БОТАНИЧКИ АТЛАС НЕПРЕГЛЕДНЕ ЛЕПОТЕ: Јединствен подухват уметничког фотографа Мирослава Јеремића (ФОТО)
У ОБЈЕКТИВУ фото-апарата мајстора фотографије Мирослава Јеремића из Ваљева сабрала се сва лепота природе и планина Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Северне Македоније.
Уз то, прешавши на стотине километара стазама и богазама, ливадама и планинским масивима, начинио је и "портрете" свих биљака на подручју Србије и Црне Горе, из чега је настао јединствени ботанички атлас овог дела југоисточне Европе, чији су аутори, уз Јеремића, и еминентни научници Института за проучавање лековитог биља "Др Јосиф Панчић" из Београда.
Сијасет фотографија са потписом овог ваљевског уметника цртања светлом, овековечују и многе тајновите просторе и пределе, недокучиве оку обичног љубитеља природе. Забележио је јединствене детаље Проклетија, Дурмитора, Старе планине, Шаре, венца Ваљевских планина, Таре... Бројна језера, реке, кањоне.
- Обожавам природу, зато је походим и бележим фото-апаратом - каже Мирослав Јеремић.
- Велики сам заљубљеник и у биљке. Уочио сам, стога, да су сви предели где расту ретке и значајне, лековите биљке, заправо најлепши за фотографисање. Јер, биљке ту не успевају без разлога, већ зато што је богатство природе такво. Планине, као и људи, имају своју душу, специфичности. Мораш, зато, да је добро упознаш, дуго са њом другујеш, да би могао да је ваљано овековечиш, начиниш њен портрет објективом фото-апарата.
Мирослав Јеремић студирао је историју на Филозофском факултету и камеру на Факултету драмских уметности у Београду. Од 1978. до 1994. године био је филмски сниматељ дописништва Телевизије Београд, односно РТС-а у Ваљеву. Бележио је свакодневицу Ваљева, бавио се документарним и анимираним филмом.
- Са Младим истраживачима у Ваљеву, са којима сам често боравио у природи, почео сам интензивно да се бавим фотографијом, а касније сам планине и биљке наставио да снимам дружећи се са нашим еминентним биолозима и ботаничарима - каже Јеремић.
- Уз то, учествовао сам у писању многих књига, попут монографије о кањону Таре, а аутор сам фотографија и за Атлас лековитог боља бјелопољског краја.
За уметничке фотографије планина и биља овог дела југоисточне Европе, овенчао се Јеремић небројеним наградама на домаћим и међународним изложбама и конкурсима. Његове фотографије красе бројне монографије, проспекте... У САНУ је организована изложба његових фотографија планина Србије и Црне Горе.
- Стара планина, са највећим врхом Србије Миџором, са много речица, потока и водопада, богатством чак 1.200 врста биљака, од којих су многе лековите и само ту расту, огромним пространствима ливада и пашњака, као створена је за фотографисање, али су потребне године да се спозна све што она крије - каже Јеремић. - Тара, национални парк, једна од најшумовитијих планина у Европи, на којој расте скоро трећина биљака у Србији, за мене као фотографа веома је инспиративна и захвална. Има и много јелових шума, које нажалост све теже опстају, али им Тара, срећом, прија.
Истиче Јеремић и лепоте венца Ваљевских планина, на којима се, каже, завршава динарски систем и почиње старо, балканско-карпатско копно. Ту се сударају и три руже ветрова, допире и медитеранска клима, па није стога чудо да су Дивчибаре давно проглашене за ваздушну бању.
- Неописива лепота и богатство природе краси Дурмитор, Проклетије у Црној Гори, који су такође инспирација - каже Јеремић.
- Није чудо, јер је Црна Гора пета држава на свету по броју биљних врста на квадратном километру. Ту је море, али и јужни Алпи - Проклетије, Дурмитор и други планински масиви, па је зато биљни свет богат. Као уметничком фотографу, дружење са научницима помогло ми је да доживим и схватим природу, њене законе и правила. Самим тим и да њене лепоте на прави начин овековечим.
БИЉКЕ
- Човек почне биљке да гледа сасвим другим очима, када сазна како и у којим условима расту, када цветају, како изгледају, за шта се употребљавају - каже Јеремић.
- Кад се биљкама приближим у природи, да бих их фотографисао, видим сву њихову лепоту и колико су занимљиве, да имају свој карактер, као и људи. Биљке су чудновате, тако смо озимицу, која је веома ретка и у овим крајевима Србије готово нестала, а успевала је на Ваљевским планинама, успели да пронађемо случајно, неочекивано, надомак центра Ваљева...
Препоручујемо
ИМА ЈЕ И У ДЕЦЕМБРУ: У Требињској шуми расте висибаба краљице Олге
06. 12. 2021. у 15:50
ЧУВЕНОГ СРПСКОГ ФОТОГРАФА УСВОЈИО ПОГЛАВИЦА: Марио Бралић постао део племена Масаи
20. 06. 2021. у 13:09
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)