећим помоћно-техничким пословима упоредивим са пословима које обављају државни службеници са истим степеном стручне спреме.
- Да би било јасно о чему причамо, навешћу пример записничара - објашњава Слађанка Милошевић, председница Синдиката правосуђа. - Записничари у судовима воде се као државни службеници који обављају послове из делокруга органа, док се записничари у тужилаштвима воде као намештеници који обављају помоћно-техничке послове, иако је, посебно с увођењем тужилачке истраге, њихов посао једнако сложен као и оних у суду. И они, као и тужиоци, на неки начин учествују у истрази. Тако се разлике у платама између државних службеника и намештеника који обављају исту врсту послова и имају исти степен квалификације, крећу од 16.000 до 20.000.
Чак ни правосудна стража, чији је посао ризичан, не одступа од овога и стражари као намештеници имају мање плате. Њихову судбину деле и референти у писарницама, који обављају изузетно сложене послове, а плаћени су као чистачице.
С обзиром на то да је основица за обрачун плата намештеника у државним органима расла спорије у односу на раст минималне зараде, основне плате оних чија су места разврстана од четврте до шесте платне групе остали су испод минималца, па су примали корективне додатке да би достигли загарантовану зараду.
И док су њихова примања стагнирала, плате државних службеника су расле, и то не само због већих коефицијената, већ и због могућности напредовања, коју су намештеници тражили, али нису издејствовали. Тако би најбоље оцењени државни службеници скакали и за два платна разреда.
- Дуго смо се борили за правичније коефицијенте и могућност оцењивања и, самим тим, напредовања, али до сада је било безуспешно, иако смо на својој страни имали министарку правде - каже Слађанка Милошевић, и признаје да су се током новембра и децембра с државом, тачније с министарствима правде и државне управе, водили жестоки преговори.
РАДИ ОКО 4.000 НАМЕШТЕНИКА
ПРОЦЕНЕ су да у Србији има нешто више од 4.000 намештеника. Иако се, како каже Милошевићева, сви сада радују измени закона, ово схватају као прелазно решење и чекају Закон о изједначавању плата у јавном сектору, који би на снагу требало да ступи 2025.
УКРАЈИНЦИ ПОКРЕНУЛИ ВЕЛИКУ КОНТРАОФАНЗИВУ У КУРСКУ: Хитно се огласило руско Министарство одбране
УКРАЈИНСКА војска покренула је изненадну велику контраофанзиву Курску.
05. 01. 2025. у 12:14
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)