БРИСЕЛ НАМЕЋЕ ИСТОПОЛНЕ ПОРОДИЦЕ: Шта се крије иза нове обавезујуће одлуке Суда правде Европске уније
ЕВРОПСКЕ роде спуштаће убудуће новорођенчад у креветац код истополних родитеља с истим правима која имају и њихови вршњаци са мамама и татама из традиционалних бракова.
Недавна одлука Суда правде Европске уније утврдила је нове, савремене темеље појма породице. Закључено је да ће убудуће, родитељи истог пола, заједно са њиховом децом, коју су добили оплодњом од даваоца, или их усвојили, бити признати као класична фамилија у свих 27 земаља чланица. На основу нових законских прерогатива, ове породице и деца која из њих потичу, уживаће слободу кретања и остала основна права на равној нози са другима. Одлука се сматра историјском на овим просторима.
Све је почело рођењем мале Саре у Шпанији 2019. године. Њени родитељи, две мајке, Британка Џејн Џонс рођена на Гибралтару и Бугарка Калина Иванова, које у Шпанији живе од 2015, нису шпанске држављанке, па према локалним законима дете није могло по рођењу да добије шпанско држављанство. Џејн Џонс није, због места рођења, према британском закону о националности из 1981. године, могла своје држављанство да пренесе на кћерку. Замешатељство се наставило када је Калина Иванова, логично, посегнула за јединим преосталим реше - њем, да девојчица добије бугарски пасош.
Али, власти у Софији су биле неумољиве, јер према важећим нормама у Бугарској брак између две особе истог пола није признат, па дете у крштеници није могло да има уписана имена две мајке. Тако је Сара, ни крива, ни дужна, постала апатрид. Осим нелагодности да не припада ниједној нацији, то је за собом повукло и низ других административних непријатности и практичних проблема. Није имала националност, па самим тим ни лична документа, због чега није могла да напусти Шпанију. И не само то: није постојала могућност да се упише у вртић, касније у школу, али ни да добије здравствену књижицу!
Калина Иванова је пресавила табак и поднела тужбу административном суду у Софији, а овај затражио мишљење од Суда правде са седиштем у Луксембургу који је одлучио да реагује у име слободе кретања детета, сматрајући постојећу ситуацију потпуно неприхватљивом. Суд је закључио да, имајући у виду да Шпанија признаје однос између родитеља и деце на основу извода из матичне књиге рођених, оба родитеља имају права у свим земљама чланицама као родитељи малолетног грађанина ЕУ, за које сносе одговорност, и могу да га прате у остваривању његових права. Тиме је све речено.
У ЕУ, 13 земаља признаје истополне бракове. Без обзира на то, нова пресуда у вези са признавањем породица важи за свих 27 чланица. Приликом одбијања да издају исправе Сари, бугарске власти су између осталог нагласиле и да у њиховим документима не постоји поље за уписивање "две мајке". Али, Суд правде ЕУ је у одговору нагласио да забрана венчања између две особе истог пола није оправдање за одбијање слободе кретања, јер то није у складу са основним правима. Борци за поштовање ЛГБТ популације већ су узвикнули да се радују првим породицама "у дугиним бојама".
Јер, мала Сара није изузетак. Судска одлука односи се као правни преседан на хиљаде друге деце широм Уније. Обрадовала је многобројне истополне родитеље који су до сада морали да обављају доста административних перипетија и формалности, а неретко су се сретали и са разним видовима папиролошких дискриминација. После свега, одлука је, на неки начин, очекивана и логична. Јер, након свих права која су последњих година остварили супружници из истополних бракова у ЕУ, укључујући и право да склапају те бракове, стичу наследство и усвајају децу, било би нерезонски сада ту исту децу и породице оставити без једнаких права у односу на остале. Ово је, истовремено, још једна у низу одлука која показује како ће у будућности изгледати живот у Европској унији.
Онима којима то није по вољи, и који још нису примљени, али ни припремљени на ову врсту односа према породици, остаје да се запитају знају ли где то иду, и да ли, уопште, желе да буду њен саставни део. Основна је претпоставка да се прихватају правила друштва у које се учлањујемо. Иначе, шта ћемо у њему?
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (14)