ПОД КУПОЛОМ ХРАМА РАЂА СЕ И МУЗЕЈ СВЕТОСАВЉА: У заветној цркви на Врачару, где су при крају радови и припреме за пуну богослужбену употребу
БЕОГРАД ће ускоро добити још један, по много чему, јединствени музеј - у куполи Храма Светог Саве на Врачару. На коти 44 сакралног здања, подно грандиозне сцене "Вазнесења", у кружном прстену "тамбуру" биће смештена стална изложбена поставка посвећена животу и делу оснивача Српске цркве, али и историјату градње заветног храма нашег народа.
Уређење галеријског простора део је последње фазе радова на коначном завршетку Спомен-храма Светог Саве на Врачару. Јер, иако су највећи подухвати завршени, предстоји још читав низ мањих радова, како би монументална светиња засијала пуним сјајем и лепотом у богослужбеној функцији.
Иако су они готово невидљиви очима посетилаца, неимари још раде на завршним детаљима мозаичке декорације, улазним порталима, осликавању и опремању музејског простора. Према плану, све би требало да буде готово за неколико месеци, па се 2022. већ сада сматра годином дефинитивног завршетка изградње заветне цркве српског народа.
У подножју куполе, до које се стиже најпре лифтовима, а потом степеништем, посетиоце већ дочекује фреска површине безмало 30 квадрата "Спаљивање моштију Светог Саве на Врачару". Дуж ходника којим се прилази будућем изложбеном простору нижу се представе принца-монаха који добија царску повељу за обнову Хиландара, радова на светогорском манастиру, преноса његових моштију из Трнова у Милешеву... Сам галеријски простор, дужине око стотину метара, већ је опремљен расветом, климатизацијом, сензорима, противпожарном заштитом. Кроз розете које гледају ка унутра пуца поглед на импресивни мозаик Николаја Мухина и његовог тима.
Старешина Храма Светог Саве, викарни епископ ремезијански Стефан (Шарић), каже да окончање радова на врачарској светињи чини неизмерну радост Српској цркви и верницима. На месту где су 1594. године спаљене мошти светитеља данас, како каже, видимо живу Цркву.
- Радујемо се што припадамо генерацији која је успела да заврши вековни и свенационални пројекат изградње Храма Светог Саве. То доживљавамо као благослов, духовно окрепљење и најаву бољих дана за наш народ. У Храму су почела редовна богослужења, пале се свеће, гори тамјан и узносе се молитве. У његовој крипти се одржавају венчања, крштења и свакодневне службе. На овом месту одржано је већ пет хиротонија новоизабраних епископа који су без сумње будућност наше цркве. У њему су одржана и два света архијерејска сабора. Све то чини да је Храм постао маслина чији ће плодови да се саде свуда где постоји српска црква - каже епископ Стефан.
Владика подсећа да у Храму, поред главног "брода", постоји чак 195 других просторија. Ту су мање цркве, капеле, крстионице, ходници, крипта, лифтови... До лета ће све бити завршене и украшене. Предстоје и завршно полирање и заштита мермерних подова, који ће бити изведени када сви остали радови буду готови. Тада ће бити спремна и јединствена музејска поставка.
- План је да део збирке Музеја СПЦ у вези са Светим Савом, династијом Немањића и историјом наше цркве буде изложен на овом атрактивном месту. Саставни део поставке биће и историјат градње Храма, као јединственог грађевинског подухвата у светским размерама. Намера нам је да квалитет ове поставке нимало не заостаје за лепотом унутрашње декорације - указује владика Стефан.
Када би се зидови и куполе прекривене мозаиком у врачарској цркви "испеглали", добили бисмо површину величине готово три велика фудбалска терена. Декорација ентеријера подразумева чак 17.000 квадрата врхунског мозаика у који је уграђено око 60 милиона комадића стакла и камена. "Брод" Храма последњих месеци красе и четири иконе великих димензија, постављене у угловима наоса, које су посвећене Светом Сави. Реч је о сценама његовог посвећења у епископски чин, мирења браће Стефана и Вукана, преноса моштију и спаљивања на Врачару. Ове иконе насликане су у Русији, на јединственом сибирском кедру, одакле су допремљене у Србију.
ОСВЕЋЕЊЕ ЧИН ЗА ИСТОРИЈУ
ДАТУМ освећења Храма Светог Саве на Врачару, како каже његов старешина владика Стефан, одредиће Свети архијерејски сабор. Већ сада се зна, међутим, да ће предстојећи догађај бити - историјски.
- Желимо да овај чин буде највећи сабор српског народа. У освећењу Храма Светог Саве видимо и освећење српског народа, да јасније видимо пут ка Христу. На церемонију, када буде заказана, позваћемо све ктиторе, приложнике Храма и њихове потомке, госте из света, других цркава, и све наше људе где год да живе. Очекујемо да обред на Врачару постане највећи духовни и молитвени догађај у новијој историји - најављује владика Стефан.
НА ФРЕСЦИ И ИРИНЕЈ
У НАОСУ, изнад степеништа којима се силази у крипту, приказан је недавно преминули патријарх Иринеј који узноси Храм Светог Саве. Поред њега постављена је икона његове крсне славе Светог Лазара Четвородневног. Реч је о својеврсном омажу академика Мухина и његовог тима блаженопочившем поглавару СПЦ, који је предано радио на завршетку храма. Мухин је остварио идеју да у једном делу храма прикаже све српске патријархе који су подизали храм и тиме прикаже значај историјског доба у коме су они живели и стварали.
Препоручујемо
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)